“Bizim aldatmayla işimiz yok,  aldatmak  başkalarının siyaseti”

“Bizim aldatmayla işimiz yok, aldatmak başkalarının siyaseti”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılan fabrikalar üzerinden yapılan eleştirilere
değinerek, “Emin olun şu anda yetişemiyoruz. Ama bakıyorsunuz birileri bizim yaptığımız
bu işlere hep kulp takmaya çalışıyor. Bizim aldatmayla işimiz yok yani bizim yaptıklarımıza onların hayalleri bile yetişemediği için zannediyorlar ki; biz var olan fabrikaları açıyoruz” dedi

 

Bakan Varank, Afyonkarahisar’ın İscehisar İlçesi’nde Karamehmet Mermer Fabrikası açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Varank, 2021 yılında temeli atılan fabrika yatırımının 2022 yılında faaliyete geçtiğini anımsattı. 40 milyon TL’lik bir yatırımla Türkiye’deki en teknolojik ve katma değerli mermer tesislerinden, bir tanesinin açılışını yapacaklarını ifade eden Varank, “Tabi biz bu açılışları gerçekleştiriyoruz. Emin olun şu anda yetişemiyoruz. Ama bakıyorsunuz birileri bizim yaptığımız bu işlere hep kulp takmaya çalışıyor. Yani bizim yaptıklarımıza onların hayalleri bile yetişemediği için zannediyorlar ki; biz var olan fabrikaları açıyoruz. Eskiden beri çalışan fabrikaları yeniden açıyoruz. Ya da olmayan fabrikaları açıyoruz. Ama eğer Türkiye’de yatırım, üretim, istihdam var mı? Nasıl oluyor bu işler diye merak edenler varsa basın karşıda biz buradan çağrı yapıyoruz gelsinler yeni açtığımız fabrikayı ziyaret etsinler. Türkiye’de yatırım oluyor muymuş? Görsünler.” dedi.
“TÜRKİYE 250 MİLYAR DOLAR
İHRACATI BU SAYEDE YAKALADI”
Girişimcilerin her zaman yanında olduklarını dikkat çeken Bakan Varank açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“Gördüğünüz gibi bizim aldatmayla işimiz yok. Aldatmak başkalarının siyaseti. Biz müteşebbislerimizin bu işlerinin önünü açmak için varız. Burada Organize Sanayi Bölgesini destelerimizle önünü açtık. Buralara çok farklı imkanlar sağladık. Bu firma yatırımlarını yaparken devlet yanında durdu. Teşvik belgelerini, desteklerini verdi. Dolayısıyla bu ekonomi bu sayede bu noktaya geldi. Türkiye 250 milyar dolar ihracatı bu sayede yakaladı.”
“ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRIYOR”
Mermer ihracatı konusunda Afyonkarahisar’ın önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Burada yerin altında boş yatan mermer yatakları artık ekonomiye kazandırılıyor. Bu firma üretiminin yaklaşık yüzde 90’nını ihraç ediyor. Ülkeye döviz kazandırıyor. Eskiden bu halde gönderdiğimiz mermerleri artık işleyip katma değerli hale getirip gönderiyoruz satıyoruz. İşte bu tesis onlardan bir tanesi. Ben tabi firma sahibine de bir söz vereceğim oda bir söylesin bakalım Sanayi ve Teknoloji Bakanı kamuoyunu mu kandırıyor. Yoksa gerçekten yatırım yapmış mı?” şeklinde konuştu.
Bakan Varank’ın ardından konuşan Karamehmet Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Özcan ise 40 milyon TL’ye mal olan fabrikada mevcut 400 çalışana ilave olarak 100 çalışanın daha istihdam edileceğini dile getirdi. Özcan, “Aile olarak ülkeye ve sektöre 20 ilde 60 tane Ar-Ge yaparak ocak kazandırdık. 3 ayrı ilde fabrika var. Bu tesiste karşıdaki fabrikanın devamında işleyemediğimiz, ekonomiye kazandıramadığımız ürünleri teknolojik halde ekonomiye kazandırmak için katma değeri artırdık. 20 yılda 60 ocak 5 fabrikayı bu ülkeye kazandırdık.” dedi.
Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesi Bakan Varank’ın yanı sıra Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, milletvekilleri ve belediye başkanları ile protokol üyeleri tarafından kesildi. Açılış sonrası fabrikayı gezerek işçilerle sohbet eden Varank, fabrikada son kontrolleri yapılan işlenmiş mermerleri ihracat dizilimlerine ekledi.
Açılışa, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, İscehisar Kaymakamı ve İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Kapar, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkan Vekili Av. Selcen Hıdıroğlu, İscehisar Belediye Başkanı ve Ahmet Şahin, DEMMAK Makine ve Demireller Mermer sahipleri Adnan Demirel ve Şuayp Demirel, MCG Çakmak Grup Sahibi Mehmet Çakmak, Ayyıldız Mermer Necmettin Ayyıldız, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Sertesert, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı İbrahim Alimoğlu, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve birçok bürokrat ile çok sayıda davetli katılım sağladı. >> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM