“Milli gelirden payımıza  düşeni istiyoruz”

“Milli gelirden payımıza düşeni istiyoruz”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Muhtar Demirci, memurlara yapılan yüzde 25 oranında maaş zammının yeterli
olmadığını belirtti. Yetkili sendika Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın zamma sevinmesini eleştiren Demirci, “Bizler
insanca yaşayabilmek için milli gelirden payımıza düşeni istiyoruz” dedi

 

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci, sendika üyeleriyle birlikte dün öğlen sendikada basın toplantısı düzenledi.
“HÜKÜMET MEMURUN GEÇİMİNDEN SORUMLUDUR”
Muhtar Demirci, memur maaşlarına yapılan yüzde 25 oranındaki artışın kamu çalışanlarına “Sen refahtan pay alma” anlamına geldiğini söyledi. Demirci, “Son zam oranı açlık sınırının altında yaşa. Kitap okuma, sinemaya gitme, kendini geliştirme, sosyalleşme. İhtiyaç duyduğun proteini tüketme. Milli gelirden sana düşen makarna ve patatestir demekten başka hiçbir anlam taşımamaktadır. Asgari geçim sınırının 20 bin TL’ye ulaştığı ortamda memura yüzde 25 zam ile 11 bin TL maaş vermek ‘Açlıktan ölmezsiniz, yoksulluğa talim edin’ demektir. Yüksek puanla il dışında çok iyi üniversiteler yerleşebilecek puanı olduğu halde çocuğunu ekonomik nedenlerle gönderemeyen öğretmen anne-babanın vicdan sızını dindirmek için ek zam istiyoruz. Öğretmenler Odasında öğlen arasında en ucuz maliyetle karnımızı nasıl doyururuz diye düşünmemek için ek zam istiyoruz. Alım gücümüzün artırılması için ek zam istiyoruz. Elektrik, doğal gaz, su, internet faturalarımızı elimize alıp nasıl öderim diye düşünmemek için ek zam istiyoruz. Biz lüks yaşamak için değil sadece insanca yaşayabilmek için ek zam istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Vergi, harç ve cezalarda yüzde 122, MTV’de yüzde 61 oranında zam yapan devletimizin bizatihi kendisidir. Elektrik, su ve doğalgaz gibi zorunlu tüketim kalemlerine bir yılda yapılan zamlar ortadadır. Asgari ücrete yüzde 54,5 oranında artış sağlanmışken, TÜİK’in artık inandırıcılığını çoktan yitirmiş enflasyon hesaplamalarına göre yüzde 16 civarında enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı belirleyip bunu da yüzde 25’e çıkararak müjde gibi sunmak kamu çalışanının aklıyla mantığıyla dalga geçmektir. Bu zammı memura layık gören Hükümet memurun geçiminden sorumlu olduğunu da unutmamalıdır.” dedi.
“ALİ YALÇIN NEYİN COŞKUSUNU YAŞADIĞINI AÇIKLAMALI”
“Yüzde 25 oranındaki sözde müjdenin Memur-Sen organizasyonunda açıklanmış olması, açıklamanın da Memur-Sen katılımcıları tarafından büyük bir coşkuyla karşılanması, memurun hangi odaklar tarafından yokluğa mahkûm edildiğinin göstergesidir.” diyen Demirci, “Ali Yalçın ve şürekâsının neyi coşkuyla karşıladığını merak ediyoruz? Asgari ücrete yapılan artışın sektörün durumuna göre yüzde 20 ile yüzde 50 arasında fiyat artışına yol açacağı düşünülürse memurun enflasyon canavarıyla hem de Hükümet eliyle baş başa bırakıldığı ortadadır. Ali Yalçın neyin coşkusunu yaşadığını, açıklamalıdır. Yaşıtlarının hayata atıldığı yaşlarda zamanını ve ailesinin parasını eğitime harcayan, bütün kariyerini memuriyet üzerine kuran insanlara ‘Beğenmiyorsan başka iş yap.’ diyen küstahlığı da buradan şiddetle kınıyorum. Biz memurlar olarak bugüne kadar satışların azlığından dert yanan bakkala ‘Git terzilik yap’ demedik. Dükkâna müşteri gelmediği için vergilerini ödeyemediğini söyleyen tamirciye ‘Neden kasaplığa başlamıyorsun?’ dediğimiz görülmemiştir. Memura başka iş yapmasını salık vermek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Algı operasyonlarınız sizin olsun. Çocuğunuzun öğretmeninin, müjdeli haberler getiren postacının, acil durumlarda hayatınızı kurtaran doktorun, başınız belaya girdiğinde dört gözle beklediğiniz polisin itibarıyla oynamaktan vazgeçin. Bizler insanca yaşayabilmek için milli gelirden payımıza düşeni istiyoruz.” diye konuştu.
“KOMİK ARTIŞ TEKRAR REVİZE EDİLMELİ”
“Sevgili sanayi esnafı, mahallemdeki bakkal amca, pazarcı kardeşim. Bu sözüm size. Biz 5 milyon kamu çalışanı ve milyonlarca emekli olarak sizler için en büyük tüketici kitleyi oluşturuyoruz.” diyen Demirci, “Bizde para yoksa sizde de olmayacağını, biz geçim sıkıntısı yaşarken sizin de işlerinizin azalacağını unutmayın. Size düşen, hakkını arayan memura destek olmaktır. Maaş zamlarındaki durumu haftaya Pazartesi yapılacak olan Bakanlar Kurulu nihayete erdirecektir. Yüzde 25’‘in hayal kırıklığını yaşayan memur ve emeklinin haklı feryadı ve talebi kabineden karşılık bulmak zorunda, ek düzenleme yapılmak mecburiyetindedir. Başka türlü bu tepkiyi göğüsleyemezsiniz. Son olarak artık seçim ekonomisi uygulamaya başladığını düşündüğümüz hükümet yüzde 25 artışla memuru bu uygulamanın dışında tutmaktadır. Bu komik artış tekrar revize edilmeli, en az asgari ücret artışı kadar yüzde 55 oranında bir artışla kamu çalışanlarının refah seviyesi yükseltilmelidir. Aksi takdirde Türk memuru kendisini yok sayanları sandıkta yok sayacaktır.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23