Afyon’lu Sanat Yönetmeni Başkadem’e bir ödül daha

Afyon’lu Sanat Yönetmeni Başkadem’e bir ödül daha

“30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni”nde Afyonkarahisarlı sanat yönetmeni Hüseyin Başkadem’e ödül verildi

 

Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen “30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni” yoğun katılım ile gerçekleşti. Törende 9 kategorideki ödüller 32 isme takdim edildi. Sanat kategorisinde Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Festivalleri Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem’de ödüle layık görüldü.
Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ve Tepebaşı Belediyesi’nin desteklediği, 30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Ödül törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP İl Başkanı Recep Taşel, İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç, Eskişehir Baro Başkanı Av. Mustafa Elagöz, çok sayıda siyaset, basın, spor, sanat ve bilim dünyasından isim katıldı.
Sunuculuğunu Soner Yüksel’in yaptığı tören, Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası’nın, günün anlam ve önemine uygun şarkıları seslendirmesi ile başladı.
ESKİŞEHİR UĞUR MUMCU ŞEHRİ OLDU
ÇGD Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu gecede yaptığı konuşmasında, “30. anma törenimizde Uğur Mumcu’nun çok yakın mesai arkadaşları da aramızda. Tam 30 yıl önce, ÇGD Eskişehir Şubesi yeni kurulmuştu. Biz de bir refleks göstermek düşüncesi ile anma düzenlemek istedik.”dedi.
CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da “20’li yaşlarımın başındaydım babamı kaybettiğimde. 20’li yaşlarımın sonunda da Uğur Mumcu’yu kaybettik. Kendisini sevgi, saygı ile anıyorum.” diye konuştu.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise “Benim için çok özel ve anlamlı bir ödül. Milletvekilliğim süresince araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun metodunu takip ettim. Uğur Mumcu aslında hala aramızda yaşıyor.” sözlerini kullandı.
CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay da “Sanatçılarımızın da söylediği gibi… Ne bir haram yedi ne cana kıydı. Ekmek kadar temiz, su gibi aydın. Haram yenmesin, cana kıyılmasın istedi. Fakiri ekmeğine göz dikilmesin istedi. Ülkenin suyu kirletilmesin istedi.” dedi.
SERDAR DENKTAŞ’TA ÖDÜL ALDI
KKTC Siyasetçilerinden, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş ise “32 yıllık siyasi hayatımın en anlamlı ödülü. 30 yıl önce örümcek kafalı, karanlık zihniyetler, belki ‘Uğur Mumcu’nun bedeninden kurtulduk’ diye rahatlamışlardı. Ama o gün bu gündür, Uğur’u takip eden Mumcuların yaktığı küçük kıvılcımlar, artık karanlığı aydınlatacak güce ulaşmıştır. Rahat uyu Uğur Mumcu, aydınlık günler artık kapının ardında. Senin düşüncelerin ve yaklaşımlarını takip eden, genç, geleceği parlak Türkiye mutlaka gerçekleşecektir. Buna inanıyoruz. Seni gönülden sevgi, saygı ile anıyoruz.” diye konuştu.
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de “Uğur Abi için burada olduğunuzdan dolayı teşekkür ediyorum. Uğurlar ölmez, ölmeyecek. Birçok gazeteciye ilham veren, gazetecilik mesleğine adım atmalarına belki de cesaret veren bir isimdi.” ifadelerini kullandı.
“ARADAN 30 YIL GEÇTİ”
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise “Rahmetli Uğur Mumcu, benim rektörlük yaptığım dönemde büyük ideallerle kurduğum İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik Bölümü hocalarından birisiydi. 50’li, 60’lı yıllarda gazetecilik yapan heyecanlı bir genç olarak, gazeteciliğin nasıl yapılması gerektiği konusunda birtakım algıları edinerek, örnekleri alarak uğraşan biriydim. İşte, o dönemde edindiğim bir kanaat vardı. Gazeteciliğin yalnızca güzel Türkçe kullanmak, heyecanlı olayların peşinde koşmak ve gazeteye vaktinde haberleri yetiştirmek olmadığını, aynı zamanda usta-çırak ilişkisine dayalı olduğuna inanıyordum. Bütün usta bildiğim gazetecileri Anadolu Üniversitesi Basın-Yayın Bölümünde, haftada ya da 15 günde bir hocalık yapmak üzere ısrarlarım sonucunda, zengin bir öğretim elemanı, ustalar kadrosu kurma imkanım olmuştu. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphe yok ki Uğur Mumcu’ydu. Ankara’dan trenle gelir, derse girer, üniversitenin yemekhanesinde yemek yer, ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ derdik. Aradan 30 yıl geçti, hala ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ diyoruz.” şeklinde konuştu.
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise “Uğur Mumcu çok özellikli bir insandı. Özel yaratılmış bir insandı. İleriyi görmesi çok önemliydi, geleceği de çok iyi görebiliyordu.” diye konuştu.

 

10. CUMHURBAŞKANI SEZER  VE BAŞKADEM’DE ÖDÜL ALDI
Gecede ödül sunulan kategori ve isimler ise şöyle oldu;
Siyaset kategorisi: CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu siyasetçi Serdar Denktaş
Basın kategorisi: Rahmi Turan, İlker Karagöz, Serhan Asker, Timur Soykan, Sultan Uçar, İsmail Saymaz ve Murat Ağırel
Hukuk kategorisi: İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç
Sanat kategorisi: Bülent Eczacıbaşı, Metin Uca, Prof. Atilla Atar, Dr. Ercan Kesal, Tüdanya, Işıl Özgentürk, Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Festivalleri sanat yönetmeni Hüseyin Başkadem, Devrim Özder Akın, Mert Kırlak, Altan Gördüm, Vahide Perçim ve Ali Düşenkalkar
Spor kategorisi: İlke Özyüksel, Emre Karaca ve Dilara Yücel
Sağlık kategorisi: Prof. Dr. Tamer Akan
Araştırma-Mücadele kategorisi: Bekir Ağırdır, Prof. Dr. Veysel Ulusoy
Yaşam Boyu Başarı kategorisi: Alev Coşkun
Onur ödülü: 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM