Türkiye’ye örnek olan merkez ilk mezunlarını verdi

Türkiye’ye örnek olan merkez ilk mezunlarını verdi

Türkiye’de ilk ve tek Afyonkarahisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi faaliyete açıldı. Merkezin ilk mezunları, sertifikalarını Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in elinden aldı

 

Tamamen engellilerin erişimine uygun dizayn edilen merkezde, gastronomi şehri Afyonkarahisar’a özgü yiyecekler başta olmak üzere tüm lezzetlerin üretileceği profesyonel mutfak kuruldu. Başkan Mehmet Zeybek’te eğitim mutfağına girerek özel gereksinimli bireyler ile birlikte tulumba ve lokma tatlısı yaptı. Renkli görüntülerin olşutuğu etkinlikte Başkan Zeybek, merkezin ilk şefleri ile yakından ilgilendi.
“RESMİ AÇILIŞA MEHMET ŞEFİ DAVET EDECEĞİZ”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Biz yatırımlarımızı yaparken dezavantajlı gruptaki arkadaşlarımızı da göz ardı etmeyelim dedik. Engelsiz Gastronomi ve Terapi Merkezi yapalım istedik. Dezavantajlı gruplarımızı burada eğlendirelim, topluma kazandıralım diye böyle bir projemiz vardı. Masterchef’teki Mehmet Şefe de söylendi, kendisi de; ‘Türkiye’de bir ilk inşallah açılışına davet ederseniz ben de katılacağım’ demiş, kendisinin de katılabileceğini ifade etmiş. İnşallah resmi açılışını yaparken kendisini de davet edeceğiz buraya. Engelli kardeşlerimiz memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Onların gülümsemesi bizim için en büyük onur vesilesi. Onlara böyle bir ortamı kazandırdığımız için son derece mutluyuz. İyi ki yapmışız diyoruz. İyi ki böyle bir tesis kazandırmışız diyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde engelli kardeşlerimizin daha fazla yoğun bir alaka göstereceğine biz inanıyoruz. Hayırlı olsun diyorum.” dedi.
“Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi bizim onur kaynağımız.” diyen Zeybek, “Tabii o çocuklarımızı, gençlerimizi, kardeşlerimizi de sosyal hayatın içerisine katmak için böyle bir yola başvurduk. Eve kapanıp kalmasınlar, sosyal hayatın içerisinde olsunlar. Vatandaşlar ile içli dışlı olsunlar düşüncesi ile yola çıktık. İnşallah buradaki aldıkları eğitimlerle kendilerine yetebilecek bilgileri aldıktan sonra iş bulma imkânları da olacak. Bizim onur kaynağımız burası.” ifalerini kullandı.
Öte yandan Afyonkarahisar Belediyesi’nden yapılan açıklamada, merkezle ilgili detaylı bilgiler verilerek, “Türkiye’nin ilk ve tek Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’nde 3 haftası teori 4 haftası uygulamalı olmak üzere toplamda 7 haftalık aldıkları eğitim ardından 15 kursiyer mezun oldu. Mutfakta nasıl çalışılması gerektiği başta olmak üzere temel mutfak eğitimi alan kursiyerler merkezimizde istihdam edilecek. Aşçılık yardımcılığı ve garsoniyer gibi alanlarda istihdam edilecek dezavantajlı grupların bu sayede sosyal hayata adaptasyonları sağlanacak. Öte yandan engelli vatandaşlara bu mutfakta, engel durumlarına uygun olarak, aşçılık, garsonluk gibi hizmet sektöründe istihdam edilmelerini sağlayacak eğitimler, sürekli verilecek. Böylece merkez hem istihdam olanağı sağlayacak hem de dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal hayatına katkı sunacak. Merkez bünyesinde kurulan engelsiz mutfakta üretilen ürünler yine merkez bünyesinde açılan kafe de satışa sunulacak. Bu kafede de engelli bireyler çalışabilecek.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM