“Biz kaynaklarımızı, birilerinin festivaline akıtmıyoruz”

“Biz kaynaklarımızı, birilerinin festivaline akıtmıyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar’ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada,
“Bize diyorlar ki ‘Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, bakanlığın kaynaklarını, muslukların ağzını açtı damadın festivaline para akıtıyor.’ Ama bunu söyleyenler bu gençlerin heyecanına çok ayıp ediyorlar. Biz kaynaklarımızı, birilerinin festivaline akıtmıyoruz. Biz kaynaklarımızı TEKNOFEST’te gençlere aktarıyoruz” dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Büyük Taarruz’un 100. yılı kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen TEKNOFEST’e yarışmalarına katıldı. Bakan Varank, Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’na katılan takımları ziyaret etti. Afyon Motor Spor Merkezi’nde yapılan TEKNOFEST’te takımlardaki öğrencilere nereden geldiklerini soran Bakan Varank, öğrencilere Afyonkarahsisar’da güzel ağırlanıp ağırlanmadıklarını da sordu. Geldikleri illeri söyleyen öğrenciler Afyonkarahisar’da dahil tüm illerde güzel ağırladıklarını söylediler. Bakan Varank, bazı gençlerin yaptıkları projeleri, bazı gençlerin ise tişörtlerini imzaladı.
“BİZİM ZAMANIMIZDA BU İMKANLAR YOKTU”
Uluslararası takımların bulunduğu alandaki sahneye gelen Bakan Varank, burada basın mensuplarına açıklama yaparken ayrıca gençlere başarılar diledi. Büyük Taarruz’un 100. yılını kutladıklarını, gençleri ve takımlarını Afyonkarahisar’da misafir ettiklerini ifade eden Varank, “Bize diyorlar ki ‘Sanayi ve Teknoloji Bakalığı, TÜBİTAK, bakanlığın kaynaklarını, muslukların ağzını açtı damadın festivaline para akıtıyor.’ Ama bunu söyleyenler bu gençlerin heyecanına çok ayıp ediyorlar. Biz kaynaklarımızı, birilerinin festivaline akıtmıyoruz. Biz kaynaklarımızı TEKNOFEST’te gençlere aktarıyoruz. Onlar için bu imkanları sunuyoruz ve onlar da işte buraya gelip gerçekten çok başarılı işler yapıyorlar. Sizden büyük ağabeylerinize, buradaki ağabeylerinize sorabilirsiniz, bizim zamanımızda gerçekten bu imkanlar yoktu. Bırakın teknoloji yarışmalarını teknolojiye erişimde büyük sıkıntılardı. Ama biz TEKNOFEST ateşini 2018’de tutuşturduk, şuanda kocaman bir meşaleye döndü. Bu tutuşturduğumuz ateş Türkiye’de büyük bir teknoloji atılımını tetiklemiş oldu. Türkiye’nin geleceğini, Türkiye’nin başarı hikayesini, sizler yazacaksınız. Bizler bu alanda size ancak yardımcı olabiliriz. Bizleri birer figüran, kendinizi başrol oyuncusu görebilirsiniz, bu filmin başrol oyuncusu sizlersiniz. İnşallah sizler de daha çok güzel iyi işler başaracağız. TEKNOFEST kuşağı bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracak. Ve size harcadığımız her bir kuruş helali hoş olsun diyoruz. Keşke imkanımız daha fazla olsa, daha fazlasını sizlere akıtabilsek. Buraya 252 takım değil, bin 252 takım gelsin, ama onlar da olacak. Biz bu ivmeden memnunuz.” dedi.
Konuşmanın ardından bir öğrenciye mikrofonu veren Bakan Varank, hep birlikte TEKNOFEST diye bağırmalarını istedi. Eline mikrofonu alan öğrenci ise ‘1, 2, 3’ diye saydı ve tüm öğrenciler hep bir ağızdan TEKNOFEST diye bağırdı.
Bakan Varank daha sonra tek tek uluslararası ve liselerin takımlarını gezerek öğrencilerle sohbet etti. Bazı öğrenciler Bakan Varank’tan özçekim isterken, bazı öğrenciler ise tişörtlerine imza istedi. Bakan Varank tüm öğrencileri kırmadan isteklerini yerine getirdi.
Türkiye birincisi olan Afyonkarahisar Bilim ve Sanat Merkezi takımını ziyaret eden Bakan Varank takımın ev sahibi olarak şampiyon olmasını istedi. Bakan Varank daha sonra kentten ayrıldı.
Bakan Varank’a Afyonkarahisar ziyaretinde Vali Kübra Doç. Dr. Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yılmaz Kırgel ve il protokolü eşlik etti.
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

 

“BİLİM MERKEZİNİN 3’TE İKİSİ BAKANDAN”
Uluslararası ve lise kısımlarını ayrı ayrı ziyaret eden Bakan Varank il protokolünün isteği üzerine Afyonkarahisar’da yapılmak istenen Bilim Merkezi’nin 3’te 2 maliyetini karşılamayı kabul etti. Merkezin 3’te 1 maliyetini ise Afyonkarahisar protokolü karşılayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM