Güvenli Yaşa, Sağlıklı Yaşlan

Güvenli Yaşa, Sağlıklı Yaşlan

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, bu yılın 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası temasının “Güvenli Yaşa, Sağlıklı Yaşlan” olarak belirlendiğini bildirdi.

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, yaşlıların geçmiş ve günümüz arasında köprü kuran, kültür, gelenek ve tecrübeleri yarınlara taşıyan en değerliler olduklarını vurguladı. Dr. Korkmaz, “Yaşlılarımızın sosyal hayatın içinde yer almaları, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için yürütülecek çalışmalar bütün kurum ve kuruluşların olduğu gibi Bakanlığımızın ve Müdürlüğümüzün de önceliğidir. İnsan yaşamının doğal bir süreci olan yaşlanma; yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte kapsamlı talepler, yeni bakış açıları ve hizmet modelleri ile yönetilmeye çalışılırken kolay ve basit olan bazı koruyucu ve önleyici müdahaleler gözden kaçabiliyor. Yaşlı bireyler için basit tedbirlerle güvenli bir çevre oluşturularak düşme ve yaralanmaların önüne geçilebilmesi, etkili sonuçları bakımından bu bağlamda zikredilebilecek uygulamalara örnek olabilir. Çeşitli bireysel ya da çevresel faktörlerin etkisiyle oluşabilen düşme ve kazalar, yaşlı bireylerin sağlıklarını kaybetmelerine, yaşamlarının geri kalan dönemlerinde başkalarına bağımlı hale gelmelerine hatta sosyal hayattan uzaklaşmalarına neden olabilecek kadar önemli sonuçlara yol açan etkenler arasında yer alır. Bu nedenle 2024 yılı 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftasının teması ‘Güvenli Yaşa, Sağlıklı Yaşlan’ olarak belirlenmiştir. Sağlıklı ve aktif yaşlanmanın teşvik edilmesi, evlerde ve sosyal yaşam alanlarında basit tedbirlerin alınması yoluyla düşmeler ve kazalar büyük ölçüde azaltılabilecektir. Bu konu yaşlılarımız kadar, yaşlı bir birey adayı olan kendimize karşı da önemli bir sorumluluktur.” dedi.

“SAĞLIKLI YAŞLANMA DANIŞMANLIĞI DA YAPILIYOR”

Sağlık Bakanlığı’nın ilgili paydaşların katılımı ve katkılarıyla “Türkiye Sağlıklı Yaşlanma Eylem Planı ve Uygulama Programı” hazırladığını belirten Dr. Korkmaz, “Hazırlanan programda ‘Yaşlı bireylere yönelik güvenli ve sağlıklı çevrenin oluşturulması için gerekli düzenlemelerin yapılması’ hedefi doğrultusunda, ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte faaliyetler yürütmektedir. Geliştirilen Hastalık Yönetim Platformu (HYP) uygulaması ile aile hekimlerimizin, kendilerine kayıtlı yaşlı bireyleri, klinik rehberler doğrultusunda izleme ve değerlendirmelerine olanak sağlamıştır. Yaygınlaştırdığı Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) ise sağlıklı yaşlanma danışmanlığı ve güvenli çevre hakkında eğitimler verilmesini sağlayarak yaşlı bireylerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın konuya yönelik farkındalıklarını artırmaya yönelik çalışmalara devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“DÜZENLİ EGZERSİZLER VE YÜRÜYÜŞLER YAPILMALI”

Dr. Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaşlılara Saygı Haftası vesilesiyle vatandaşlarımızı;  Yaşa ve sağlık durumuna uygun aralıklarla görme ve işitme muayenesi yaptırmaya davet ediyorum. Yine yaşa ve sağlık durumuna uygun düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmaya, kolay giyilip çıkartılan ve kaymaz tabanlı rahat ayakkabılar kullanılmaya davet ediyorum. Halılar, mobilya, kablo gibi eşyaların takılmaları önleyecek şekilde düzenlemeye, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaya davet ediyor, yaşlılarımıza sağlıklı günler diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM