“Önceliğimiz Türkiye, sorumluluk bilinç ve imandan doğar”

“Önceliğimiz Türkiye, sorumluluk bilinç ve imandan doğar”

Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanlığı görevine tekrar seçilerek güven tazeleyen Mustafa Arslan, genel kurulda sendika olarak önceliklerinin Türkiye olduğunu vurguladı. Arslan, “Bizim, önceliğimiz Türkiye’dir. Biz milletimize karşı sorumluyuz. Çünkü sorumluluk güç ve imkandan değil, bilinç ve imandan doğar” dedi

 

Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanlığı’nın seçimli 7’nci olağan genel kurul toplantısı hafta sonu yapıldı. 22 Ekim 2022 Cumartesi günü yapılan seçim sonucu şubenin mevcut Başkanı Mustafa Arslan tek başkan adayı olarak listesiyle birlikte göreve seçildi. Arslan ve ekibine sandıktan 102 geçerli oy çıktı. Sandıktan 8 geçersiz oy çıktı.
GENEL KURULA GENİŞ KATILIM
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nin 7’nci olağan genel kurul toplantısı Garden Kale Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya; Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, SP İl Başkanı Beytullah Karataş, Merkez İlçe Başkanı Hamza Gümüşkanat, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sendika üyeleri katıldı. Toplantı divan teşekkülünün ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
EĞİTİM BİR SEN TEŞKİLATI İSTİŞAREYİ ÖNEMSİYOR
Toplantının açış konuşmasını Şube Başkanı Mustafa Arslan gerçekleştirdi. Yaptıkları işin bir hizmet yarışı olduğunu söyleyen Arslan, “Yaptığımız iş bir hizmet yarışıdır. Cefakar öncülerimizin açtığı bu kutlu yolculuk, vefayla yürüyen kıymetli dava arkadaşlarımızın sayesinde zirveden yeni ufuklara taşınmıştır. Emek ve gayretlerinizden dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm ülkede olduğu gibi şubemizde de genel kurul heyecanını yaşıyoruz. Genel kurullar geniş katılımlı istişaredir aslında. Bizler de işlerimizi yaparken kararlarımızı alırken ortak akla ve istişareye özen gösteren bir teşkilatız. Üyelerimizin oylarıyla tecelli eden delegelerimizin, özgür iradesiyle yapacağımız genel kurulumuz hiç kuşkusuz teşkilatımıza yeni bir heyecan ve farklı bir dinamizm kazandıracaktır. Eğitim-Bir-Sen, hak ve özgürlüklerin teminat altında olduğu, her alanda kalkınmış, eğitimi maarif davası edinmiş, müreffeh bir Türkiye hayali ile yola çıkmış ve 30 yılı geride bırakmıştır. Dile kolay hak, adalet, emek ve özgürlük mücadelesi ile geçen 30 yıl. Eylem ve söylemini duygu dünyasına, iradesine, özlem ve umuduna tercüman olarak gören Eğitim-Bir-Sen, insanımızın yoğun teveccühüyle dalga dalga büyüyerek toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçilen süreç sonrasında, Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur.” dedi.
EĞİTİM BİR SEN’İ ZORBA ZİHNİYETİN TÜRKİYESİ OLUŞTURDU
Eğitim Bir Sen’in köklü bir geleneğe sahip olduğunu dile getiren Arslan, “Tarihî kök bağları, oturmuş geleneği ile kurumsal yapısını tamamlayan sendikamızın faaliyet alanı, geldiğimiz aşamada ülke sınırlarını aşarak iklimleri kateden, gürül gürül akan bir ırmağa dönüşmüştür. Bu ırmak, bağrından fışkırdığı medeniyet coğrafyamızdan beslenmekte ve dönüp tekrar gönül coğrafyamızı yeşertmektedir. Peki, bizler niçin varız? Eğitim-Bir-Sen’i var kılan sebepler, geçmişte ülkemizin ve insanımızın karanlık kâbusu olan gerçeklerdir. Bir korku filminden farksız olan o gerçekler insan haklarına duyarsız, inanç ve düşünce özgürlüğüne karşı yasakçı, vesayetçi, darbeci, dış odaklarla iş tutan zorba zihniyetin Türkiyesi’ni oluşturmuştur. Bu zihniyetin sahipleri, milletimizi yoksullaştırdıkları ölçüde var ve varlıklı oldular halkın umudunu, gayretini öldürdükleri ölçüde yaşadılar. Bu karanlık ve kirli amaçlarında belli bir oranda başarılı da oldular. Ekonomik yoksulluğun yanı sıra yaşanan anarşi ve terör olayları, darbeler, milletimizin hayat dolu enerjisini tüketmiş, hayallerini yok etmişti. Enflasyon, faiz, döviz şeytan üçgeni, bütün birikimimizi yutunca ülke maddi manevi çöküntü yaşar olmuştu. Yasaklar ve yoksulluk adeta kader gibi algılanıyordu. Böyle algılansın istiyorlardı.” diye konuştu.
SENDİKANIN TARİHİ GERİ KALMIŞLIKTAN İLERLEMEYE GEÇİŞ TARİHİDİR
“Eğitim-Bir-Sen’in tarihi, Türkiye’nin karanlıklardan aydınlığa, darbe dönemlerinden demokrasiye, geri kalmışlıktan ilerlemeye geçiş tarihidir. Unutulmamalıdır ki, Türkiye’nin her demokratik kazanımında Eğitim-Bir-Sen’in teri, yeri ve imzası vardır.” diyen Arslan, “Biz meydanlara inmeye başladığımızdan bu yana, ülke olarak kaydettiğimiz her ilerleme, ısrarlı takip ve taleplerimizle mümkün olmuştur. Bugün 6. Dönem Toplu Sözleşme ile elde edilen haklarla sendikal faaliyetler yeni ve ileri bir mesafe kazanmıştır. 3600 ek göstergenin alınması, beklentileri karşılamaktan uzak olmasına rağmen, önümüzdeki dönemde iyileştirilmesi için çaba harcayacağımız Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkması, sözleşmeli personele kadro verilmesi ve bütün bunların hükûmetle ortak çalışma sonucu yapılması, sadece ülkemiz için değil bütün dünya sendikacılığı adına da tarihî nitelikte kazanımlardır. Kangrene dönüştürülüp milletin moralini bozan, hızını kesen başörtüsü meselesinin çözümü, sekiz yıllık kesintisiz eğitimden ve katsayı zulmünden vazgeçilmesi, yeni müfredat programlarıyla eğitimin vesayetçi karakterinden arındırılıp demokratikleştirilmesi sağlanmıştır. Kur’an-ı Kerim, Siyer-i Nebi, Temel Dini Bilgiler derslerinin okullarda okutulması, Milli Güvenlik dersinin kaldırılması, öğretmenlere nöbet ücreti verilmesi, 4/C’lilerin 12 ay istihdam edilmesi ve ardından kadroya geçirilmesi elde edilmiştir. Sınav ücretlerinin artması, emekli maaşına ve ikramiyesine özel artış yapılması, taban aylığa mahsus zam alınması, Cuma namazı ve hac izninin kamu personel mevzuatına dâhil edilmesi sağlandı. Helal gıda sertifikasının kamu kurumlarında gündeme gelmesi, öğretmenlerin özel hizmet tazminatının artırılması başta olmak üzere, pek çok kazanımda etkimiz, atılan doğru adımlarda katkımız, yasakların kaldırılmasında emeğimiz, sorunların çözümünde alın terimiz, haksızlıkların giderilmesinde çabamız vardır.” şeklinde konuştu.
EĞİTİM BİR SEN’İN ÖNCELİĞİ TÜRKİYE’DİR
Başta terör ve savaş olmak üzere, yerel, bölgesel veya küresel ölçekte hak ve özgürlük ihlallerine karşı seslerini, sözlerini mazlumlar için yükselttiklerini belirten Arslan şu ifadeleri kullandı: “Her zaman kardeşlik çağrılarıyla birlik ve beraberlik için harç olduk, kardeşlik hukukunu koruduk. 28 Şubat’ın zulmüne, haklı olmanın verdiği güç ve güvenle karşı durduk. 15 Temmuz işgal girişiminde de hiç düşünmeden, tereddüt etmeden alanlara aktık, tankların, tüfeklerin karşısına çıktık. Bizim, önceliğimiz Türkiye’dir. Biz milletimize karşı sorumluyuz. Çünkü sorumluluk güç ve imkandan değil, bilinç ve imandan doğar. En çok sorumlu olanlar aslında en bilinçli ve şuurlu olanlardır. Sırtımızdaki yükün, omzumuzdaki vebal’in farkındayız. İşte bu sebepten dolayıdır ki Eğitim-Bir-Sen, adalet, inanç, güven, samimiyet demektir. Biz varsak umut bitmeyecek, yol kapanmayacak, menzil şaşmayacak demektir. Biz varsak diz çökülmeyecek, teslim olunmayacak, ezan susmayacak, ayyıldız dalgalanacak demektir. Bizim nitelik ve nicelik olarak büyüyen örgütlü gücümüze Türkiye’nin ekmek kadar, su kadar ihtiyacı vardır. Biz varsak zulme, baskıya, şiddete, hak gaspına yer olmayacaktır.”
EMANETE ASLA GÖLGE DÜŞÜRÜLMEYECEK
Arslan sözlerini şöyle tamamladı: “Eğitim-Bir-Sen ailesine mensup olmakla gurur duyuyoruz, gurur duymalıyız. Bu vesileyle bu ailenin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde emeği geçen azimli, sabırlı, vefakâr ve fedakâr dostlarımızdan Allah razı olsun. Bizler de emanete asla gölge düşürmeden, kim olduğumuzu, nerden gelip nereye gideceğimizi unutmadan bu kutlu davada canla başla çalışmaya ahdettik. Bu, milletimize, üyelerimize ve tarihe verilmiş bir sözdür. Bizim yürüyüşümüz, yarınları daha güçlü kılma, kardeş bulma, kardeş kalma yürüyüşüdür. Rabbim bu yolda ayaklarımızı sabit kılsın, kalbimizi genişletsin, sözümüzü kavi, muhabbetimizi bakî, birliğimizi daim etsin. Bu duygu ve düşüncelerle, kongremizin ülkemiz, milletimiz, eğitim camiamız ve sendikamız için hayırlı olmasını diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.” Arslan’ın ardından Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven ve Ali Özkaya birer konuşma yaptı. Kurul raporları okunup tek tek oybirliğiyle ibra edildi.
ARSLAN VE EKİBİ GÖREVE SEÇİLDİ
Seçime tek şube başkan adayı olarak listesiyle katılan Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan ve ekibine sandıktan 102 geçerli oy çıktı. Sekiz adet geçersiz oy kullanıldığı belirlendi. Arslan’ın başkanlığında şube yönetim kurulu üyeliklerine; Şube Sekreteri: Eralp Ekrem Geçe, Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Arif Okumuş, Mali İşler Başkan Yardımcısı Tevfik Öztürk, Basın ve İletişim Başkan Yardımcısı Veysel Çıvgış, Hukuk ve Toplu Sözleşme Başkan Yardımcısı İbrahim Yıldırım, Eğitim Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Şakir Gökhasan seçildi. Şube Denetleme Kurulu üyeliklerine; Mehmet Doğan, Hayrani Genç, Ali Zenkin, İbrahim Durgut, Fatih Çelik seçildi. Disiplin Kurulu üyeliklerine; Necan Dündar, İlknur Tutumlu, Ali Kızgın, Necati Yılmaz ve Nurşen Tezgiden seçildi. Üst Kurul Delege adaylıklarına; Eralp Ekrem Geçe, İbrahim Yıldırım, Mustafa Arslan ve Tevfik Öztürk seçildiler.
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM