Sırada Devlet Korumasındaki Çocuklara Özel Hobi Bahçesi Var

Sırada Devlet Korumasındaki Çocuklara Özel Hobi Bahçesi Var

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, hobi bahçesi açılış programında Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na devlet korumasındaki çocuklar ve gençlere özel bir hobi bahçesi yapma sözü verdi

 

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde 39 bin metrekarelik alanda toplamda 341 adet hobi bahçesi açılış programına; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parte Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan, AK Parti Merkez İlçe Başkanı SMMM Ziya Coşkun Karadeniz, siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcıları Süleyman Karakuş, Benol Kaplan, Barış Dal, daire müdürleri ve il protokolü katıldı.

“ŞİMDİYE KADAR 600’DEN FAZLA HOBİ BAHÇESİ HİZMETE SUNULDU”

Programda açış konuşması yapan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek sözlerine desteklerinden ötürü Vali Kübra Güran Yiğitbaşı ve AK Parti Milletvekillerine teşekkür ederek başladı. “Doğa Dostu Belediyecilik” anlayışı ile Afyonkarahisar’da Hobi Bahçelerinin yaygınlaştırılıp şimdiye kadar 600’den fazla hobi bahçesinin hizmete sunulduğunu belirten Zeybek, “Göreve geldiğimiz andan itibaren Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekillerimizle birlikte Afyonumuza hizmet etmek için gayret ile çalışıyoruz. Daha yeşil bir Afyon hedefi ile yaptığımız çalışmalar kapsamında hemşerilerimizi yeşil ile buluşturabilmek adına bu mekânda 229 tane hobi bahçesini bitirerek hizmete aldık.  Tabi bu hizmet dönemimizde burada 229, Kocatepe Üniversitesi’nde de 115 adet Hobi Bahçemizi bitirip hemşerilerimize tahsisleri yapıldı. Bu projede önceliğimiz emekli vatandaşlarımızdı. Yıllarca çalışıp emekli olan hemşehrilerimizin toprakla iç içe olmasını sağlamak, tarım ile uğraşarak bir rehabilite ortamı oluşturmak adına bu yola çıktık. Hobi Bahçelerinde hak sahibi olan vatandaşlarımız memnun olduklarını bizlere ifade etti.” dedi.

“MUTLULUĞA VESİLE OLAN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Dr. Hasan Arslan’da Başkan Mehmet Zeybek’e teşekkür etti. İnsanların toprakla uğraşmasının mutluluk sağladığına dikkat çeken Arslan, “İnsan doğasına dönmek ister. İster toprağa dokunmak ister. Şehirde yaşayan insanlar toprakla buluştuğu zaman mutlu olurlar. Belediyemizin doğaya dönmeyi hobi haline getirdiği hobi bahçeleri insanları ciddi bir şekilde negatif enerjiden kurtarıyor, rahatlatıyor. Toprağa dokunmak güzel şeydir. Üretmek insanın doğal yapısında var. Burada ürettiğiniz meyveler, sebzeler üretime katkı anlamında insanı mutlu eden şeyler.  Şehirlerde böyle ortamlar vesilesiyle mutluluğa ulaşıyoruz.  Buna vesile olan Sayın Belediye Başkanımızı insanlarımızın toprakla buluşturduğu için tebrik ediyorum.  Hobi Bahçeleri şehrimize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

“BAŞKANIMIZI VE EKİBİNİ KUTLUYORUM”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e hizmetleri ve çalışmaları nedeniyle teşekkür eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, şunları kaydetti:

“Toprak Koruma Kanununu doğrultusunda hobi bahçeleri ile verimli tarım arazileri korunmaktadır. Bu hassasiyete sahip çıkan Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Güzel bir programdayız. Şehrin yoğunluğu, stresi, sıkıntısı insanların toprakla buluşmasını zorunlu kılıyor. Biriken negatif enerjinin vücuttan atılmasının en iyi yeri topraktır. Toprak ile buluşan toprak ile çalışan bundan mutlu oluyor. Değerli Belediye Başkanımızın burada yapmış olduğu örnek alanlar gibi kamu öncülük eder de yaparsa güzel oluyor. Yapmadığı zaman vatandaş bu defa tarım arazilerinde bu tür alanları yapıyor ve tarım arazileri ciddi manada bozuluyor. Bunun bir planlama dâhilinde yapılması gerekiyor. Biz iki yıl önce toprak koruma kanununda değişiklik yaparak tarım arazilerini bozup küçük hobi bahçesi yapmaya ciddi cezalar getirdik.  Çünkü tarım arazilerini korumak en temel görev. Buradan bütün mevcut belediyelerimiz ve yeni seçilecek belediye başkanı arkadaşların hepsine şahsen önerim bir imar planı dâhilinde bu alanları oluşturmaları. Hobi bahçeleri yaparak tarım arazilerini koruyup bu alanları da yaygınlaştıralım. Hobi Bahçesi projelerinin bir önemli faydası da deprem gibi bir afette sığınma yerleri.  Mutlaka beldelerinde veya şehirlerinde bu tür alanların oluşturulmasını önemsiyorum. Bu açıdan da Belediye Başkanımızı tebrik ediyoruz. Hem burada hem de üniversiteye hobi bahçeleri yaptı. Emekliler, dinlenmek isteyenler gelecekler ekecekler burada. Kendileri yetiştirecekler, mangal yapacak, çayını kahvesini içecek dinlenecek negatif enerjiyi atacak.  Pozitif enerjiyle dolu olarak evine geri dönecek. Bize de bunları desteklemek düşüyor. Başkanımız Mehmet Zeybek ve ekibini kutluyorum, hayırlı uğurlu olsun.”

VALİ YİĞİTBAŞI DEVLET KORUMASINDA Kİ ÇOCUK VE GENÇLERE HOBİ BAHÇESİ SÖZÜ ALDI

Programın son konuşmasını Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı yaptı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Belediye çalışanlarına teşekkür ederek hobi bahçeleri projesinden devlet korumasında olan çocuk ve gençlerin de faydalanmasını talep eden Vali Yiğitbaşı, Başkan Zeybek’ten koruma altında olan çocuklar için Hobi Bahçesi kurma sözü aldı.

Vali Yiğitbaşı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz için heyecan verici bir açılışta birlikteyiz. Daha önce üniversitemizin bahçesinde hobi bahçeleri açılışı yapmıştık. Üç farklı alanda 645 hobi bahçesi olduğunu öğrenmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Tarımla uğraşmak, sebze meyve üretmek şehir insanının iyi oluş halini, psikolojisini olumlu bir şekilde etkileyen şeyler. Vatandaşlarımız sırayla belirli yıllar içerisinde burada bulunup yetiştirdikleri ürünleri sevdikleriyle paylaşarak elbirliğiyle aile arkadaşlık komşuluk cömertliği içerisinde olacak. Hobi Bahçelerinin sayılarının daha fazla arttırılması gerekir. Çünkü buraya geldikçe pek çok kişi bizim niye yok bizde alsak biz de bunlardan faydalansak diyeceğini de düşünüyorum.  Bununla ilgili Başkanımızdan az önce bir söz aldım. Şehrimizde üç ayrı noktada olan hobi bahçelerinden kaçar tane uygun görürse Aile ve Sosyal Hizmetler bünyesinde, devlet korumasında olan çocuklarımız, gençlerimiz için istiyorum. Başkanım onlar da toprakla tarımla buluşsun, çiçek yetiştirsin, meyve yetiştirsin. Bizler de beraberce onları inşallah ziyarete gelelim. Onlar için de çok güzel bir tecrübe, deneyim olacaktır. Sağ olsun Başkanımız da kafasını salladı. Buradan kendisine ayrıca bir teşekkür ediyorum.  Başkanımızın ve aynı zamanda belediyemizin kıymetli personellerinin emekleriyle hazırlanan ve şehrimizde kişi başına düşen yeşil alanı yüzde 57 miktarında da arttıran bu çalışanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hobi Bahçelerimizde yetişen ürünleri böyle tatlı bir rekabet içerisinde, belki bir şenlik, bir festival adı altında en iyi ürün yetiştiren bahçe, en çok verim alınan bahçe ya da en güzel bahçe gibi farklı kategorilerde daha fazla duyurup; buradaki imkânları daha çok kişiye anlatabiliriz. Tekrar başkanımıza kıymetli katkıları için, insanımızı toprakla, tarımla, doğayla buluşturabilme imkânı sağladığı için teşekkür ediyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler’deki çocuklarımıza da fayda sağlayacağı için ayrıca teşekkür ediyorum.  Hayırlı uğurlu olsun.”

Konuşmaların ardından Hobi Bahçelerinin açılışı kurdele kesimi ile tamamlandı. Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, siyasi parti temsilcileri ve il protokolü hobi bahçelerini ziyaret ederek hatıra fotoğrafları çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM