Vali Yiğitbaşı yeni proje için düğmeye bastı

Vali Yiğitbaşı yeni proje için düğmeye bastı

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Kırca Köyü Kiraz Alım Merkezi inşa süreci için gerekli işlemlerin başlattı. Vali Yiğitbaşı, “Kırca Köyü’nde inşa edeceğimiz Kiraz Alım Merkezi sayesinde süreçleri daha iyi koordine etmeyi planlıyoruz. Yıllık üretim kapasitesini artırarak ihracatı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz” dedi

 

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, proje detaylarını inceledikten sonra Kırca Köyü Kiraz Alım Merkezi inşası için hazırlanan plan ve projeleri onayladı.
ALIM MERKEZİ KIRCA
KÖYÜ İÇİN İHTİYAÇ
Afyonkarahisar’ın en büyük kiraz ve vişne üreticisi ve ihracatçısı Sultandağı ilçesinde üreticilerin yetiştirdiği kiraz ve vişnelerin piyasa taleplerini hızlı bir şekilde karşılaması için planlanan alım merkezi, Kırca Köyü’nde faaliyet gösterecek. Sultandağı bölgesinden yapılan toplam kiraz ve vişne ihracatının yüzde 40’ından fazlasını tek başına karşılayan Kırca Köyü, bu sektörde uluslararası firmaların faaliyet gösterdiği merkezi bir alan olarak öne çıkıyor. Kırca Köyü’nde faaliyet gösteren mevcut Kiraz Alım Merkezi binası metruk ve işlevsiz olması, yükleme ve lojistik işlemleri içinde uygunsuz olmasından dolayı yeni bir alım merkezi inşasına ihtiyaç duyuluyor. Bölgede yürütülen üretim ve ihracat faaliyetlerinin devam etmesi için yeni inşa edilecek Kiraz Alım Merkezi önem taşıyor.
12 DÜKKÂN YAPILACAK
İHRACAAT İKİ KATINA ÇIKACAK
Kırca Köyü’nde yeni alım merkezi için hazırlanan projede, her biri 85 metrekare büyüklüğünde 12 farklı dükkânın yer alacak. Üreticilerin yetiştirdikleri ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde piyasaya ulaştıracak mimariye sahip olacağı Kırca Köyü Kiraz Alım Merkezi, özellikle bölgede yetiştirilen ve büyük oranda ihraç edilen Napolyon türü kirazın uluslararası piyasaya entegrasyonunu hızlandıracak. Sultandağı’nda yıllık toplam 17 bin ton kiraz ihracatının 2 bin 500 tonu, yıllık toplam 15 bin ton vişne ihracatının ise 3 bin tonu Kırca köyünde gerçekleşiyor. Kırca köyüne inşa edilecek Kiraz Alım Merkezi sayesinde yıllık kiraz ve vişne ihracatının 2 katına çıkarılması ve ulusal, uluslararası piyasaya katma değeri yüksek ve kaliteli meyve arzının sağlanması hedefleniyor. Bunun yanında bölgedeki üretim kapasitesinin artırılarak üreticinin geliştirilmesi ve daha fazla vişne ve kirazın piyasayla buluşturulmasının kolaylaştırılması amaçlanıyor.
YİĞİTBAŞI: İHRACAATI İKİ KATINA ÇIKARMAYI PLANLIYORUZ
Kırca Köyüne inşa edilecek Kiraz Alım Merkezi Projesini onaylayarak inşa sürecini başlatan Vali Kübra Güran Yiğitbaşı şunları kaydetti:
“Afyonkarahisar kiraz ve vişne üretiminde ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Sultandağı ilçemiz ise bu üretimin en büyük kısmını üstleniyor. Bölgede kiraz ve vişnenin yetiştirilmesinden toplanmasına yurt içi ve yurt dışı piyasalara ihraç edilmesine kadar tüm süreçlerin iyileştirilmesi üreticilerimiz için son derece önemli. Kırca köyünde inşa edeceğimiz Kiraz Alım Merkezi sayesinde tüm bu süreçleri daha iyi koordine etmeyi planlıyoruz. Yıllık üretim kapasitesini artırarak ihracatı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca Sultandağı’nda meyve işleme ve kurutma tesislerimiz de mevcut. Bu nedenle böyle bir projenin başta Sultandağı ilçemiz olmak üzere şehrimiz için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bölgede üretim yapan çiftçilerimiz için projenin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM