“Türkiye’de nüfus yaşlanıyor, genç nüfus azalıyor”

“Türkiye’de nüfus yaşlanıyor, genç nüfus azalıyor”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış ve Akademik Atama ve Yükseltme Töreni’nde konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci, Türkiye’de nüfusun yaşlandığını buna bağlı olarakta genç nüfusun azaldığına dikkat çekti

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Açılış ve Akademik Atama ve Yükseltme töreni AKÜ Atatürk Kongre Merkezinde yapıldı. Akademik yılın açılış dersini Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayıp Birinci verdi.

Törene; Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri; Av. Ali Özkaya,  Av. İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Numan Yöner, İl Jandarma Komutanı Tolga Yağan, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Benol Kaplan, İl Emniyet Müdürü Mahmut Ay, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, İl protokolü, akademisyenler ve idari personel katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Murat Salim Tokaç ve Ankara Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri; Ali Yılmaz ve Deniz Şahin’in “Meşkin Üç Ahengi” isimli müzik dinletisi ile başladı.

“TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Türkiye’nin her anlamda büyük başarılara imza attığı sağlık alanının öncü kadrosunun içinde yer alan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’yi ağırlamaktan büyük bir onur ve memnuniyet duyduğunu belirtti. Rektör Okumuş, “Günümüzde ülkeler ve sektörler arası rekabette ‘farklılaşmak’ ve ‘potansiyelleri harekete geçiren, yenilikçiliğe dayalı bir üretim yapısı oluşturmak’, öncelik kazanmış bulunmaktadır. Rekabet gücünün ve toplumsal refahın artırılması yolunda bilimsel bir anlayışla özel bir çaba geliştirmesi beklenen; yapısal ve temel bir strateji ile bulunduğu bölgenin lokomotifi olabilecek kurumlar ise hiç kuşkusuz Üniversitelerdir. Türkiye’nin sağlık hizmet sunumunda ön saflarda yer almak, sağlık alanında bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmak; sağlık teknolojisi ve ilaç üretimine katkıda bulunmak ve yetişmiş insan gücü ile sağlık eğitimi alanındaki hedeflerimize ulaşmak amacıyla kurulan AFSÜ’de, işte bu, lokomotif kurum olma işlevinin bilincinde faaliyetlerimiz sürdürülmektedir. AFSÜ’nün 2018 yılında kuruluşundan bu yana, hedef ve amaçları doğrultusunda, tüm gücümüzle çalışmaktayız ve çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

“AFSÜ BÖLGE HASTANESİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

AFSÜ’nün bölge hastanesi olma yolunda ilerleyişini sürdürdüğünü belirten Rektör Okumuş,“Uşak, Kütahya, Konya-Akşehir ve Eskişehir-Sivrihisar bölgelerinden birçok hastanın üniversitemizi tercih ettiğini görmek bizleri mutlu etmektedir. Bunun yanında örneğin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü, yerel ve bölgesel anlamda sağlık hizmetinin ötesinde, ulusal ölçekte hizmet veren, en çok tercih edilen bölümlerimizden en önemlisidir. Bu bölümümüz, termal sularda uyguladığı başta nörorehabilitasyon tedavi hizmetleri olmak üzere, rehabilitasyon hizmetlerinde başarı oranının %85’lerin üzerine ulaşması nedeniyle, hemen her ilden Fizik-Tedavi hekimleri tarafından refere edilen bir bölüm haline gelmiştir ve şu an için yeni gelen bir hastamıza neredeyse 1 yıl sonrasına randevu verir hale geldik. Afyonkarahisar ve çevre illerinden gelen hastalarımıza, sağlık hizmetini, en iyi koşullarda, en kaliteli şekilde alsın diye bir gayret içindeyiz. Bir süredir yapılan başarılı Kemik İliği Nakillerinin yanında, sunduğumuz kaliteli sağlık hizmetlerine kısa süre önce başladığımız Kornea Nakilleri ile bir yenisini daha eklemiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Kısa süre içinde hastanemizde 5 hastamıza başarılı bir şekilde kornea nakli yapılmasının yanında, Kornea bankamızın aldığı 40’ın üzerinde kornea ile başka illerdeki hastalarımızın gözlerine ışık olmanın da büyük sevinci içerisindeyiz. Diğer organ nakilleri konusunda akademik eğitimi devam eden akademisyenlerimiz ile bu alanda bölgede öncü olma noktasında çalışmalarımızın sürdüğünü ve önümüzdeki yıl içerisinde böbrek nakli konusunda da hizmet vermeye başlamayı ümit ettiğimizi belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÜNİTE SAYIMIZI 94’E ÇIKARTIYORUZ”

Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinde doluluk oranlarının yıllar içinde yükseldiğini ifade eden Okumuş, “Diş Hekimliği Fakültemizde sunduğumuz sağlık hizmeti, ülkemizin diğer fakülteleri ile ön sıralarda yer alma yarışındadır. Seçkin akademik personeli ve nitelikli eğitim materyalleri ve uygulama sahaları ile2018 yılında 58 olan diş ünite sayısı önce diş hekimliği binasındaki eğitim alanları boşaltılarak 78’e çıkartılmış, aşırı talep nedeniyle de bu ünitelere 16 ünite daha ekleyerek 2024 yılı başından itibaren ünite sayımızı 94’e çıkartıyoruz. Buna rağmen halen diş hekimliği fakültemizden randevu almak isteyen hastalara cevap vermekte aşırı zorlandığımızı belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımız tarafından eleştiri konusu yapılmasına rağmen bu durum aslında Diş Hekimliği Fakültemize olan ve giderek artan teveccühün bir sonucudur. Çünkü Diş hekimliği fakültemiz, ülkemizdeki en gelişmiş diş hekimliği fakültelerinde mevcut olan akademik birimlere sahip ve diş tedavisi alanındaki tüm hizmetleri verebilecek kabiliyete sahip bir Diş Hekimliği Fakültesi hüviyetini kazanmış durumdadır.” dedi.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN”

Rektör Okumuş Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayarak, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlarken Tarih yazan aziz milletimizin tarihinden aldığı güçle geleceğe doğru emin adımlarla yürüdüğü Türkiye Yüzyılının başlangıcında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak ülkemizin, milletimizin, bilimin ve insanlığın geleceği için daha çok üretme bilinciyle çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Bugün, her birini ayrı ayrı kutlamaktan mutluluk duyduğum, ülkemize alanlarında değerli bilimsel katkılarının devam edeceğine inandığım, yeni atanan, unvanlarında yükselen ve her zaman birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduğum akademisyenlerimizin, kıymetli, seçkin öğrencilerimizin, Türkiye Yüzyılının bir parçası olarak şimdinin ve geleceğin sağlık hizmetlerini şekillendiren ekiplerin içinde yer alacağına inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

“SON 20 YILDA TÜRKİYE’DE HER GRUPTAN GENCİN YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖNÜ AÇILDI”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı sözlerine, yaptıkları akademik araştırmalar ve bilimsel yayınlarla elde ettikleri başarılarının karşılığını alarak; unvanlarına kavuşan hocaları tebrik ederek başladı. Vali Yiğitbaşı,“Yine gösterdikleri çeşitli başarılardan ötürü üniversitemiz bünyesinde ödüle layık görülen hocalarımızı da kutluyorum. Bilime katkılarının daim olmasını diliyorum. Üniversitelerimiz, çağdaş dünyaya uyum sağlamamızı kolaylaştıran, çağdaş bilgiye ve mevcut gelişmelere en hızlı şekilde ulaşma imkânını bize sunan, bizi yaya bırakmayan evrensel kurumlarımızdır. Yalnızca gençlerimizi iş gücüne katmak değil; gençlerimizi içinde yaşadığı zamana hazırlayan, gerekli yeterlilikleri kazandıran ve geleceği öngören kurumlar olarak üniversitelerimiz, her şeyden önce siz hocalarımızın çalışmaları ve gayretleriyle bu kazanımları sağlayabilmektedir. Bir akademisyen olarak ben de bu mesleğin zorluklarını ve sorumluluklarını iyi biliyorum. Bir araştırma yapmanın, bir öğrenci yetiştirmenin, bir makale yayınlamanın ne kadar emek ve özveri gerektirdiğinin farkındayım. Bu anlamda, bugün burada bulunan ve emeklerinin karşılığını alan ve canhıraş gayretleriyle ödüle layık görülen hocalarımıza ne kadar şükranlarımızı sunsak azdır. Son yirmi yılda ülkemizde her gruptan gencimizin yükseköğretime erişiminin önü açıldı. Üniversitelerimiz yenilikçi programlarıyla yükseköğretimde dünya standartlarını yakından takip etmekte. Özellikle tıp ve diğer sağlık bilimleri alanları, ülkemizin en başarılı öğrencilerinin tercih ettiği alanlar ve Türkiye sağlık alanında yakaladığı başarıyı, üniversitelerimizin başarısına borçlu. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitemiz, bu başarının en büyük paydaşlarından biri durumunda. Geçen ay AFSÜ Göz Bankası tarafından iki hastamıza yapılan kornea nakli başarıyla sonuçlandı. Yine göz tansiyonunun lazerle tedavisi için önemli bir adım atıldı. Üniversitemizin bazı bölümlerinden hocalarımız dünyanın en etkili bilim adamları listesine girdi. Hocalarımızı bu başarılarından ötürü tek tek tebrik ediyorum.” dedi.

“TARIM, SANAYİ VE ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİNİN YENİ YATIRIMLARA KAPI ARALAMASINI BEKLİYORUZ”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi öncülüğünde şehrin potansiyel bir yatırım alanı konumunda bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine yapılan çalıştayların bu yıl yedincisinin düzenlendiğini ifade eden Vali Yiğitbaşı, “Şehrimizde tarım, sanayi ve üniversite iş birliğinin en önemli göstergelerinden biri olan bu çalıştayların, çok yakın zamanda bu alanda yeni yatırımlara kapı aralamasını bekliyoruz. Bunun yanında araştırma merkezleri, öğrenci kulüpleri ve diğer akademik organizasyonlarla Sağlık Bilimleri Üniversitesi, şehrimizin “sağlıklı” işleyişi için hem öğrencileriyle hem akademisyenleriyle ciddi bir gayret sarf ediyor.  Ben şehri yönetmenin, arkasında hep üniversitenin desteğini hissetmesi gereken bir iş olduğuna inanıyorum. Diğer kamu kurumlarımız, iş dünyamız, yerel yönetimler, sivil toplum ve üniversitelerimiz arasındaki iş birliği hem şehrin gelişimini hızlandıracak hem de bu gelişimin içeriğini güçlendirecektir. Bu noktada, şehrimizde bulunan her iki üniversitemize de şehrin gelişimine, işleyişine ve tanıtımına sundukları katkıdan ötürü teşekkür ediyorum.  Bugün burada profesörlük unvanını kazanan, atama yükseltmelerde hak ettikleri kadrolara yerleşen ve başarılarından dolayı ödüle layık görülen hocalarımızı tek tek tebrik ediyorum. Başarılarınızın ve katkılarınızın devam etmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE NÜFUS YAŞLANIYOR, GENÇ NÜFUS AZALIYOR”

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış ve Akademik Atama ve Yükseltme Töreni’nde “Geleceğin Sağlığı, Sağlığın Geleceği” konulu “2023-2024 Yılı Akademik Açılış Dersi”ni verdi.

Bakan Yardımcısı Özdemir Türkiye’de nüfusun yaşlandığını belirterek, “49 olan hastane yaşımızı 13’e düşürmüşüz. Yüz yılda 107 bin yatağımız var. 15 yılda 120 bin yatak daha eklemişiz. Hastanede kişi başına yetmiş seksen metre kare alan düşerken şuanda iki yüz metre kare alan düşüyor. Nitelikli sağlık alanları üretiliyor. Yüzde yılda yapılmışı 20 yılda tekrarlıyorsunuz ama üç katı kadar kapalı alan katarak tekrarlıyorsunuz. 20 yılda yatak sayısı arttı ama yatak başına kapalı alan miktarı çok ciddi düzeyde artış gösterdi. Tabi hekim yetiştirmek kolay değil. 2007 yılına kadar YÖK TIP Fakültelerinde kontenjan artırmaya izin vermiyordu.  Hemşire ve ebe sayımız iki buçuk kat armış durumda. Şuanda Avrupa’da 2024 yılında 15 yaş altı nüfusla 65 yaş üstü nüfus birbirine eşitleniyor. Türkiye’de de nüfus yaşlanıyor ve genç nüfus azalıyor. Bu bizim için çok ciddi bir risk. Bebek ve anne ölümünde dünyada sağlık göstergelerinin en önemlilerinden biri başka ülkelerin 30 yılda kat ettiği mesafeyi 10 yıl gibi bir sürede kat etmiş bir ülkeye sahibiz. Türki’de şuanda doğumda beklenen yaşam süresi yüzde sekiz arttı son 20 yılda ve orta üst grubu bir ülkeyiz kendi gelir grubumu ülkemizin çok üstünde bir yaşam süresine sahibiz. Harcadığı paraya göre dünyada memnuniyeti en yüksek olan ülke Türkiye’dir.” ifadelerini kullandı.

Açılış dersinin ardından ödül ve plaket törenine geçildi. Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’te ödül alan öğretim üyelerine ödülleri takdim edildi. Ardından Bilimsel Başarı Ödülleri, Akademik Hizmet Ödülleri, AFSÜ’nün çeşitli birimlerinde görev yapmış ve emekliye ayrılan idari personellere plaketleri verildi.

Program atama ve unvanda yükselme yapan akademisyenlere belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM