“Toplu sözleşme masasına reel tekliflerle gelinmeli”

“Toplu sözleşme masasına reel tekliflerle gelinmeli”

Memur Sen İl Temsilcisi Ali Keskin, toplu sözleşme masasının bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini, işverene teklifleri sunduklarını, alım gücünü yükselten reel tekliflerle masaya gelinmesi gerektiğini açıkladı

 

Afyonkarahisar Memur Sen İl Temsilcisi Ali Keskin, 7. Dönem Toplu Sözleşme masasının gündemini oluşturacak teklifleri kamuoyuyla paylaştıklarını belirtti.
“TOPLU SÖZLEŞME MASASI
BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜLMELİ”
Ali Keskin, önümüzdeki iki yıllık süreçte; Kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük hakları ileçalışma şartlarını düzenleyecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, ücret skalasında hak ettiği konumu bulacak, mali haklarını iyileştirecek teklifleri sunduklarını dile getirdi. Keskin, “Tekliflerimiz Konfederasyon Genel Merkezimizce kamu işverenine teslim edilecektir. Toplu pazarlık; sorunların görüldüğü, anlık kararların ve durumu kurtarmaya yönelik politikaların değileksikliklerin etraflıca tartışıldığı, adil olanın ve mağduriyet üretmeyen kararların birlikte ele alınmasına imkân tanındığıen önemli sosyal diyalog mekanizmasıdır. Toplu Sözleşme; Hakkı temin etmenin, eksiklikleri gidermenin, beklentileri hayata geçirmenin ve sosyal maliyeti önlemenin en kilit anahtarıdır. Memur-Sen olarak; Emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz. Kamu işvereni de; adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu, Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasını bir fırsat olarak görmelidir. Tekliflerimizi sunumundan sonra kamu işvereni için; bir hafta gibi uzun bir süre var. Bu süre içerisinde, Kamu İşvereni tekliflerimizi tasnif edip, ayrıştırıp, 1 Ağustos itibarıyla masaya teklifle gelmelidir.” ifadelerini kullandı.
“ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTECEK REEL TEKLİFLERLE MASAYA GELİNMELİ”
7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini açıklamadan önce, bir kaç hususun altını çizeceğini kaydeden Keskin, “Ocak ayından bu zamana; Dolar kurunda yüzde 46, gram altında yüzde 47’ye yakın yükselişin olduğu ve özellikle son 1 aylık süreçte; Akaryakıtta yüzde 40’ın üzerinde artışın yaşanmıştır. Bu ekonomik tablonun vergiler, emtia ve zorunlu giderlere yansıdığı bir dönemde toplu sözleşmeye gidiyoruz. Bu noktada, Kamu işveren tarafı da; Mali disiplin politikaları, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak; alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmelidir. Diğer taraftan, imzalanma döneminden 4 ay sonra uygulanan, hedeflenen ve beklenen enflasyon tahminleri üzerinden tekliflerle gelinen ve 1 aylık zaman zarfına sıkıştırılan toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan kanun, miadını doldurmuştur. Bunu özellikle belirtmek isterim. Tam da bu sebeple, bu toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedefliyoruz. 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak, genel hatlarıyla maaş ve ücret artışlarına ilişkin tekliflerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22.000’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1.650 TL’nin tazminini istiyoruz. Geçtiğimiz iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak; 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah payı dahil, Birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istiyoruz. 2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla; 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dâhil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 artış istiyoruz. İki yıllık süreçte toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ediyoruz. Teklifimizle birlikte; vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı2024 Ocak ayında 29.700 TL olacaktır.” dedi.
“ÜCRET SKALASINDAKİ
ÇARPIKLIK GİDERİLMELİ”
Keskin, sözlerini şöyle tamamladı: “Ücret skalasındaki çarpıklığın giderilmesi, kamu görevlilerinin özgürlüklerinin artırılması, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılması yönündeki tekliflerimizi de kısa başlıklar halinde sıralamak istiyorum. Enflasyon farkının; Dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini, Toplu Sözleşme ikramiyesinin; aylık 1.000 TL olarak ödenmesini, Kamu Görevlilerine aylık 7.650 TL Kira Yardımı verilmesini istiyoruz. 1. Dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını, dini bayramlarda kamu görevlilerine 4.850 TL ikramiye ödenmesini, eş yardımının 2.000 TL, çocuk yardımının 500 TL ödenmesini ve emeklilere de verilmesini, 8.077 TL seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istiyoruz. Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dâhil mali haklarınıniyileştirilmesini, Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini, Gelir Vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini bekliyoruz. Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının 3 yılı aşmayacak şekildeperiyodik olarak yapılmasını, kadroya geçişte kapsam dışında kalan İHS li personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Genelde; Önceki dönem toplu sözleşmede kazanım olup revize edilen 19, aynen korunan 26 ve de, yeni sunulan 84 olmak üzere toplamda 129 teklifimizle birlikte; 11 Hizmet Kolunda; yetkili Sendikalarımızın 807 teklifi ile toplamda 936 teklifimizi Kamu İşvereni Heyeti Başkanına Konfederasyon Genel Merkezimizce teslim edilmiştir. Memur-Sen ve hizmet kolunun tamamında yetkili sendikaları; masanın emekçiler yönüyle tek temsilcisidir. Bu Toplu Sözleşmenin Türkiye’nin yüzüncü yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna yakışır bir toplu sözleşme olacağına inanıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM