“Gazlıgöl’de kamu kaynaklarının haksız kullanımına izin vermeyiz”

“Gazlıgöl’de kamu kaynaklarının haksız kullanımına izin vermeyiz”

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı ve AFJET Yönetim Kurulu üyesi Nurullah Kaya, AFGAJET ile Gazlıgöl Belediyesi arasında yaşanan gerilim konusunda açıklamalarda bulundu. Gazlıgöl Belediyesi tarafından abartılarak kamuoyuna yansıtılan iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Kaya, Gazlıgöl Belediyesi’nin usulsüz sıcak su kullandığını belirterek, buna izin verilmeyeceğini söyledi

 

“2015’DE SÖZLEŞME İMZALANDI
AMA GAZLIGÖL BELEDİYESİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ
YERİNE GETİRMEDİ”
Vali Yardımcısı Nurullah Kaya açıklamasında şunları söyledi:
“Gazlıgöl-Yaylabağı Jeotermal Havzasında, sahanın tek elden yönetilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması için, daha önce alınan kararlar gereği Afgazjet Afyon Gazlıgöl- Yaylabağı Havzası Jeotermal Isı Dağıtım Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Gazlıgöl Belediyesi arasında 01.10.2015 tarihinde Jeotermal Su Dağıtım altyapı devir protokolü imzalanmıştır. Devir protokolü kapsamında, jeotermal su dağıtımı sorumluluğu tamamen Afgazjet A.Ş.’ye geçmiş olup Gazlıgöl Belediyesi tarafından, jeotermal su dağıtım projesi için kullanılmak üzere alınan tüm makine ve ekipmanlar da, koşulsuz ve şartsız olarak Afgazjet A.Ş’ ye devredilmiştir. Yine bu protokol kapsamında; 1-Gazlıgöl Belediyesinin jeotermal su dağıtım projesi için kullanmış olduğu kalan kredi borçlarını Afgazjet A.Ş’ nin ödenmesi;,
2-Afgazjet A.Ş tarafından gerçekleştirilecek rutin kazı ve altyapı çalışmaları için Gazlıgöl Belediyesi’ne bilgi verilerek yazılı izin alması gerekmektedir. Ancak acil durumlar için yapılacak altyapı çalışmalarında ise Afgazjet A.Ş tarafından yazılı belge olmaksızın kazı işleminin yürütülebileceği ve bu süreçte 72 saat içinde Gazlıgöl Belediyesi’ne yazılı olarak bilgilendirme yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Afgazjet A.Ş’ nin mevcut Yönetim Kurulu tarafından, şirketin tüm abonelik ve gelir kayıtları incelendiğinde, Gazlıgöl Belediyesi ile Afgazjet A.Ş. arasında jeotermal su kullanımı ve ısı abonelik sözleşmelerinin yapılmadığı görülmüştür. Hatta belediyeye ait olan Midas Villaları’ nın 2015, MDS Otel’in 2017, Midas Otel’in 2022 ve Midas Otel’in altında bulunan ticari dükkânların ise 2018 yılından günümüze kadar olan jeotermal su kullanım ve ısıtma bedellerinin ödenmediği tespit edilmiştir. Dolayısıyla söz konusu tesislerde yukarıda belirtilen tarihlerde kamu kaynağının haksız ve karşılıksız kullanıldığı tespit edilmiştir.”
“GAZLIGÖL BELEDİYESİ MAHSUPLAŞMAYA DA YANAŞMADI”
Vali Yardımcısı Nurullah Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:
“Konuya ilişkin, Gazlıgöl Belediyesi ile şirket idari yönetimi tarafından birkaç kez görüşme yapılmış olup sonrasında da, belediyeye abone olunması ve sayaç takılması gereğine ilişkin ilk olarak ihtar yazısı yazılmıştır. Ancak hiçbir değişiklik olmadan geçen süre zarfında Gazlıgöl Belediyesi’ne 29.11.2022 tarihinde tekrar yazdığımız ihtar yazısında ise; Gazlıgöl jeotermal havzasında, geçmiş yıllardan itibaren jeotermal suyu ücret ödemeden kullanan ve sayacı olmayan belediyelerinden, geçmişe dönük ödemelerin mali mevzuatlar kapsamında, Afgazjet A.Ş.’nin belediyelerine olan kendi borçlarıyla mahsuplaşması sürecinin ivedi olarak başlatılması gerektiği aksi takdirde 06.12.2022 tarihine kadar olan sürede abonelik işlemleri ve sayaç takılması için şirketimize başvuru yapılmadığı takdirde gerekli yasal ve idari işlemlerin başlatılacağı bildirilmiştir.”
“MÜHÜRLERİ SÖKEREK SUÇ İŞLEDİLER”
Gazlıgöl Belediyesi tarafından, belirtilen süre içerisinde yine abonelik ve sayaç takma işlemleri için Afgazjet A.Ş. ye herhangi bir başvuru yapılmaması nedeniyle, 12.12.2022 tarihinde Jandarmanın geri takibinde, Afgazjet A.Ş. tarafından sular kesilip vanaların mühürleme işlemleri yapıldığını belirten Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ancak o gece ve ertesi sabah Afgazjet A.Ş. teknik ekibi tarafından yapılan kontrollerde mühür fekki işleminin yapıldığı görülmüş olup, duruma ilişkin tutanak tutulmuştur. Bunun üzerine Afgazjet A.Ş. tarafından suç duyurusunda bulunulmuş olup, savcılık nezdinde de gerekli tahkikatlar başlamıştır. Daha sonra Afgazjet A.Ş. tarafından 4 kez daha mühürleme işlemini yapılmasına rağmen, hepsinde de mühür fekki işleminin yapıldığı görülmüştür. 24.12.2022 tarihinde bu kez söz konusu Villa ve Otellere giden jeotermal su hattı borusunun kazılıp kapatılması için kazı alanına ulaşan ekiplerimiz Gazlıgöl Belediye Başkanı’nın bir araçla kazı işlemi yapacak olan iş makinesinin önünü kesmiştir. Akabinde belediye personeli tarafından tehditkâr söylemlerle Afgazjet A.Ş. Teknik Müdürü’ne fiziki müdahale jandarma ekiplerinin araya girmesi ile durdurulmuştur. Şimdiye kadar il, ilçe mülki amirlerimizin himayelerinde adım adım yürütülen bu süreçte vatandaşlarımızın hakkı devletimizin tüm unsurlarınca sonuna kadar savunulmakta, süreç dikkatle takip edilip tüm gelişmeler yetkililerimize anlık aktarılmaktadır. Gelinen durum itibariyle; Gazlıgöl-Yaylabağı Jeotermal Havzası’nda Gazlıgöl Belediyesi’ne ait Midas Villaları’nın 2015, MDS Otelin 2017, Midas Otelin 2022 ve Midas Otelin altında bulunan ticari dükkânların ise 2018 yılından günümüze kadar olan jeotermal su kullanım ve ısıtma bedellerinin ödenmesi gerekmektedir. Ödenmediği takdirde oluşan kamu kaynağının haksız ve karşılıksız kullanılma işleminin önlenmesi için, Afgazjet A.Ş. tarafından gerekli hukuksal süreç ivedilikle başlatılacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM