Dr. Demirkırkan, eğitim emekçileri ile bir araya geldi

Dr. Demirkırkan, eğitim emekçileri ile bir araya geldi

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Dr. M. Kemal Demirkırkan, KESK Eğitim-Sen Şube Başkanı Ender Karaaslan’ıziyaret etti. Demirkırkan, “Afyonkarahisar’ın daha iyi noktalara gelebilmesi için projelerimiz hazır” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan, KESK Eğitim-Sen İl Temsilcisi Ender Karaaslan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi.
“EĞİTİMDEKİ BAŞARI SINAV BAŞARISI OLARAK ALGILANMAKTA”
Eğitim emekçileri ile Afyonkarahisar’ın eğitim sorunlarının görüşüldüğü ziyarette konuşan KESK Eğitim-Sen İl Temsilcisi Ender Karaaslan, Dr. Demirkırkan’a ziyareti nedeniyle teşekkür etti. Karaaslan, “Son 10 yıldır en büyük problem eğitimdeki başarının sınav başarısı olarak algılanması. Bir okulun üniversite başarısı ya da ortaokullar için LGS başarısı olmazsa olmazı olarak düşünülmekte. Oysa adından da anlaşılacağı gibi ilk önce eğitim daha sonra öğretim. Öğrencinin toplum içerisinde bir birey olarak nasıl var olacağını hedef olarak belirlemek gerekir. Ne yazık ki, test başarısı yüksek ama diğer alanlarda öz güven eksikliği aşırı derece fazla bir gençlik oluşturduk. Bir şey sorulduğunda çok kısa cevaplar veren gençlik sanki sınava endeksli bir yaşantı fanusunun içerisinde yaşmakta. Öğretmenler ise ne yazık ki, her açından aşağılanmakta. Özellikle öğretmeni konu alan dizilerde öğretmenler, tabiri caizse yetersiz, sorunlu gibi gösterilmekte. Bir öğretmene nereye gidiyorsun diye sorulduğunda işe gidiyorum yerine okula gidiyorum ifadesi aslında onun ne kadar değerli olduğunu göstermekte ama günümüz insanı özelliklede gençler her şeyi para olarak gördüğünden öğrencinin gözünde öğretmen sanki asgari ücretle çalışan bir işçi gibi algılanmakta. Ekonomik sıkıtınlar öğretmeni ikinci bir işe yönlendirmekte.” dedi.
“EĞİTİM ÖĞRETİMDEKİ SORUNLAR SAYMAKLA BİTMİYOR”
Karaaslan, eğitim öğretimde yaşanan sorunların saymakla bitmeyeceğini kaydederek, “Eşit işe eşit ücret ilkesine aykırılığı ve çalışma barışını bozacağı aşikâr olmasından dolayı Öğretmenlik Meslek Kanunun iptali ve eğitim öğretimdeki sorunları gören yerden bu işin muhataplarıyla yeniden düzenlenmesi, laik eğitime aykırılığı ve devri yetki sebebiyle dini vakıflara yapılan protokollerin derhal iptal edilmesi. Kamusal,nitelikli ve parasız eğitimin önünü kapatıp eğitimi ticarileştirdiği için eğitimdeki özelleştirme politikalarının iptali, ekonomik olarak öğretmenleri zor durumda bıraktığı için artan oranlı vergi diliminin ortadan kaldırılıp vergi diliminin sabitlenmesi. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması. Eğitimin dinselleştirilmesinden vazgeçilip laik bilimsel ve demokratik bir eğitim politikasının belirlenmesi. Atamaların siyasete göre değil liyakate göre yapılması. Sözleşmeli, ücretli, vb. gibi istihdam tiplerinin ortadan kaldırılıp herkesin kadrolu ve güvenceli bir şekilde çalıştırılması. Ataması yapılmayan öğretmenlerin derhal atamasının yapılması gerekmektedir.”şeklinde konuştu.
Karaaslan, Demirkırkan’a adaylık sürecinde başarılar diledi.
“PROJELERİMİZ HAZIR, ALTILI MASANIN ADAYINA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKILMALI”
Daha sonra söz alan CHP Milletvekili Aday Adayı Dr. M. Kemal Demirkırkan ise siyasete girdiği dönemden buyana yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Afyonkarahisar’ın daha iyi noktalara gelebilmesi için projeler hazırladıklarını ifade eden Demirkırkan,“Daha çok çalışacağız. Afyonkarahisarımız eğitim alanında oldukça geride kaldı. Lise ve üniversiteye giriş sınavlarında komşu illerimize göre çok gerilerde yer alıyoruz. Afyonkarahisar’ın sınav başarısında 81 il arasında 70. sıralarda olmaması gerekiyor. Bu konuda hepimiz üzerimize düşen görevi yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.
Yaklaşan seçimlerle ilgili konuşan Dr. Kemal Demirkırkan, altılı masa adayının kimin çıkacağının tartışılmasını doğru bulmadığını dile getirerek, masadan çıkacak adaya hep birlikte sahip çıkılarak, destek olunması gerektiğini sözlerine ekledi. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM