Eğitimde Sandıklı; Vergide İscehisar; Sigortalı çalışanda Dazkırı lider

Eğitimde Sandıklı; Vergide İscehisar; Sigortalı çalışanda Dazkırı lider

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na AKÜ’lü akademisyenler tarafından yapılan sunumda, eğitimde Sandıklı İlçesi’nin, kişi başı ödenen vergide İscehisar İlçesi’nin, nüfusa oranla en çok sigortalı çalışan bulunduran İlçe’nin Dazkırı olduğu bildirildi

 

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) tarım, ekonomi ve kültürel konulardaki sunumları dinlemek üzere AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve alanlarındaki uzman akademisyenlerle bir araya geldi.
“KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI ÖNEMLİ”
AKÜ Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Zeki Gürler, Prof. Dr. Metin Erdoğan ve Doç. Dr. Serdar Koçak’ın hazır bulunduğu toplantıda Prof. Dr. Mustafa Tekerli, TAGEM ile ortak yürütülen “Pırlak, Ramlıç ve Dağlıçların Halk Elinde Islahı” başlıklı projenin uygulama süreci paylaşıldı. Küçükbaş hayvan ıslahının önemini belirten Teker, proje sayesinde koyunlarda ağırlık artışı sağlandığını, ayrıca proje sayesinde aynı şartlarda daha verimli hayvanlar elde edildiğini söyledi.
Hayvancılığın Afyonkarahisar için önemini vurgulayan Vali Yiğitbaşı şunları kaydetti:
“Hayvancılık Afyonkarahisar’ın en önemli geçim kaynaklarından biri. Şehrimiz için son derece öneme sahip olan bu konuda hocalarımızın özverili çalışmasını görmek ise ayrıca mutluluk verici. Öncelikle böyle önemli projelere imza attıkları için kendilerine tek tek teşekkür ediyorum. Hocamızın belirttiği üzere sunumunu dinlediğimiz projenin temel amacı İç Batı Anadolu Bölgesinde koyun ırklarındaki et üretiminin artırılması. Bu konuda genetik teknoloji kullanılarak oldukça önemli çalışmalara imza atılmış, hocalarımız kendi geliştirdikleri programlarla, yöntemlerle oldukça önemli yol kat etmişler. Ben şahsen gurur duydum. Valilik olarak da böyle katma değeri yüksek projelere destek olma noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız.”
“EĞİTİMDE SANDIKLI İLÇESİ İYİ DURUMDA”
Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AKÜ Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Sağbaş’ ın “Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Analizi: Afyonkarahisar İlçeleri Çalışması” sunumunu da dinledi. Çalışmada Afyonkarahisar’daki merkez hariç 17 ilçenin eğitim, sağlık ve ekonomik göstergelerini kullanarak bir sıralama elde edildiğini belirten Sağbaş, eğitimde Sandıklı ilçesinin, kişi başı ödenen vergide İscehisar ilçesinin, nüfusa oranla en çok sigortalı çalışan bulunduran ilçenin Dazkırı olduğunu, yumurta piyasasında ise Başmakçı ilçesinin öne çıktığını belirtti. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Sena Coşkun, Afyonkarahisar Valiliği ile ortak yürütülecek olan “Afyonkarahisar İli Sözlü Tarih Çalışması Projesi” ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Sunumda projenin amacının Afyonkarahisar ilinin yakın geçmişine ışık tutmak ve Afyonkarahisar’ın kültür, örf, adet, gelenek ve görenekleri başta olmak üzere birçok niteliğini gelecek nesillere aktarabilmek olduğuna vurgu yapıldı.
“AKADEMİK ÇALIŞMALAR YOL GÖSTERİCİ OLUYOR”
Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, söz konusu projenin üniversite ile kamuyu buluşturacağını belirten ve çalışmanın Afyonkarahisar’ın fotoğrafını çekmek adına önemli olduğunu dile getirdi. Vali Yiğitbaşı şu ifadelere yer verdi: “Bu çalışma geçmişi araştırmakla birlikte anlamlandırmayı da sağlayacak, bu sayede hem toplumu anlamaya hem de dönüştürmeye katkı sunacaktır. Bu proje belki de gelecek nesillere aktarılacak oldukça bir belge niteliği barındıracaktır. Üniversitelerimizle birlikte çalışmak bizler için çok kıymetli dolayısıyla bu çalışma beni oldukça heyecanlandıran bir çalışma, inşallah amacımız hâsıl olur. Bu çalışmalar mülki idare olarak bizim için de yol gösterici. Özellikle ilçelerimizin eğitim, sağlık ve ekonomi gibi üç kritik alandaki durumunu akademik bir açıdan görmek ayrıca kıymetli. Sunduğunuz analizler dâhilinde biz de değerlendirmemizi yapıp üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM