Tartı aletleri muayene  başvurusunda son gün 28 Şubat

Tartı aletleri muayene başvurusunda son gün 28 Şubat

Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, akaryakıt istasyonlarındaki tanker sayaçları,
basınçölçerler, tartı aletleri v.d hassas kütle ölçüleri için muayene başvurularının 28 Şubat 2023 tarihine kadar Türk Standartları Enstitüsü’ne (TSE) elektronik ortamda yapılacağı bildirildi

 

Açıklamada, milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletinin doğru ayarlı ve uluslararası birimler sistemine uygun olarak imal edilmesi ve kullanılmasının 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği olduğu hatırlatıldı.
SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT 2023
Açıklamada, “Akaryakıt istasyonlarında kurulu bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik Hava Basınçölçerler. Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri, aks kantarları, hassas kütle ölçüleri için muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli başvuru portalı üzerinden 28 Şubat 2023 tarihine kadar iki yılda bir Türk Standardları Enstitüsü’ne (TSE) elektronik ortamda yapılacaktır. Otomatik tartı aletleri ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan tartı aletleri muayene başvuruları 28 Şubat 2023 tarihine kadar iki yılda bir Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır. Adres ttp : ?// www .dunya terazi.com.tr ya da https://damgamerkezi.com/sayfa-referanslar. Hız İhlal Tespit Donanımları, egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları her yıl, ısı sayaçları muayene başvuruları beş yılda bir 28 Şubat 2023 tarihine kadar ilgili Muayene Servislerine yapılacak. Takograf Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek iki yılda bir yapılacaktır. Taksimetre Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün, ay, yıl takip edilerek her yıl ya da tarife değişikliğinden sonra 10 gün içinde yapılacaktır. Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan 3’ncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri için başvuru yapılacak. Aynı zamanda; Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; Masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli terazi kullanıcıları tarafından 2 Şubat 2023 tarihine kadar iki yılda bir Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.” denildi.
AYAR MEMURLUĞU 4 BELEDİYE DE MEVCUT
Açıklama şu ifadelerle tamamlandı: “Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları; Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay ve Dinar Belediye Başkanlıklarında mevcuttur. Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından ttps://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden Afyonkarahisar Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne yapılır. Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine http://msurapor.sanayi.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir. İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23