Çoban: Gerekirse maden çıkarmak için yol açılır

Çoban: Gerekirse maden çıkarmak için yol açılır

İGM’nin Haziran ayı ikinci toplantısında Sultandağı CHP Üyesi İsmehan Nergiz, Meclis Başkanı Burhanettin Çoban’a, Çay’ın köyleri arasında maden çıkarılması için yol açıldığı iddiasını sordu. Çoban, “Bildiğim kadarıyla böyle bir durum yok. Gerekirse maden aranması için yol açılabilir. Ülkemizin yer altı kaynakları elbette işlenecektir. Düne kadar Gabar’a giremiyorduk, geçen yıl girdik ve oradan petrolü çıkardık. Devletimiz gerekeni yapar” dedi

 

İl Genel Meclisi (İGM) Haziran ayı toplatılarının ikinci birleşimi dün sabah Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Meclis üyeleri üçüncü toplantı için bugün sabah Meclis Toplantı Salonu’nda biraraya gelecek.
“AKÜLÜ ARAÇ ALIMI İÇİN YURT DIŞINA 3 KİŞİ GÖREVLİ GİDECEK”
Toplantı Meclis Başkanlığına sunulan bir önergenin okunmasıyla başladı. İl Genel Meclisi katkılarıyla İl Özel İdaresi tarafından kent genelinde ihtiyaç sahibi engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak amacıyla 2022 yılında engellilere akülü araç dağıtıldığı bildirildi. Daha fazla sayıda akülü araca ihtiyaç duyulduğundan sponsor bularak akülü araç almak üzere İGM Başkanı Burhanetin Çoban, İGM AK Parti Emirdağ Üyesi Necati Çevik ve eşi Reyhan Çevik’in Belçika, Hollanda ve Fransa’ya görevli olarak gitmeleri ve tüm masrafları kendi imkanlarıyla karşılamaları şartıyla oybirliği ile ilgili komisyonlara gönderildi. Konu hakkında açıklama yapan Meclis Başkanı Burhanettin Çoban şunları kaydetti: “Yeniden 80 veya 85 adet akülü araç alınmasıyla ilgili bir ihtiyaç hâsıl oldu. Yaklaşık 35 bin Euroluk ihtiyacın 25 bin Eurosu karşılanırken 10 bin Euroluk eksik var. İnşallah oda hallolacak. Bu faaliyetlerimiz duyulduğundan Hollanda’da 15 tane satın alıp depolarına koyan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Meclis Üyemiz Necati Şevik ağabeyimiz eşiyle birlikte bu amaçla tüm giderlerini kendileri karşılama şartıyla gidecekler. Bilindiği üzere bu karar sadece pasport alınması için alınacak. Devletimiz ödenek veya herhangi bir gider karşılamasında bulunmayacak.”
İTİRAZLAR OYBİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ
Gündemin 7’nci maddesinden 16’ncı maddesine kadar Evciler ilçesinin, Gökçek köyünde mevcut planlı alanlarında yapılan revizyon imar planı çalışmasıyla ilgili olarak meclisin 6 Aralık 2022 tarihinde onayladığı revizyon imar planında 2531 parsel numaralı taşınmazdan geçen yolun kaldırılmasına ilişkin itirazların değerlendirilmesi talebi mecliste görüşülerek karara bağlandı. Talebi uygun görmeyen İmar ve Bayındırlık Komisyonunun raporu oybirliğiyle kabul edildi. İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Selçuk Kocaman, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Gökçek Belediyesi, beldenin köye dönüşmesiyle kapatılmıştı. Daha önce belediye zamanında köyün içerisinde Denizli, Afyonkarahisar yolu geçiyordu. Biz burada gerekli işlemi yaptık. Yeni ilave imar planı çalışmasıyla hazırlanan planları askıya çıkardık.”
NERGİZ MADENCİLERE YOL AÇILDIĞI İDDİASINI SORDU
Şuhut ilçesine bağlı Atlıhisar köyünde yer alan 240 ada, 117 parsel numarası ile kayıtlı taşınmazın mevcut imar durumunda bulunan yolun 7 metreye düşürülmesi talebini uygun görmeyen komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi. Şuhut ilçesine bağlı Efe köyünde yer alan 436 ada, 3 parsel numarası ile kayıtlı taşınmazın sağlık ocağı olan mevcut imar durumunun konut alanı olarak değiştirilmesini uygun gören komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi. İGM CHP Sultandağı Üyesi İsmehan Nergiz, toplantı sonunda söz alarak; Çay ilçesinin köyleri arasında Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yol açılıp, Deresenek köyünün Büyükyayla ve Çukuryayla arasında kalan Demirlik mevkiinde maden aramak için yol açıldığı iddiası hakkında bilgi istedi. İGM Başkanı Burhanettin Çoban, Nergiz’e şu sözlerle cevap verdi: “Aynı iddiayı Emirdağ Çatal Yaylası yapılırken de basın yazdı. Bazı siyasi partilerde konuyu dile getirdiler. ‘Bu yol altın madencilerine yapılıyor. Burada altın madeni çıkaracaklar.’ dediler. Üç yıl oldu. Herhangi bir madenci filan görmedik. Ama orada hayvancılık turizm gerçekten arttı. Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce açılan bu yolun olası bir yangına müdahalede kullanılmak üzere açtıkları bir yoldur ya da ulaşım amacı güdülmüştür. Maden arama içinde ülkemizde yol açılabilir. Ülkemizin yer altı kaynakları elbette işlenecektir. Düne kadar Gabar’a giremiyorduk, geçen yıl girdik ve oradan petrolü çıkardık. Devletimiz gerekeni yapar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM