“Afyonkarahisar kendine özgü haşhaş polenini üretecek”

“Afyonkarahisar kendine özgü haşhaş polenini üretecek”

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye ve Afyonkarahisar’la ilgili projelerini yakından takip ettiğini söyleyerek, “Bakanlık tarafından verilen destek sayesinde artık Afyonkarahisarımız kendine özgü haşhaş polenini üretecek” dedi

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. Taytak, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından son yıllarda yapılan çalışmalarla; tarımsal destekler artırılmış, kırsal kalkınma projelerine verilen destekler ile 94 bin 700 kişiye istihdam sağlanmış, son iki yılda 7,2 milyon dekar alan üretime kazandırılmış, 2024 yılında çiftçilerimize verilecek olan mazot ve gübre desteği 2023 yılında verilerek çiftçilerimiz desteklenmiş, orman yangınlarına bu dönem daha güçlü ve hızlı müdahale edilmiş, çiftçilerin hayatını kolaylaştıran, bürokrasiyle uğraştırmadan üretim başvurularını kolaylaştıran ve üreticiye sürekli güncel bilgileri ve alabilecekleri destekleri sunan tarım cebimde mobil uygulaması hayata geçirilmiştir.” dedi.

“BAKANLIĞIMIZIN PROJELERİMİZİ YAKINEN TAKİP ETMESİ BİZLERİ MEMNUN ETTİ”

Türkiye ve Afyonkarahisar ile ilgili projelerini de paylaşan Milletvekili Taytak, “Sayın Bakanım geçtiğimiz aylarda şahsınızı ziyaretimde, Türkiye’mize ve Afyonkarahisar ilimize çok faydalı olacağını düşündüğümüz; 300 baş anaç kapasiteli model koyun barınağı projemizi, çiftçi eğitim merkezi projemizi, hayvan kontrol ve dinlendirme istasyonu projemizi, arıcılık araştırma enstitüsü ve arıcılık istasyonu projemizi, tarım lisesi projemizi, tarafınıza iletmiştim. Afyonkarahisar Tarım İl Müdürümüz Özkan Parlak Beyi ziyaretimde bakanlığımız tarafından projelerimizin kendilerine gönderildiğini belirttiler. Projelerimiz içerisinde bulunan hayvan kontrol ve dinlendirme istasyonu projemiz için İzmir-Afyon-Antalya yolu üzerinde 20 bin metre karelik alan bulunmuştur. Arıcılık araştırma enstitüsü ve arıcılık istasyonu projemiz için, bakanlığımız tarafından, il müdürlüğümüze verilen destek ile mevcut arılarımızı varroa parazitinden kurtarmak için, arıcılarımıza körük ve ilaç desteği verilecek ve Afyonkarahisar’ımızın kendine özgü haşhaş polenini üretilecektir. Tarım lisesi projemiz için, müdürlüğümüzce Bolvadin ilçemizde uygun yer bulunmuş, yer tahsisi gerçekleştiğinde bakanlığımız tarafından ayrılan bütçe ile tarım lisesi projemiz hayata geçecek, ülkemizin ve ilimizin tarımsal üretimine katkısı çok fazla olacaktır. Bakanlığımızın projelerimizi çok yakinen takip etmiş olması bizleri ziyadesiyle memnun etti.  Çok sağ olun sayın bakanım. Ben öncelikle alakalarınızdan dolayı size, hemşerilerim ve şahsım adına çok teşekkür eder, çalışmalarınızda sağlık, başarı ve huzurlar dilerim.” şeklinde konuştu.

“2024 BÜTÇEMİZİN ÇİFTÇİMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Taytak konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Sayın Bakanım, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından desteklenen, Afyonkarahisar ilimizde de faaliyete geçecek olan “Kızgınlık takip sistemi” projesi sayesinde büyükbaş hayvan üretimi daha çok artacaktır. Bakanlığımızca faaliyete geçecek olan; atıl tarım arazilerinin tespiti projesiyle iki yıl üst üste ekilmeyen tarım arazilerinin üretime kazandırılması, Türkiye yüzyılında üretimin ve üreticinin yüzyılı yaklaşımıyla yola çıktığınız devrim niteliğinde tarımsal üretim planlaması, tarımsal üretimin iç veya dış talebe uygun olarak ihtiyaç halinde bakanlıkça belirlenen ürün veya ürün grupları sözleşmeli olarak üretilmesi projeleriyle, yeni atılımlara imzalar atılıyor. Bu projelerin sürekli geliştirilerek büyüyeceği umuduyla başarılarınızın devamını temenni eder, 2024 bütçemizin ülkemize, çiftçimize ve milletimize hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM