Zeybek: Türkiye’de ilkleri başardığımız için memnunuz

Zeybek: Türkiye’de ilkleri başardığımız için memnunuz

Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi törenle hizmete açıldı. Afyonkarahisar’da dezavantajlı gurupların her daim yanında olduklarını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Engelli kardeşlerimize her daim yalnız olmadıklarını Belediye olarak yanlarında olduklarımızı onlara hissettirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de ilkleri başardığımız için de son derece memnunuz” dedi

 

Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi dün sabah düzenlenen törenle hizmete açıldı. Özel bireyler Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nde hem istihdam edilecek hem de eğitim görecek. Açılış törenine; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan il protokolü, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, engelliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK HİZMETE ALINDI”

Proje Afyonkarahisar’da dezavantajlı grupların (otizmliler, ortopedik engelliler, down sendromlular vb.) eğitim ve istihdamı ile sosyal gelişime destek sağlayan, “Sosyal Gastronomi” alanında Zafer Kalkınma Ajansı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onay görmüştü. Engelleri ortadan kaldıran merkezde profesyonel engelsiz mutfak ve kafeterya yer alıyor. Engelli vatandaşlara bu mutfakta, engel durumlarına uygun olarak, aşçılık, garsonluk gibi hizmet sektöründe istihdam edilmelerini sağlayacak eğitimler verilecek. Ayrıca, merkezin yanında bulunan park alanı da engelli parkına çevrildi. Burada engelli vatandaşların rehabilite olmaları sağlanacak. Özel bireylerin sosyal hayata adaptasyonu noktasında önemli bir eğitim ve istihdam merkezi olan yatırım beğeni topladı.

“AFYONKARAHİSAR SOSYAL GASTRONOMİDE FARKINI ORTAYA KOYDU”

Törenin açılış konuşmasını Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz yaptı. Oğuz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür ederek; Afyonkarahisar’ın engelsiz gastronomi mutfağını kurmak suretiyle “sosyal gastronomi” konusunda diğer gastronomi şehirlerinden farkını ortaya koyduğunu söyledi. Oğuz, “Gastronomi konusunda da desteklerimiz sadece üyelik çalışmaları süreci ile sınırlı kalmadı. Afyonkarahisar’ımızda 8 projeye yaklaşık 22,5 milyon TL destek sağlayarak gastronomi alanında 46 milyon TL yatırım yapılmasına öncülük ettik. Ayrıca birçok faaliyete de destek vermek suretiyle katkı vermeye devam ediyoruz.” dedi.

“YATIRIM BEDELİ 3,8 MİLYON LİRA”

Projenin 3,8 milyon lira bedelle hayata geçtiğini söyleyen Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, “3,8 Milyon TL yatırımla hayata geçen projemiz hem bir SOGEP projesi hem de bir gastronomi projesi. Diğer gastronomi projelerinden farkı ise engelli bireylerimizin de gastronomi alanına katkı sunabilecekleri ve mevcut durumda gastronomi alanında yapılan çalışmaları kolayca deneyimleyebilecekleri bir tesisin ortaya konmuş olmasıdır. Afyonkarahisar’ımız gastronomi dalında uluslararası alanda tescillendiği gibi, artık ulusal dokümanlarda da gastronomi alanında destinasyon olarak yer almakta. Ayrıca Afyonkarahisar’ımız özel kardeşlerimize yönelik geliştirdiğimiz “sosyal gastronomi” temasıyla da toplumun bir bütün olarak sosyal kalkınmasını amaçlayan örnek bir şehir. Bu duygu ve düşüncelerle merkezin hayata geçirilmesinde başta Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere emeği geçenlere ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

“ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİ SOSYAL HAYATA KAZANDIRIYORUZ”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’da dezavantajlı gurupların her daim yanında olduklarını söyledi. Engellilerin sosyal hayata kazandırılması konusunda büyük bir gayret gösterdiklerine dikkat çeken Zeybek, “2019 yılında 31 Ekim itibarıyla gastronomi şehri ilan edildikten sonra dezavantajlı gruplarımızı da yok farz edemezdik UNESCO’nun bizden istemiş olduğu bazı şartlar vardı. O şartları yerine getirdikten sonra bu tesisi de dezavantajlı gruplarımızın, engelli kardeşlerimizin de sosyal hayata kazandırılması sosyal hayatın içerisinde olması yönünde bir çalışma yaptık.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE VE ŞEHRİMİZE BİR İLK KAZANDIRDIK”

Başkan Zeybek, Türkiye’de bir ilk olan tesisin şehre kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen Afyonkarahisar Milletvekillerine teşekkür ederek, “Başından beri söylediğimiz gibi her zaman desteklerini yanımızda hissettiğimiz Milletvekillerimize de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu mekânı tamamen engelli kardeşlerimizin rahatlıkla meslek edebilecekleri bir mekân haline getirdik. Türkiye’de bir ilkti Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi. Bugüne kadar 150’nin üzerinde öğrencimiz burada eğitim gördü, birkaç tanesi de istihdam edildi. Engelli kardeşlerimizin mutlu olmalarını görmekten ziyadesiyle memnunuz. Engelli kardeşlerimizin mutluluğunu görmek bizleri gerçekten mutlu ediyor. Her daim yalnız olmadıklarını belediye olarak yanlarında olduklarımızı onlara hissettirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de ilkleri başardığımız için de son derece memnunuz. Burada eğitim gören kardeşlerimize başarılar diliyor, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“HERKESİ BURADAN HİZMET ALMAYA DAVET EDİYORUM”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Dr. Hasan Arslan, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Belediyemizin çalışmalarını tüm Türkiye’yi duyurmak için elimizden geleni yapıyoruz. Belediyemiz bu kez de gastronomi ile engelli vatandaşlarımızın yan yana geldikleri bir organizasyona bir yapıya ev sahipliği yapıyor. Böylesi güzel organizasyonu sebep olan, projeye ortak olan herkese ben şahsım adına teşekkür ediyorum. Herkesi buradan hizmet almaya davet ediyorum. Unutmamamız gerekiyor ki hepimiz birer engelli adayıyız. Projenin hayata geçmesinde başta Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar’ımıza hayırlı olsun.”

“ENGELLERİ KALDIRAN BİR YATIRIM”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. AK Parti dönemi ile birlikte engellilerin sosyal hayatın içinde yer aldığına dikkat çeken Yurdunuseven, şöyle konuştu: “Gastronomi Afyon’un bir markası. Gastronomi markası ile beraber engelsiz kardeşlerimizin burada faaliyet göstermesi bizim için önemli. Afyon hem gastronomi anlamında hem engelsiz anlamında ilklerin şehri oldu. Bunda katkısı olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm hükümetlerimize, bakanlarımıza şehrimize katkıda bulunan herkese belediye başkanımıza tüm personele çok teşekkür ediyorum.”

“BURASI ÇOK GÜZEL BİR YAŞAM ALANI”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya’da, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin şehre kazandırılmasında emeği geçenlere herkese teşekkür etti. Engellilerin sosyal alanda aktif bir şekilde görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Özkaya, şunları kaydetti: “Biz burayı gezdik gördük kısmen de uygulamaya katıldık gerçekten çok güzel bir yaşam alanı olmuş. Bu açıdan da hem Belediye Başkanımıza hem Zafer Kalkınma Ajansımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu kardeşlerimizin günde birkaç saat evde dışarıya çıkması aileleri için çok önemli. Onların kendilerine yetebilir hale gelmesi çok önemli. Türkiye’de her alanda olduğu gibi Afyonkarahisar ilkleri başarmaya devam ediyor. Bu açıdan Belediye Başkanımızı bir kez daha kutluyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“BAŞKANIMIZ BU AÇILIŞLA ÇITAYI YUKARIYA TAŞIDI”

Törenin son konuşmasını Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı yaptı. Gastronomi şehri Afyonkarahisar’da, gastronominin önündeki tüm engelleri kaldıran Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nin açılışının yapıldığına dikkat çeken Vali Yiğitbaşı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’a tam da engelsiz bir mutfak yakışırdı. Bugün önde gelen şehirlerin yürüttüğü sosyal faaliyetlerin temel ilkesi kapsayıcılıktır. 2019 yılından bu yana UNESCO Gastronomi Şehri unvanını taşıyan ve ekmeğinden tatlısına köftesinden lokumuna kadar hiçbir gastronomik ürünü dışarıda bırakmayan Afyonkarahisar’ın, bu unvanı tüm hemşehrileriyle paylaşması ve herkesi bu mutfağa dâhil etmesi beklenirdi. Engelsiz Gastronomi Mutfağı, artık gastronomide bir dünya markası olmuş şehrimizin, tüm vatandaşlarımızı bu markanın altında birleştirme çabasının bir ürünü olarak görülmelidir.”

“BU MUTFAK BİRÇOK İNSANIN HAYATINA DOKUNACAK”

Vali Yiğitbaşı, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu mutfağın birçok kardeşimizin hayatına dokunmasını temenni ediyorum. Eminim ki her bir kardeşimiz burada eğitim almaktan, görev üstlenmekten gurur duyacaktır. Şehrin mutfağında toplumumuzun her bir ferdinin aktif bir şekilde görev alması, şehrin gastronomi imgesini yaratırken tüm hemşehrilerimizin bu mutfakta önlüğünü giyip hizmet etmesi, şehrimizin markasına büyük katkı sağlayacaktır. Burada verilecek eğitimler, gastronomi mutfağında birbirinden hamarat kardeşlerimizin yetişmesine kapı aralayacaktır. Aynı zamanda, bünyesinde her yaş grubundan engelli kardeşlerimizin istihdamını da sağlayacak bu merkez, yeni bir iş kapısı haline de gelecektir. Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’da Engelsiz Gastronomi Mutfağının kurulmasına katkı sunan başta Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere projeye destek veren Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Ofisi’ne ve tüm diğer paydaşlara teşekkür ediyorum. Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

ZEYBEK KONUKLARA MERKEZİ GEZDİRDİ

Konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi dualar ile kesildi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde merkez binası gezilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Engelli bireylerin engelsiz mutfakta çeşitli ürünler yaparak katılımcılara ikram ettiği açılış programı aile fotoğrafı alınmasının ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM