“Çiftçi kazanırsa Türkiye ve Afyon şaha kalkar”

“Çiftçi kazanırsa Türkiye ve Afyon şaha kalkar”

SP İl Başkanı Beytullah Karataş, Afyonkarahisar’da çiftçinin artık borçlarını dahi ödeyemez duruma geldiğini, traktörünü, toprağını ve hayvanını satmak zorunda kaldığını belirtti. Karataş, “Çiftçimiz kazandıkça 85 milyon kazanır, tarım sektörü ayağa kalkınca Türkiye ve Afyonkarahisar şaha kalkar” dedi

 

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Beytullah Karataş, İl Başkan Yardımcıları, İscehisar İlçe Başkanı ve yönetimiyle birlikte İscehisar Ziraat Odası’nı ziyaret etti.
“İKTİDAR BİLMESEDE BİZ ÇİFTÇİMİZİN EMEĞİNİN DEĞERİNİ BİLİYORUZ”
Çiftçinin zor durumda olduğunu ifade eden Beytullah Karataş, “Dünya genelinde yoksulluk, kuraklık ve kıtlık her geçen gün artmakta, çatışmalar ve savaşlar yaygınlaşmaktadır. Tarım, bugünün dünyasında artık bir milli güvenlik meselesidir. Gıda güvencemizi ve güvenliğimizi sağlamak hayati öneme sahiptir. Fakat ne yazık ki bugün ülkemizde ve şehrimizde, özellikle iktidar tarafından, tarımın önemi ve çiftçimizin değeri iyi anlaşılmamakta; gerekli destekler de verilmemektedir. Çiftçimiz, döktüğü alın terinin karşılığını alamamakta ve toprağa küstürülmektedir. Kanunda yer alan; ‘Her yıl bütçeden tarımsal desteğe ayrılması gerek kaynak, GSMH’nın yüzde birinden az olmamalıdır.’ hükmü dahi hiçe sayılmaktadır. Maalesef bugün özellikle Afyonkarahisar’da çiftçimiz, artık borçlarını dahi ödeyemez duruma gelmiş; traktörünü, toprağını ve hayvanını satmak zorunda kalmaktadır. Çiftçimizi desteklemek için kurulan Ziraat Bankası ise uzunca bir süredir aslî görevini yerine getirmemektedir. Çiftçiye icra üstüne icra gönderilirken, bir avuç yandaş şirketin borçları bir kalemde silinmekte; çiftçimize verilmesi gereken destek buralara aktarılmaktadır. İktidar bilmese de biz çiftçimizin emeğinin değerini biliyor; iktidar anlamazlıktan gelse de biz Saadet Partisi olarak, tarımın, üretimin hayati önemini gayet iyi idrak ediyoruz. Bu nedenle, ülkemizin yeniden ‘tarımda kendine yeten bir ülke’ olması en öncelikli hedefimizdir.” dedi.
“TARIM SEKTÖRÜNÜ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”
Karataş sözlerini şöyle tamamladı: “SP olarak gübre, mazot, ilaç, tohum, elektrik, yem, sulama ücreti gibi girdi maliyetlerini doğrudan destek ve vergi indirimi yoluyla makul düzeylere çekeceğiz. Daha fazla ve daha kaliteli üretim yapılabilmesi için çiftçilerimize teknik bilgi ve teknolojik destek vereceğiz. Her bölgeye ve her ürüne uygun politikalar geliştirilecek ve politikaları belirleme süreçlerine çiftçi temsilcilerimizin doğrudan katılımı sağlanacaktır. Tarımsal desteklemeler tarla sahiplerine değil, gerçek üreticilere yapılacak ve yeterli seviyelere çıkartılacaktır. Tarım alanlarının amaç dışı kullanımını ise kesinlikle engelleyeceğiz. Tohumdan sulamaya, faizsiz kredi imkânından çiftçimizin borçlarını yeniden yapılandırmaya kadar daha birçok adımı hızlıca atarak; tarım sektörünü ayağa kaldıracağız. Çiftçimizin alın terinin karşılığını eksiksiz alabilmesi, bereketli topraklarımızda ekilmedik bir dönüm tarım arazisinin kalmaması bizim en büyük vaatlerimizdendir. Çünkü biz biliyoruz ki; çiftçimiz kazandıkça 85 milyon kazanır, tarım sektörü ayağa kalkınca Türkiye ve Afyonkarahisar şaha kalkar.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM