Birlik Haber-Sen “kadro” için imza topladı

Birlik Haber-Sen “kadro” için imza topladı

Birlik Haber-Sen Başkanı Mehmet Saray, kadro bekleyen arkadaşlarının kadroya alınana kadar haklı mücadelelerine çeşitli eylemlerle ve kararlılıkla devam edeceklerini söyledi

 

Birlik Haber Sen İl Temsilcisi Mehmet Saray, “PTT’de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan OHT’li personellerin kadroya alınması için imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Saray, başlatılan imza kampanyası sonucunda ülkenin her bir köşesinden toplanan yüz bini aşkın imzayı, kadro bekleyenlerle birlikte Türkiye genelinde eş zamanlı olarak, PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderdiklerini açıkladı.
Birlik Haber Sen İl Temsilcisi Mehmet Saray ve beraberindeki sendika üyeleri dün Zafer Meydanı’nda konu hakkında basın açıklaması yaptı. Saray ve arkadaşlarını Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Keskin başta olmak üzere diğer iş kollarındaki sendika temsilcileri de yalnız bırakmadılar.
“ÇALIŞMA TÜM SÖZLEŞMELİLERİ KAPSAMALI”
Mehmet Saray, kadro bekleyen arkadaşlarının kadroya alınana kadar haklı mücadelelerine çeşitli eylemlerle ve kararlılıkla devam edeceklerini belirtti. Saray, “Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele eden Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu sözleşmenin 52. maddesine bu hükmün eklenmesini sağlamıştır. Bu hükümde, ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.’ denilmektedir. Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanım talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir.” dedi.
“Hizmet kolumuzda yer alan PTT’de, yaklaşık 12 bin idari hizmet sözleşmeli personel ve TRT’de 4 bin özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmeli personel bulunmaktadır.” diyen Saray, “PTT’de idari hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS’ye girerek başarılı olanlar içerisinden atanmıştır. Bu personeller diğer kamu personelleri gibi memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar. Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı KHK tabii personel ile aralarında temel ücretleri, iş güvenceleri, sosyal güvenlik hakları, görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta bu durum iş barışım, kurumsal aidiyeti zedelemektedir. Yine TRT’de özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşı başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar. Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışını tesis edilmelidir. Bunun için öncelikli talebimiz PTT de idari hizmet sözleşmeli 399 sayılı KHK’ye, TRT’de özel hukuk hükümlerine tabii sözleşmeli personelinde memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir. Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak da Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir. Her ne kadar PTT kamu iktisadi teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır. Bu nedenle gerek PTT’deki idari hizmet sözleşmeli gerek ise TRT’deki özel hukuk hükümlerine tabii sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı yüz bini aşkın imzada da talep ettikleri üzere kadro beklentilerini içeren imzaları bu gün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz. Ayrıca bir kez daha üzerine basarak ifade ediyoruz. Diyoruz ki bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM