“Böyle bir  zamanda kutlama yapmayacağız”

“Böyle bir zamanda kutlama yapmayacağız”

ASMMMO Başkanı Erdal Sayar, 1-7 Mart Muhasebe Haftası’nın başladığını belirterek, “Deprem felaketi nedeniyle 50’den fazla meslektaşımız yaşamını kaybetti. Acımız devam ediyor. Yaraların sarılması konusunda çalışmalarımızda sürüyor. Böylesi bir zamanda kutlama yapmayacağız” dedi

 

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Erdal Sayar, Muhasebe Haftası nedeniyle açıklama yaptı.
“DEPREM ACISI NEDENİYLE KUTLAMA YAPILMAYACAK”
Erdal Sayar, SMMMO mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart tarihlerinin her yıl Muhasebe Haftası olarak kutlandığını belirtti. Sayar, “Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde yaşamını kaybeden binlerce vatandaşlarımızın acısı devam ettiğinden dolayı kutlama yapılmayacak. 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 111 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.” ifadelerine yer verdi.
“MESLEĞİMİZ İKTİSADİ HAYATIN VAZGEÇİLMEZİ”
“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu.” diyen Sayar, “Bu süreçte ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz. Ülkemizin ve işletmelerimizin gelişimi için çalışmaktayız. Odalarımız; kamu yararına, sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla, muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta, gerek stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi noktasında, gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik üzerine düşen sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.
“ÜLKEMİZİN KOLAY ANLAŞILIR VERGİ SİSTEMİNE İHTİYACI VAR”
Mesleğin önemli sorunlarının olduğuna değinen Sayar şunları kaydetti: “İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır. Ülkemizin, şeffaf, öngörülebilir, sade ve kolay anlaşılır bir vergi sistemine sahip olması gerektiğine inanmaktayız. Bu kapsamda yapılacak, kanunların gözden geçirilmesi, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesi ve sayılarının azaltılması gibi her türlü iyileştirme çalışmalarının destekçisi olma gayretinde olmaya devam edeceğiz.”
“ACIMIZ SÜRÜYOR 50’DEN FAZLA MESLEKTAŞIMIZI KAYBETTİK”
Sayar sözlerini şöyle tamamladı: “Reform çalışmaları, bir taraftan vergi sisteminin etkinliğini artırırken diğer taraftan da ülkemize gelmek isteyen yabancı yatırımcıların vergi kaynaklı kaygılarının bertaraf edilmesine katkı sağlayacaktır. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve iş birliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelidir ki ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır. Deprem felaketi nedeniyle 50’den fazla meslektaşımız yaşamını kaybetti. Acımız devam ediyor. Yaraların sarılması konusunda çalışmalarımızda sürüyor. Böylesi bir zamanda kutlama yapmayacağız. Bu vesile ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM