Frigya’ya kadınlar pazarı kuruluyor: Köylü kadınların el emekleri Frig medeniyetiyle buluşacak

Frigya’ya kadınlar pazarı kuruluyor: Köylü kadınların el emekleri Frig medeniyetiyle buluşacak

Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde tarihi Frig Vadisi’nin uzantılarının yer aldığı İhsaniye İlçesi’nde “kadınlar pazarı” kurulacak

 

Antik Medeniyet Frigya bölgesinde yer alan ve tarihi Demirli Kalesi ile öne çıkan bölgede planlanan kırsaldaki kadınların sosyal hayata katılımını amaçlayan Frigya Kadın Ürünleri Pazarı’nda sona gelindi. Üçlerkayası, Bayramaliler, Demirli, Kayıhan ve Ayazini ve bölgelerine hizmet edecek projenin merkezden de yoğun talep göreceği planlanıyor.
İhsaniye ilçe ziyareti sırasında Demirli Köyü’nde Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı tarafından köylü kadınlara sözü verilen Pazar yeri projesinin son şeklinin verilmesi için Valilikte toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıda köylü kadınların el emeği ile üretim yapacakları Pazar Yeri Projesi ile ilgili mimari ve diğer statik çalışmalarının ele alındığı sunum yapıldı.
“BÖLGE FRİG TARİHİ İLE İÇ İÇE OLACAK BİR YER”
Çok kısa bir zaman içinde kurulacak pazar yerinin temel atma sürecinin gerçekleştirileceğini ifade eden Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:
“Öncelikle bu bölge, medeniyet tarihi açısından büyük önem arz eden Frigya sınırları içinde yer alıyor. Hemen yanı başında Maltaş Tapınağı ve Arslan Kayası bulunuyor. Ayazini’ne çok yakın olan kurulacak bu pazar yeri bölgesinin yanıbaşında Friglerden kalma büyük bir kale buluyor. Dolayısyla burada pazar alışverişini yapan vatandaşlarımız bölgenin tarihi kültürel dokusu ile iç içe bir zaman geçirmesi söz konusu olacak. Bu yüzden inşallah çok kısa zamanda kurulacak pazar yeri, bölgenin gelişmesi ve tanıtımı açısında da çok büyük rol oynayacak. Kütüphane konseptinin yanı sıra aileleriyle gelen ziyaretçiler için çocuk parklarına kadar her detayı düşündük. Dolayısıyla burası sıradan bir semt pazarı değil, aynı zamanda kültürel zenginliği ile öne çıkan sembol pazar yerlerinden biri olmasını hedefliyoruz.”
Çevrenin dokusuna uygun inşa edilecek proje ile çok sayıda ziyaretçinin uğrayacağı pazar yerinin Üçlerkayası, Bayramaliler, Demirli, Kayıhan ve diğer bölge tanıtımına katkı sağlanacağı da bildirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM