“Tüberkülozu  bitirme zamanı, hedefimiz  veremsiz  Türkiye”

“Tüberkülozu bitirme zamanı, hedefimiz veremsiz Türkiye”

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 76. Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası nedeniyle açıklama yaptı. Korkmaz, “Şimdi Tüberkülozu bitirme zamanı. Hedefimiz veremsiz bir Türkiye” dedi

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz, tüberküloz (verem) hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve konuya dikkatinin çekilmesi amacıyla Türkiye’de her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan haftanın “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” olarak belirlendiğini hatırlattı.
“HEDEF VEREMSİZ BİR TÜRKİYE”
Dr. Serhat Korkmaz, tüberkülozun hava yolu ile bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bulaşıcı bir hastalık olup tüm dünyada ilk on ölüm sebebi arasında yer aldığının altını çizdi. Korkmaz, “BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin sağlıkla ilgili hedeflerinden biri de 2030 yılına kadar tüberküloz epidemisini sona erdirmektir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); 2015 yılı sonrasında atılacak adımları belirleyerek Küresel Tüberkülozu Bitirme Stratejisini ve DSÖ Avrupa Bölgesi Tüberküloz Eylem Planı 2016-2020’yi uygulamaya koymuştur ve 2030 yılına kadar tüm dünyada tüberküloz insidansının %90 azaltılması hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla ülkemizde Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı yürütülmektedir. Bu program; tüberkülozdan korunma, erken tanı, yeterli ve uygun tedavi, sosyal koruma ve psiko-sosyal destekler ile hastalığın görülme sıklığının ve tüberküloza bağlı ölümlerin azaltılması, hastalığa bağlı yıkıcı maliyetlerle karşılaşan ailelerin sıfırlanması amacıyla ile ‘Veremsiz Bir Türkiye’ hedefine ulaşmak için yürütülen faaliyetleri kapsamaktadır.” ifadelerine yer verdi.
“TÜBERKÜLOZ ÖLÜM HIZI TÜRKİYE’DE 0,5’DİR”
Türkiye’de tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetlerinin tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz olduğunu dile getiren Korkmaz, “Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek ilaçlar Bakanlığımız tarafından temin edilerek vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına ve hastalarımıza ulaştırılmaktadır. Hastaların tedavisini düzenli olarak sürdürmek ve tamamlanmasını sağlamak amacıyla 2006 yılından beri DSÖ’nün önerdiği Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. DGT hastanın ilaçlarını doğru ve tam olarak içtiğinden emin olabilmek için her doz ilacın bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirilmesidir. Her gün sağlık kuruluşuna gelemeyen hastalar için iletişim teknolojisindeki gelişmelerden faydalanarak hastanın ilacını içerken bir sağlık çalışanına görüntülü bağlanması veya ilaç içmesini kaydedip video yollaması şeklinde uygulanan Video Gözetimli DGT de ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu tüberküloz hastaları da ücretsiz olarak tedavi edilmektedir. Teşhis ve tedavideki kaliteli hizmetlerin sonucunda tüberküloz ölüm hızı dünya genelinde yüz binde 19,7, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinde yüz binde 2,9 iken Türkiye’de yüz binde 0,5’dir.” ifadelerini kullandı.
“DÜZENLİ TEDAVİLER İÇİN DESTEK ŞART”
Dünya’da ve Türkiye’de kronik ve bulaşıcı hastalıkların birey ve toplumda sağlık kaybının yanı sıra, ekonomik ve psiko-sosyal kayıplara da neden olduğunu belirten Korkmaz, “Uzun süreli tedavilerin düzenli sürdürebilmesi için sosyal ve ekonomik destekler verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında bir protokol imzalanarak ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarına 2018 yılı Şubat ayından itibaren aylık nakdi sosyal yardım verilmeye başlanmıştır. Aynı zamanda tıbbi öz bakım gerektiren ve evdeki yaşam koşullarının yetersiz olduğu durumlarda ilave destek ödemesi sağlanabilmektedir. Dünya çapında bir ilk ve iyi uygulama örneği olan bu programla tüberküloz hastalarımızın tedavi ve kontrollerinin düzenli olarak yapılması, hastalara ve ailelerine psiko-sosyal destek verilmesi, yoksulluğun azaltılarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Hastalığın belirtileri genel olarak; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi; solunum sisteminde öksürük, balgam, öksürük ile kan tükürme, göğüs-sırt ve yan ağrısı ve nefes darlığı; diğer organları tutan hastalık tuttuğu organa ait belirtiler verir. Lenf büyümesi, idrarda kan, eklemde şişlik v.b.” dedi.
“VEREM TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR ÜCRETSİZ”
Dr. Serhat Korkmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir; Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatınız. Kâğıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın. Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız. Doğumdan sonra 2 ayını dolduran bebeğinize verem aşısını mutlaka yaptırın.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM