Köksal: TOKİ sakinleri otobüs ve okul istiyor

Köksal: TOKİ sakinleri otobüs ve okul istiyor

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Battal Gazi Mahallesi’nde bulunan Çetinkaya TOKİ
konutları sakinlerinin ulaşım, okul ve kemik fabrikası nedeniyle yaşadıkları sorunlara Afyonkarahisar Belediyesi’nin duyarsız kaldığını söyledi. Köksal, “Mahalle sakinlerinin sorunlar için yaptıkları müracaatların hepsi sonuçsuz kalmış. Gelin bu insanların sorularını birlikte çözelim, yüzlerini güldürelim” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Battal Gazi Mahallesi’nde bulunan Çetinkaya TOKİ konutları sakinlerinin sıkıntıları yerinde dinledi.
MAHALLE SAKİNLERİ: ULAŞIM VE OKUL SORUNUMUZU
LÜTFEN ÇÖZÜN!
Seslerini tek duyanın ve mahallelerini tek ziyaret edenin Milletvekili Burcu Köksal olduğunu dile getiren Çetinkaya TOKİ konutları sakinleri, “Bizler Ekim ayında buraya yavaş yavaş taşınmaya başladık. Buradaki en büyük sorun ulaşım ve okul. Market daha bir ay önce açıldı. Bir ay önceye kadar iki tane ekmek için bizler Karşıyaka Mahallesi’ne veya Erenler Mahallesi’ne yürümek veya minibüse binmek zorunda kalıyorduk ki minibüste yoktu zaten özel arabamızla gitmek zorunda kalıyorduk. Ama herkesin özel arabası da yok. Bizim tek isteğimiz okul ve ulaşım.” diye konuştular.
“KEMİK FABRİKASININ
KOKUSUNDAN DURAMIYORUZ,
CAM KAPI AÇMIYORUZ”
Kemik fabrikasının kokusundan duydukları rahatsızlıkları dile getiren mahalle sakinleri, “Burada kemik fabrikası var. Bu fabrikanın kokusundan da çok rahatsız oluyoruz. Tabiri caizse bir balkon keyfimiz var hava almak için ama kokudan dolayı dışarı çıkamıyoruz. Değil balkona çıkmak, cam kapı dahi açamıyoruz. Sağlımızı da etkiliyor bu durum. Afyonkarahisar Belediyesi’nden bu konuda da çözüm bekliyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi Yeni Cezaevi’ne, Karaaslan’a kadar araç tahsis ediyor. 496 konutlu bu mahalleye ulaşım için çözüm yok. 2 araç geliyor oda organizeye işçileri taşıyor. Afyonkarahisar Belediyesi’ne konuyla ilgili birçok kez başvurduk. Bize söyledikleri doluluk oranının mahallede tam sağlanmadığı. Öğrenciler sabahları okullarına yürüyerek gidiyorlar. Köpekler var, güvenlik sıkıntısı var. Allah korusun her hangi bir olay olsa güvenlik kamerası bile yok. Ayrıca 2+1 daireye 233 lira aidat ödüyoruz. Aidatlar çok yüksek. Dar gelirliye ev yaptılar bizi organizenin ortasına attılar. Bizler ayın sonunu zor getiren insanlarız.” ifadelerini kullandılar.
“AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ
HER TÜRLÜ ÇAĞRIYA,
UYARIYA KULAK TIKAMIŞ”
Çetinkaya TOKİ sakinlerinin sıkıntılarını daha önce TBMM’de dile getirdiğinin önemle altını çizen Milletvekili Burcu Köksal, “Burada 496 konut var. Konutların büyük çoğunluğuna hemşehrilerimiz yerleşmişler. Zaten dar gelirli hemşehrilerimiz yaşıyorlar bu konutlarda. Ancak maalesef buraya yerleşen hemşehrilerimiz büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar. Daha önce bu durumu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de dile getirmiştim. Burada en büyük sorun ulaşım. Bu insanların büyük çoğunluğunun kendi aracı yok. Yürüyerek gidip gelmek zorundalar. Afyonkarahisar Belediyesi her türlü çağrıya ve uyarıya rağmen buraya bir tane belediye otobüsü koymuş değil, insanlar her gün soğukta, yağmur, çamur demeden ki önümüzdeki günlerde kar yağışı da olacak. Karda, kışta 10-15 dakika araca binebilmek için yürümek zorunda kalacak.” şeklinde konuştu.
“MAHALLEDE OKUL DA YOK,
BAŞIBOŞ KÖPEKLER
TEHLİKE SAÇIYOR”
Mahalle sakinlerinin okul sıkıntısından da dert yandıklarının önemle altını çizen Köksal, “Mahalle sakinlerimiz yakınlarda bir okul olmadığını söylüyorlar. En yakın okulun mahalleye 2,5-3 kilometre uzaklıkta bir özel okul olduğunu ifade ediyorlar. Yani mahallede devlet okulu yok. Mahalleli çocuklarını okula göndermekte ulaşımın noktasında sıkıntı yaşıyor. Etrafta başıboş köpekler var. Eğer buraya Afyonkarahisar Belediyesi bir araç tahsis etmezse otobüs koymazsa başıboş köpeklerde var biz nasıl yürüyeceğiz en yakın durağa nasıl gidip-geleceğiz diye herkes kara kara düşünüyor. Bunun yaşlısı var, çocuğu var, hastası var. Bura da herkes gerçekten çok perişan. Sabah karanlığında çocuklar hiçbir güvenlik önlemi olmadan yürüyerek okula gitmek zorundalar. Aynı zamanda işe giden kadınlarımızda hiçbir güvenlik olmadan o kadar yolu yürümek zorunda kalıyorlar.” diye konuştu.
“MAHALLE SAKİNLERİ DEFALARCA AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ’NE GİTMİŞLER, HER YERE MÜRACAAT ETMİŞLER”
Mahalle sakinlerinin başta Afyonkarahisar Belediyesi olmak üzere her yere defalarca müracaatta bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını kaydeden Köksal, “Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Sayın Belediye Başkanı burada yaşayan sizin kızınızda olabilirdi. O okula gitmek zorunda olan sizin torununuz, çocuğunuz da olabilirdi. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Defalarca çağrıda bulunduk. Yazık bu insanlara. Seslerini duyurmak için uğraşıyorlar. Defalarca Afyonkarahisar Belediyesi’ne gittiklerini söylüyorlar. Her yere müracaat ettik diyorlar. Çoluğumuz çocuğumuz güvenli bir şekilde okula gidemiyor, sabah karanlıkta işe giden kadınlar yürümek zorunda kalıyor. Hastamız var, yaşlımız var, çocuğumuz var. Biz zor durumdayız ulaşım bizim en büyük sıkıntımız buna çözüm bulun bizi dinleyin. Bizim sorunumuzu çözün diyorlar. Yakışanı bu insanları dinleyip makul bir şekilde bu sorunu çözmektir. Doğru olan budur.” ifadelerini kullandı.
“SAYIN VALİM SİZDE BİR KADINSINIZ, ÇOCUKLAR KADINLAR KORKU İÇERİSİNDE YOL YÜRÜYORLAR LÜTFEN BU İŞE EL ATIN”
“Buradan bir kez daha bütün yetkililere çağrıda bulunuyorum.” diyen Köksal, “Sayın Valim, sizde bir kadınsınız. Burada kadın arkadaşlarımız var, çocuklarının güvenliği için endişeleniyorlar. Sabah karanlıkta işe giderken korku içerisinde o yolları yürüyerek ulaşım sağlamaya çalışıyorlar. Lütfen bu işe el atın. Bu sorunu bir an önce çözelim. Buraya ulaşım rahat bir şekilde sağlansın. İnsanlar en temel ihtiyaçlarını almak için bile yürümek zorunda kalmasın. Buradan bir kez daha Meclis’te yaptığımız çağrımızı yeniliyoruz. Bu işinde takipçisi olacağız. Bu sorunu çözmezlerse buradan söz veriyoruz. Giderayak AKP bunu çözmezse inşallah seçimlerden sonra iktidara geleceğiz iktidarımızda biz çözeceğiz. Hiç bir hemşehrimizi mağdur etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.
“MAHALLE SAKİNLERİ ÇARESİZ, BUNUN ÜSTÜNE BİRDE AİDAT YÜKÜ ALTINDA EZİLİYORLAR GELİN BU SORUNLARI HEP BİRLİKTE ÇÖZELİM”
Mahalle sakinlerinin yaşadıklarını soruların neredeyse saymakla bitmeyeceğini söyleyen Milletvekili Köksal, “Sayın Belediye Başkanı, Sayın Vali lütfen 496 Çetinkaya TOKİ konutlarının sakinlerini dinleyin. Bu dar gelirli insanlar aidat yükü altında eziliyorlar. 2+1’e 233 lira aidat veriyoruz. Bu olmaz diyorlar, veremiyorlar. İnsanların zaten alım gücü düşmüş durumda zar zor geçiniyorlar. Ayın sonunu getiremiyorlar. Faturalarını ödeyemiyorlar. TOKİ taksitlerini zor denkleştirebiliyorlar. Ulaşım sıkıntısı yaşıyorlar. Çocuklarına okul sıkıntısı yaşıyorlar. Ama buna rağmen çaresizce buraya taşınmışlar geçim mücadelesi veriyorlar. Gelin bu insanların mağduriyetlerini, sıkıntılarını hep birlikte çözelim. Yüzlerini güldürelim.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM