“Cumhurbaşkanımız  eksik bilgilendiriliyor”

“Cumhurbaşkanımız eksik bilgilendiriliyor”

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Karataş, hemen tüm sektörlerin kalbi olduğunu vurguladığı nakliye sektörünün görmezden gelindiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eksik bilgilendiriliyor” dedi

 

Afyonkarahisar Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Karataş, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) KDV ve akaryakıta beklenen artışlarla ilgili değerlendirmede bulundu.
“MTV KONUSU TEKRAR DEĞERLENDİRİLMELİ”
İbrahim Karataş, şoför esnafının akaryakıt fiyatları, vergiler ve taşıma maliyetlerinin artması gibi birçok noktada ekonomik anlamda zor günler yaşadığını kaydetti. Son alınan kararla, 2023 yılı sonuna kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin iki katına çıkarılmasının şoför esnafını olumsuz etkileyeceğini belirten Karataş, “Zaten zor günler yaşayan esnafımız böyle giderse artan maliyetler karşısında kendiliğinden işleri duracaktır. Hükümetimizin ticari araçlarda uygulanacak olan MTV konusunu tekrar değerlendirmesi gerektiği düşünüyorum. Bizim ekmek teknelerimiz olan araçlarımızın tüm giderleri döviz ve akaryakıtla yürüyor. Gelirlerimiz ise maalesef yıllık asgari ücretin yarısı kadar bile artmıyor. Hangi hesap uzmanı bu şoför esnaflığının bu oranlarla sürdürebilir olacağını düşünebiliyor veya hükümet yetkilileri nasıl bilgilendiriliyor?” dedi.
“KAYIT DIŞI ARAÇ ALIM SATIMI YAPILIYOR”
Karataş sözlerini şöyle tamamladı: “Yük taşıyan nakliyecilerimiz ise lojistik firmalarla baş edemez hale gelmektedir. Karşılarında rekabet gücünü her geçen gün kaybediyor. Yolcu nakliyesi yani minibüsçü esnafımız ise kamu gücü olan belediyelerin ulaşım araçları karşısında rekabet gücünü kaybetti. Galerici esnafımızda aynı sıkıntıları yaşamaktadır. Özel araçlar artık ihtiyaç değil, yatırım aracı haline dönmüştür. En düşük memur maaşı eşiyle çalışan bir hanenin aylık geliri 50 bin TL olmuştur. Ev almayıp birçoğu ikinci el araç alıp, hiç bir masrafı olmadan kayıt dışı araç alım, satımı yapıyorlar. Ankara’da masa başında alınan kararların esnafımıza taşıyamayacağı yük getiriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM