“Düzenli taramayla kansere değil hayata şans verin”

“Düzenli taramayla kansere değil hayata şans verin”

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Türkiye’de kadın kanserlerinde görülme sıklığı
9’ncu sırada olan rahim ağzı kanserinde, özellikle risk grubunda olanların taramalara özen göstermesi
gerektiğini açıkladı. Korkmaz, “Taramalarınızı düzenli yaptırın; kansere değil, hayata şans verin” dedi

 

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, rahim ağzı (serviks) kanseri farkındalık ayı nedeniyle açıklama yaptı.
TÜRKİYE’DE GÖRÜLME
SIKLIĞINDA 9. SIRADA
Serhat Korkmaz, rahim ağzı kanserinin; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, Türkiye’de dokuzuncu sırada olduğunu ifade etti. Korkmaz, “Nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır. Bir ülkede rahim ağzı kanserinden kaynaklı ölümü engellenen kadın sayısı o ülkenin sağlık hizmetleri yönünden gelişmişliği ve kadına verilen değer ile doğru orantılıdır. Rahim ağzında gelişen bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, tarama yöntemleri ile erken tanı alarak hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanıtlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.
DÜZENLİ TARAMA ERKEN
TEŞHİS İÇİN ÖNEMLİ
Rahim ağzı kanserinde belirli risk faktörleri vardır ve şöyle sıralayan Korkmaz, “ Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların, erken yaşta 16 yaşından önce cinsel yaşamın başlaması, çok eşlilik, sigara, sağlıksız beslenme meyve ve sebzeyi az tüketmek, çok sayıda doğum, sosyo ekonomik düzeyin düşük olması, 5 yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak, aşırı kilolu veya obez olunması, serviks kanseri olan bir kız kardeş ya da anne gibi yakınının olması, doğumdan önce dietilstilbestrol’e (DES-sentetik bir hormon) maruz kalınması, bağışıklık sisteminin çok zayıflamış olması, düzenli rahim ağzı kontrol taraması yapılmaması risk faktörleridir. Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geridedir. Tarama ve kontrollerini düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de ülke çapında taramaları önermektedir.” ifadelerini kullandı.
RİSK GURUBUNDAKİLER İÇİN TARAMALAR ÖNEMLİ
Günümüzde rahim ağzı kanserinin yüzde 99,9’ una HPV enfeksiyonunun yol açtığının bilindiğini belirten Korkmaz, “HPV’ nin tespit edilmesi ile erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret ederek kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Rutin tarama içinde yer alan HPV testleri virüsün tespiti esasına dayanmaktadır. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre 30-65 yaş arası her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmaktadır. Rahim ağzı kanseri belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür. Düzensiz adet, adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası anormal kanamalar. Cinsel ilişki sırasında ağrı; sırt, bacak veya kadın cinsel organlarını olduğu bölgede ağrı. Yorgunluk, kilo kaybı ve iştahsızlık; vajinal rahatsızlıklar ve kokulu akıntı. Tek bir bacakta şişkinlik; idrar yaparken ağrı; menopoz sonrası kanama görülmesi. Bugün artık HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcut olup, DSÖ 9- 14 yaşlarındaki kız çocuklarının aşı yaptırmasını önermektedir. Bunun dışında 30 yaşından itibaren tarama testlerinin düzenli bir şekilde yaptırılması, güvenli cinsel ilişki, cinsel aktivite sırasında kondom kullanılması, erkeklerin sünnet olması, sigara kullanılmaması, sebze ve meyve tüketiminden zengin beslenme ve bütün bu konular üzerine eğitimler yapılması ile rahim ağzı kanserleri önlenebilmektedir. Önlenebilir olan, erken teşhis edildiğinde tedavisi yüzde 100 olan ve buna bağlı ölümlerin tamamen engellenebildiği rahim ağzı kanserinde de bütün kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis için de özellikle risk grubundaki kişilere yönelik taramalar çok önemlidir.” dedi.
KETEM VE ASM’DE
TARAMALAR YAPILIYOR
İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizin her yerinde mevcut olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde ( KETEM ) bütün kanser türlerine yönelik taramalar ücretsiz olarak yapılmaktadır. İlimizde de Afyonkarahisar Devlet Hastanesi içinde yer alan KETEM ve Toplum Sağlığı Merkezinde yer alan kanser biriminde ücretsiz tarama ve eğitimlerimiz sürekli olarak yapılmaktadır. Rahim ağzı kanseri taramaları bu merkezlerin yanında Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır. Özellikle 30- 65 yaş arası bütün kadınlarımızı rahim ağzı kanseri taraması içi merkezlerimize bekliyoruz. Taramalarınızı düzenli yaptırın; kansere değil, hayata şans verin.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM