28 Şubat  mağduriyetinden  birinciliğe

28 Şubat mağduriyetinden birinciliğe

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) sonuçlarına göre eşit ağırlıkta birinci olan Afyonkarahisar Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Emre Ekici’nin annesinin okulunu birincilikle tamamlamasına rağmen üniversiteye gidemedi öğrenildi. Anne Ekici’nin, Konya SelçukÜniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünükazandığı ancak 28 Şubat sürecindeki başörtüsü ve ikna odaları gibi dayatmalardan dolayı okula kabul edilmeyeceği korkusu ile gidemediği ortaya çıktı

 

YKS 2023’te Afyonkarahisar’ı gururlandıran Emre Ekici’nin annesi Mine Ekici’nin 1999 yılında kat sayı engeline rağmen Konya Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandığı ancak 28 Şubat sürecindeki başörtüsü ve ikna odaları gibi dayatmalardan dolayı okula kabul edilmeyeceği korkusu ile gidemediği ortaya çıktı. Ancak okuma azminden vazgeçmeyen anne Ekici’nin daha sonra ilahiyat fakültesini bitirdiği belirtildi.
Anne Mine Ekici’ni 1999 yılında kat sayı engeline rağmen Konya Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandığı ancak 28 Şubat sürecindeki başörtüsü ve ikna odaları gibi dayatmalardan dolayı okula kabul edilmeyeceği korkusu ile gidemediği ortaya çıktı. Ancak okuma azminden vazgeçmeyen anne Ekici’nin daha sonra ilahiyat fakültesini bitirdiği belirtildi.
Anne Mine Ekici oğlundan güzel bir başarı beklediğini ve bu derecenin olabileceğini düşündüğünü, olmazsa da çok üzüleceğini dile getirerek, “Çok mutluyum ve gururluyum. Oğlumla gurur duyuyorum. Oğlum doğduğundan beri bizi hiç yanıltmadı, hiç üzmedi, vicdanıyla, ahlakıyla, zekasıyla, başarılarıyla hep onur duyduğum, gurur duyduğum, bir çocuğum oldu.” İfadelerini kullandı.
Ekici’nin babası Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yakup Ekici oğlunun başarısından büyük gurur duyduğunu ifade ederek, “20 yıllık meslek hayatımda ahlaklı öğrenciler yetiştirme gayreti içerisinde olurken, kendi çocuklarımı da aynı şekilde yetiştirme çabası içerisinde oldum. İnşallah vatanına ve milletine hayırlı bir evlat olarak yoluna devam eder. Eşim Mine Ekici ile aynı lisedeydik, 1999 yılında İmam Hatip Lisesi’nden birlikte mezun olduk. Okul birinciliği için yarışırken tanıştık. Birincilik eşime nasip oldu ben de ikinci oldum. Sonra da Allah nasip etti ve evlendik. Yani birincilik bizde kaldı. Oğlum birinci olarak annesinin birinciliğini taçlandırdı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23