“Siyaset zenginleşme alanı değil, hizmet alanıdır”

“Siyaset zenginleşme alanı değil, hizmet alanıdır”

İYİ Parti’ye üye olduktan sonra parti teşkilatı ile birlikte aktif olarak çalışmalara katılmaya başlayan Uzman Dr. Münir Pehlivanoğlu, siyaset sahnesinde yer alma kararının perde arkasını, neden İYİ Parti saflarında yer alma ihtiyacı duyduğunu anlattı

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Münir Pehlivanoğlu, İYİ Parti üyesi olarak siyasete bakış açısını anlatarak, Kocatepe Gazetesi Haber Merkezinin sorularını cevaplandırdı.
“AFYON’A HİZMET İÇİN SİYASETE ATILDIM”
Kocatepe Haber Merkezi: Siz Afyonkarahisar’ın yıllardır yakından tanıdığı, sağlık camiasının emektarı bir kişisiniz. Daha önce DYP saflarında siyasette yer almış, sonra bir süre ara vermiştiniz. Siyasete dönme kararı almanıza ne vesile oldu? Siyasete neden döndünüz?
Münir Pehlivanoğlu: Son günlerde ülkemizin gerek ekonomisinin gerek siyasi atmosferinin daralması aklı başında olan insanların bu memleket nasıl düzelir diye düşünmeye başlamalarına neden oluyor. Düzelme araçlarının başında siyaset ve siyasetçiler geliyor. Bende olgun yaşta bir insan olarak bundan sonraki ömrümde Afyon’a hizmet edebilmek için siyasete döndüm. Afyon’a hizmet etmekten haz duyarım diye düşünerek tekrar siyasete atıldım. İnşallah hepimiz ve herkes için herşey İYİ olacak.
“SİYASET MESLEK DEĞİL HİZMET ARACIDIR, 39 YILDIR AFYON’DAYIM”
Kocatepe Haber Merkezi: Siz evlatlarını yetiştirmiş, belli bir kariyeri olan, maddi olarak kimseye ihtiyacı olmayan durumda bir kişi olarak kendinizi neden siyaset gibi zorlu bir mesainin içine atıyorsunuz?
Münir Pehlivanoğlu: Siyaseti bir meslek olarak düşünmüyorum. Siyaseti bir hizmet aracı olarak düşünüyorum. Her bireyin geçimini temin ettiği bir mesleği vardır. Ama siyaset insanların zenginleşme, para kazanma yeri olmamalıdır. Siyaset bir hizmet alanı olmalıdır. Kendi kendime düşündüğümde siyaset sert bir zemindir. Bunu görüyorum. Siyasette maddi gücün yanı sıra sosyal tanınırlık da önem kazanıyor. Kendime ‘Sen neyine güvenerek siyasete giriyorsun?’ sorusunu sordum. Ben Afyon’a geleli tam 39 yıl oldu. Seneye 40 yıl olacak. Bu süreçte Afyonkarahisar merkezinden hiçbir yere ayrılmadan bulunuyorum. Bu çok önemlidir. Çünkü bazı arkadaşlar gidip geliyorlar. Çocuklarının eğitim hayatı, üniversite öğrenimi için Ankara, İstanbul, İzmir gibi yerlere taşınma durumları olabiliyor. Ömürlerinin sonuna doğru tekrar geliyorlar veya bulundukları yerden Afyonkarahisar’da siyaset yapmayı tercih ediyorlar. Ben ise tam 39 yıldır Afyon’dan hiç ayrılmadan halkımıza hizmet ediyorum. Tanınmışlığım oldukça yüksek. Afyon’da ismimi bilmeyen insanların sayısı çok az. Ama cismimi görmemiş olabiliyorlar. Bu durumla çok karşılaşıyorum. Partimizin çalışmalarında bulunduğum yerlerde ben Dr. Münir Pehlivanoğlu diye kendimi tanıttığımda ‘A sizmiydiniz?’ diyerek ismimi bildiklerini, daha önce karşılaşmadığımızı söyleyen pekçok kişi oluyor. Anneleri ve babalarının benim hastam olduklarını söylediklerini ifade eden pek çok kişi var. Örneğin market alışverişinde kredi kartımı uzattığımda ismimi okuyunca siz çocuk doktoru Münir Bey misiniz gibi durumları sıkça yaşıyorum. Aynı durumu bankalarda da yaşıyorum. A o siz miydiniz deniliyor.
“HEKİM OLARAK ŞEHİR NÜFUSUNUN YARISINA DOKUNMUŞUMDUR”
Kocatepe Haber Merkezi: Tahminen yaklaşık kaç çocuk hastanız olmuştur?
Münir Pehlivanoğlu: Tedavisini yaptığım çocuk hastalarım yetişkinler olarak kendi çocuklarını muayeneye getiriyor. Hatta içlerinde torunlarını bile getirenler var. Erken evlenenler içerisinde bu durumlarıda yaşıyorum. Sayı olarak hiç düşünmemiştim. Hekim olarak en az Afyon nüfusunun yarısına dokunmuşumdur. Belki nüfusun yarısından daha fazlasına dokunmuşumdur. Çünkü söylediğim gibi kesintisiz bir 40 yıllık hizmetim var. Düşünün ki Afyon merkezde bir berber dükkânı 40 yıldır aynı yerde çalışıyorsa o berberi artık tanımayan yoktur. Ben hekim olarak çalışıyorum. İlçelere, köylere, ki Afyon’a ilk geldiğim senelerde hekim ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman sayısı azdı. Sandıklı’da doktor yoktu. Şuhut’ta Çocuk Doktoru yoktu. Bolvadin ve İhsaniye ilçelerimizde doktor yoktu. İlçelerde hekim yoktu. Onların hepsi bize gelirdi. Dolayısıyla gerçekten birçok çocuk ve bebeğin hayatına dokunmuşumdur.
“SAYIN AKŞENER’DEN AİLECEK ETKİLENDİK”
Kocatepe Haber Merkezi: Peki neden İYİ Parti ve İYİ Parti’ye nasıl katıldınız? Neden İYİ Parti’yi tercih ettiniz?
Münir Pehlivanoğlu: Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in parti grup toplantılarında yaptığı konuşmalar beni ve eşimi ailecek etkiledi. Günün sorunlarına dokunup çözüm önerilerinde bulunması ve fikirleri bizi etkilemiştir. Hem beni hem eşimi etkiledi. Hatta hanım evde Sayın Meral Akşener’in parti grup toplantı saatlerini takip ederek dinler. Akşam eve gittiğimde bana ‘Meral hanım şunları söyledi, şöyle konuştu.’ diyerek bana bilgi verir. Tüm bunları zevkle anlatır. Sayın Akşener’i ailecek samimi buluyoruz. Birde Türkiye’nin sorunlarını çözebilme kabiliyetine, birikimine sahip, Türkiye’yi yönetebileceğine kanaat getiriyoruz.
“KOLAY DİYE İKTİDAR YANLISI
OLMAM SÖZKONUSU OLAMAZ”
Kocatepe Haber Merkezi: İYİ Parti muhalefet kanadında bulunan bir partidir. İktidar safında yer almak yerine neden muhalefeti tercih ettiniz?
Münir Pehlivanoğlu: Hakkı teslim etmek gerekir. AK Parti iktidarının yaptığı güzel şeyleri de söylememiz lazımdır. Ama iktidarın son yıllardaki başarısızlığı diyeceğim gerek ekonomik alanda gerekse dış siyasette şimdi biraz düzeltilmeye çalışılsa da komşularımızla olan münasebetler malumdur. Muhalefet bunu senelerdir söylüyor. Suriye ve Mısır’la gidin konuşun diyorlar. Ermenistan’la konuşun v.s. denilmektedir. İktidar şimdiye kadar bunlara yanaşmadı. Ama son zamanlarda son günlerde biraz bu konuya eğildiğini görüyorum. Siyasette iktidar yanlısı olup iş bu tarafta kolay diyerek o tarafta olmam sözkonusu olmaz. Fikirlere, geleceğe bakmak lazımdır. Söylediğim gibiSayın Meral Akşener’in fikirleri, gelecekte olan düşünceleri bizi etkildiği için ben onun için taraftarıyım.
“TEŞKİLATLARDA BEKLENTİMİN
ÜZERİNDE HÜSNÜ KABUL GÖRDÜM”
Kocatepe Haber Merkezi: İYİ Parti teşkilatları sizi kabullendiler mi? Parti içinde nasıl karşılandınız?
Münir Pehlivanoğlu: Partimizin teşkilatından ummadığımın ötesinde bir sevgi ve saygı ile karşılandım. Bir hüsnü kabul gördüğümü net olarak söyleyebilirim. Hiç tanımadığım kişilerden telefon mesajları alıyorum. Partimize hoş geldiniz, iyi ki İYİ Parti’ye geldiniz şeklinde mesajlar geliyor. Kendilerinin İYİ Partili olduklarını, hangi yöreden olduklarını belirtiyorlar. Ben o şahısları tanımıyorum. Ama onlar beni tanıyorlar. Dolayısıyla bir hüsnü kabul gördüm ve bundan çok memnunum. Bende onlara daha doğrusu partimizin iktidar olabilmesi için kazanımların artması için elimden gelen katkıyı sunmak istiyorum.
“ESKİ YOL ARKADAŞLARIMDA İYİ PARTİ’DELER”
Kocatepe Haber Merkezi: Siyasetteki eski yol arkadaşlarınız tercihinizle ilgili nasıl bir değerlendirme yaptı? Neden İYİ Parti ya da neden şuraya gitmedin veya neden geri döndün gibi bir yaklaşım oldu mu?
Münir Pehlivanoğlu: Neden İYİ Parti, neden şurası değil veya neden geri döndün diyen olmadığı gibi bir baktım siyasetteki eski şol arkadaşlarım, onlarda İYİ Parti’deler. Niye oraya gittin diyen yok. Baktım ki onlarda bizden, buradalarmış. Buluşma noktamız İYİ Parti oldu.
“ESNAF YÜKSEK ENFLASYON VE ELEKTRİK GİDERİNDEN ŞİKÂYETÇİ”
Kocatepe Haber Merkezi: İYİ Parti teşkilatlarıyla beraber esnaf ziyaretlerini sürdürüyorsunuz. Nelerle karşılaşıyorsunuz?
Münir Pehlivanoğlu: Afyon esnafının dertlerini dinliyoruz ve bu dertleri parti teşkilatları üst makamlara bildiriyorlar. Afyon esnafının şöyle dertleri var. Genel ve özel dertleri neler anlatılıyorsa genel merkezimizin yetkili üst makamlarına bildirilmektedir. Bunlar rapor haline getirilerek bildirilmektedir. Benim gördüğüm kadarıyla esnafın en çok muzdarip olduğu yüksek enflasyondur. Sattığını yerine koyamamak, verdiği malı aynı paraya alamamak. Sürekli zam yapmak, zam yapmak suretiyle de cirosu iyi olsa bile kar oranının düşük olduğunu söylüyorlar. Alanda satanda memnun değil. Aynı zamanda esnafımız yüksek elektrik giderlerinden son derece şikâyetçidir. Daha önceki faturam 750 TL iken şimdi 2 bin TL, 2 bin 500 TL elektrik parası geldi denilmektedir. Elektrik zammı esnafın belini bükmüş durumdadır. Personel, su, jeotermal ısıtma AFJET giderlerinin arttığını söylenmektedir. Velhasıl giderlerin artarken satışların azaldığını söylüyorlar. Durumundan memnun olan pek yok. Bereket versin diyenlerde var. Ama bizim milletimiz şükürcüdür, kanaatkârdır. Esnafımızda öyle. Allah bereket versin diyen esnaflarımız da var. Ama büyük çoğunluğa baktığımız zaman öyle değil. Hepsi şikâyetçiler. Aslında daha da fazla konuşacaklar ama biraz çekiniyorlar. Çekince nedir derseniz herhalde iktidardan çekiniyor diye düşünüyorum. Bizlerde yıpratıcı bir tavırdan uzak duruyoruz. Zaten insanımızın, esnafımızın içerisinde bulunduğu durumu biliyoruz. Bazen olup biteni hatırlatmak bile insana sıkıntı verebiliyor.
“MİLLETVEKİLİ ADAYLIK KARARINI YETKİLİ MERCİLER VERECEK”
Kocatepe Haber Merkezi: Nasip olursa siz milletvekili adayı mısınız?
Münir Pehlivanoğlu: Ben buna tek başıma karar veremem. Buna teşkilatlar, partimizin genel merkezi, İYİ Parti delegeleri ve üyeleri karar verirler. Kısaca kararı yetkili merciler verirler. Bizde nasipse diyelim ve orada bırakalım.
“BENİM İÇİN PARTİNİN NEFERİ OLMAK ESASTIR”
Kocatepe Haber Merkezi: Milletvekili adayı olamazsanız ne olur?
Münir Pehlivanoğlu: Hiçbir şey olmaz. İYİ Parti’deki görevimize devam ederiz. Kesinlikle söylüyorum ki ille bir şey olmak için siyaset yapılmaz. Siyasette insanı sevmek lazımdır. İnsanlarla konuşmayı ve onlarla dertleşmeyi seviyor bundan zevk alıyorum. Benim için kesinlikle partinin bir neferi olmak esastır. Herkes gibi bende bu şekilde düşünüyorum. İYİ Parti’deki herkesin kendisini bir nefer gibi hissettiğini düşünüyorum. İlk önce nefer yani asker olacaksınız ki rütbeler daha sonra sizin göstereceğiniz başarılara göre bu sistem verir, takar.
“HALK NEZDİNDE HEKİMLERİN İTİBARI YÜKSELTİLMELİDİR”
Kocatepe Haber Merkezi: Siz tecrübesine güvenilen ve tercih edilen bir hekimsiniz. Bir hekim olarak Türk Sağlık Sisteminin dünden bugüne geldiği noktada görev tevdi edilirse, nasip olurda iktidar hedefine ulaşırsanız ne gibi katkılar sunmayı planlıyorsunuz?
Münir Pehlivanoğlu: Bilindiği üzere hekimlere, sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar son zamanlarda çok arttı ve sıradan bir hal aldı. Daha eski günlerimize döndüğümüzde hekimlik bu kadar aşağıya çekilmemişti. Hekimliği sıradanlaştırdılar, hekimliği aşağıya çekmeleriyle beraber yapılan hakaretler ve bu minvalde yapılan şiddet hareketleri çoğalmıştır. Hükümet bu konuda gerekli tedbirleri almaya çalışsa da halkın nezdinde hekimlik mesleğini aşağıya çekerseniz kanunlar çok fazla iş görmüyor. Halk nezdin de hekimlerin itibarlarının yükseltilmesi lazımdır. Bu konuda hekimlere çok büyük görevler düşüyor. Kanuni tedbirleri almaları güzeldir. Hekimlerin maddi kaygılarını gidermeye çalışıyorlar. Daha da iyi olmasını temenni ederim. Bilindiği üzere maddiyattan veya şiddetten dolayı yurt dışına giden hekim sayısında son yıllarda artış vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Tıp Fakültelerinde yetişip de yurt dışına gitmek zorunda kalmak oldukça üzücü bir durumdur. Biz ABD ve Avrupa’da ki doktorlarımızı Türkiye’ye getirmeye çalışırken ülkemizden bir hekim göçünün olmasının mutlaka önlenmesi lazım diye düşünüyorum. Hekimlerin itibarının yükseltilmesi lazımdır.Bunu yapacak olanlar kendileri, idari sistemler ve siyasi sistemlerdir. Hekimlerimizin kıymetleri bilinmelidir. Ancak böyle yükselinebilir diye düşünüyorum.
“ZÜBEYDE HANIM DOĞUM VE ÇOCUK BAKIMEVİ İSMİ YENİDEN TABELAYA YAZILSIN İSTİYORUM”
Kocatepe Haber Merkezi: Uzun yıllar kamuda idarecilik yapmış bir isim olarak bu vesile ile söz etmek istediğiniz bir husus var mı?
Münir Pehlivanoğlu: Afyon’a ilk geldiğimde 4 yıl kadar Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevini yaptım. Rahmetli Sağlık eski Bakanımız Dr. İbrahim Özsoy ağabeyimiz başhekim iken onun yardımcılığını yaptım. Ondan sonra Doğumevi ve Çocuk Bakımevine geçtik. On yıl kadar da Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin başhekimliğini yaptım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımın ismi geçtiğinde yüreğim biraz burkuluyor. Afyon Doğumevine başhekim olduğumda ismi Afyon Doğumevi idi. Başhekimliğim sırasında akıl hastası ya da meczup olarak tanımlanabilecek durumdaki Hasan Mezarcı adlı milletvekili Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde hanıma yakışmayacak kötü, galiz laflar etmişti. Çok üzüldük bunlara tepki olarak o dönemin Afyon Valisi Sayın Yahya Gür’e ‘Efendim ben Afyon Doğumevi ismini Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Hastanesi yapmak istiyorum. Ya da büyük önderimiz Atatürk’ün ismini vermek istiyorum.’ dedim. Sayın Valimiz Yahya Gür, çok uygun bularak tamam dedi. Kendisine teklif yazımı götürdüm ve bakanlığın onayına sundu. Biz hastanemizin adını Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Bakımevi olarak tescil ettik. Ama günümüzde bu isim nerede? Buna üzülüyorum. Doğum ve Çocukbakımevi Devlet Hastanesine bağlandı. Devlet Hastanesinin içerisinde bu isim kayboldu. Yani binası ve idaresi var. Ama Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Bakımevi ismi tabeladan silindi. Bunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu konuda üzgünüm. Eğer yetkililer tekrar Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Bakımevi ismini hastaneye tekrar yazarlarsa çok memnuniyet duyarım ki bu düşünceme birçok kişinin katıldığını düşünüyorum. Bunu belirtmeden geçemeyeceğim.
>> Kocatepe Haber Merkezi Özel Röportaj

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM