“Fizik tedavinin belirgin bir yan etkisi yok”

“Fizik tedavinin belirgin bir yan etkisi yok”

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ali Sallı, bel ağırları ve fizik tedavi hakkında bilgi verdi. Sallı, uzun zamandır kullanılan fizik tedavinin belirgin bir yan etkisi olmadığını belirtti

Doç. Dr. Ali Sallı, bel ağrısının günümüzde en çok şikâyet edilen ve hemen her yaşta görülen problemlerden biri olduğuna dikkat çekti.
Bel ağrısının romatizma ve enfeksiyon dahil olmak üzere birçok sebebi olduğuna değinen Sallı, “Öncelikle doğru tanı tedavinin temelini oluşturacaktır. Bel ağrılarında fizik tedavi çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Fizik tedavi ile kaslar gevşer dolaşım artar ve hasarlı dokularda iyileşme meydana gelir. Fizik tedavinin belirgin bir yan etkisi yoktur. Tedavide sıcak uygulamalar, ultrason, lazer, elektrik akımları, vakum cihazları, mekanik çekme yapan traksiyon cihazları gibi fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca kişiye özel egzersiz ve günlük yaşam modifikasyonları yapılır. Her seans yaklaşık 60 dakika sürmektedir ve genellikle 10-20 seans içinde sonuç alınır. Eğer fizik tedavi, egzersizler ve öneriler ile geçmeyen ağrılar mevcut ise tamamlayıcı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemler arasında kuru iğneleme, manuel terapi, bantlama, nöral terapi, tetik nokta enjeksiyonları, kupa terapisi, hacamat sayılabilir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM