“Afyonkarahisar hızlı bir savunma şehri haline gelebilir”

“Afyonkarahisar hızlı bir savunma şehri haline gelebilir”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kentte ağırladığı SASAD Başkanı Osman Okyay ile savunma sanayinde Afyonkarahisar’da yapılabilecekler üzerinde konuştuklarını açıkladı

 

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Dernek (SASAD) Başkanı Osman Okyay ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile AFBEL Otelde bir araya geldi. Yapılan toplantıda kentte Savunma Sanayisine yönelik yapılabilecek çalışmalar ve iş birlikleri ele alındı.

“ARAZİLERİMİZİ GÖSTERİP FARKLI BİR İHTİYAÇ OLURSA GÖRÜŞECEĞİZ”

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Dernek (SASAD) Başkanı Osman Okyay ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kentte ağırlayan Başkan Zeybek, heyet ile birlikte toplantı yaptı. İş adamlarının da yer aldığı toplantı ardından açıklamada bulunan Zeybek, Osman Okyay ve beraberindeki heyete ziyaretleri nedeniyle teşekkür ederek, “Dünya Motokros Şampiyonasının bu yıl altıncısını düzenledik. Dünya Motokros Şampiyonasına da sağ olsunlar Savunma Sanayicileri Derneğimiz sponsor olarak katıldı. Dernek yetkililerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmede Dernek Başkanımızı Afyon’a davet ettik. Afyon merkezi bir konumda olan bir il. Mermeri ile termal ile ünlü olan bir şehrimiz. Biliyorsunuz son zamanlarda savunma sanayi ülkemizin gururla anabileceği bir konuma geldi. Savunma Sanayicileri Dernek Başkanımızı davet ettik. Allah razı olsun, teşekkür ediyorum. Kırmadılar, geldiler. Arazilerimizi göstereceğiz. Farklı bir ihtiyaç olması halinde bunu tabii Savunma Bakanlığımızla da görüşeceğiz. İhtiyaç olması halinde savunma sanayinin hangi dalında ihtiyaç varsa Afyon’da böyle bir şeye öncülük edebilir miyiz diye bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. İnşallah faydalı olur diye düşünüyorum. Bizi kırmayıp geldikleri için de kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Dernek Başkanımızın Çanakkaleli olması ayrı bir özelliktir. Boğaz Harbi ile birlikte ülkenin kurtuluşunun öncüsü, kuruluş ve kurtuluşun da başkenti yine Afyonkarahisar. Çünkü Kurtuluş Savaşının ilk kurşunu Kocatepe’de atıldı, ikisi de ayrı bir tarih olarak da ayrı bir özellik arz ediyor.” dedi.

“AFYON ANADOLUNUN KENDİNİ AŞMIŞ ŞEHİRLERİNDEN”

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Dernek (SASAD) Başkanı Osman Okyay, misafirperverlikleri nedeni ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür etti. Okyay, “Sayın Başkanıma iltifatları için çok teşekkür ediyorum. Artı müthiş bir misafirperverlik yaşıyoruz. Sabah ben geldim, şu saate kadar eksik olmasınlar çok ciddi zaman ayırdılar. Allah razı olsun. Ben de kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımız, Sayın Valimiz savunma sanayi konusunda Afyonkarahisar’da ne yapıla biliri konuşmak üzere benim gelmemi arzu etmişler. Ben de tabi koşarak ve seve seve geldim. Afyon’u açık söylemek gerekirse ilk defa gerçekten tanıdım. Öyle söyleyeyim. Birkaç kere gitmişliğim var geçmişte ama maalesef içini bu kadar bilmiyordum. Anadolu’nun kendini aşmış şehirlerinden bir tanesi olarak gördüm. Hastanesi ile Motor Sporları talanında yapılan faaliyetleriyle gerçekten ileri, kendini ileriye taşımış bir şehir. Dolayısı çok mutlu oldum. Biz bugün burada savunma sanayinde, Afyon’da neler yapılabiliri konuşmak üzere buradayız. Bu bizim ilk toplantımız, ilk görüşmemiz. Savunma Sanayicileri Derneği olarak tecrübelerimizi paylaşmak ve savunma sanayiinde bir atılım yapmak için nasıl bir altyapı gerekir, nasıl bir hazırlık gerekir biraz onları paylaşmak için buradayız. Savunma sanayindeki yatırımlar takdir edeceğiniz üzere çok stratejik yatırımlardır. Bu stratejik yatırımların da çok iyi düşünülmesi, çok iyi planlanması önemlidir. Savunma Sanayi Başkanlığımızın özellikle bir lokomotif rolü vardır bu sektörde. Bu sektör diğer sektörlerden biraz farklıdır. Bu sektör savunma sanayi dünyanın her yerinde, her ülkesinde hakikaten lideri olan bir sektördür. Bizim ülkemizde de bu işin lideri Savunma Sanayi Başkanlığımızdır. Milli Savunma Bakanlığımız da aynı şekilde sektörün gelişimiyle ilgili olarak önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Dolayısıyla ben Sayın Başkanımıza bu gün bir tecrübe paylaşımı şeklinde bir toplantımız olsun ama esas Savunma Sanayi Başkanlığımızın personeliyle beraber tekrar bir buluşmak iyi olur. Zira sektörde yapılanları değil, yapılmayanları Afyon’da yapalım. Yani ülkenin de henüz yapmaya başlamadığı işleri burada yapalım, bunu tavsiye ediyorum. Dolayısıyla o konuda neler yapılabilir? Onun da Savunma Sanayi Başkanlığımızda bu bilgiler toplanmış vaziyette.” diye konuştu.

“AFYON’DA İKİNCİ BİR TOPLANTI YAPILMALI ŞEHİR HIZLI SANAYİ ŞEHRİ OLABİLİR”

Okyay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sanayileşme Dairesi vardır, Savunma Sanayi Başkanlığımız. O da bizle beraber. Belki burada bir ikinci bir toplantı doğru olacaktır diye düşünüyorum. Şehir gerek yerleşimi olarak gerek lokasyonu ve Türkiye’deki konumu olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Antalya gibi büyük şehirlere fevkalade yakın. Çok merkezi bir konumda, bütün yolların kesiştiği şehir Afyon’dur. Dolayısıyla coğrafyadan büyük bir kazanımı var. İyi bir üniversitesi var. Özellikle kalifiye insan gücü bizim sektörün olmazsa olmazı. Dolayısıyla onu yerel olarak yetiştirebilme kapasitesine sahip bir şehir burasıdır. Potansiyeli olan bir şehir. Bütün mesele doğru bir planlamayla, doğru alanlarda yatırımlar yaparak, bir atıl yatırım vesaire veya kapasitenin zaten fazla olduğu sektörlere yatırım yapmak değil. Hani gerçekten yapılmayan, eksik olan kapasiteleri tamamlamak adına bir yatırım yapmak doğru olur. Afyonkarahisar zaten bütün milletimizin gönlünde hakikaten yeri çok ayrıdır. Türk milletinin kalbinin attığı şehirdir. Kurtuluş savaşındaki rolü dolayısıyladır. Dolayısıyla burada olmaktan çok memnunum. Hızlı savunma sanayi şehri haline gelebilir Afyon, öyle söyleyeyim. Tekrardan teşekkür ediyorum Sayın Başkanıma ev sahipliklerinden ötürü.” ifadeleri kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM