Bu depolarda patates doğal  yöntemlerle en az 1 yıl saklanıyor

Bu depolarda patates doğal yöntemlerle en az 1 yıl saklanıyor

Afyonkarahisar Valisi Doç. Kübra Güran Yiğitbaşı, Sandıklı İlçesi’nde bağlı Akin Köyü’nde bulunan doğal soğuk hava depolarında incelemelerde bulundu

 

Özellikle gıdaları ilk günkü tazelikleri ile koruma ortamı sağlayan depoların inşa süreci ve kullanım koşulları hakkında bölge yetkililerinden bilgi alan Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:
“Akin Köyü’nün coğrafi yapısına eşdeğer inşa edilen depolar, piyasanın patates talebini karşılamak amacıyla dağ yamaçlarına oyularak inşa edilen doğal soğuk hava depoları, yıl boyunca 8-14 derece sıcaklıkta patateslerin taze kalmasını sağlıyor. Bölge halkının ve patates üreticilerinin ürünlerini hiç enerji sarfetmeden depolamalarını sağlayan bu doğal depolar, köy halkı tarafından geleneksel olarak uzun yıllardır kullanılan bir yöntemden esinlenerek projelendirilip 2019 yılında hizmete açıldı. Bu değer aynı zamanda yerinde kalkınmanın önde gelen ve şehrimizin örneklerinden biri olarak düşünüyorum. Sandıklı’da bulunan doğal soğuk hava depolarının en önemli özelliği ise enerji tasarrufunu maksimum seviyeye çıkarması, depo içlerinin hiçbir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan soğutulması, nemden arındırılması ve yıl boyu 8-14 derece arasında sabitlenmesi gibi avantajları ile öne çıkıyor.”
Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Sandıklı Akin Köyü kadınlarının kendi el emekleriyle hamur işleri yaptığı köy fırınını da ziyaret ederek kadınlarla sohbet etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23