Büyük Taarruz’un kayıp şehitleri gün yüzüne çıkıyor

Büyük Taarruz’un kayıp şehitleri gün yüzüne çıkıyor

Afyonkarahisar Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nda, 2020 yılında başlatılan askeri arşiv taramaları ve jeofizik yer radarı çalışmalarıyla 304 şehit tespit edildi

 

Afyonkarahisar’da Büyük Taarruz’un gerçekleştiği Kocatepe ve Dumlupınar’ın bulunduğu 34 bin 834 hektarlık Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nda, 2020 yılında ‘Şehitler Coğrafyası’ projesi başlatılmıştı. Proje kapsamında, bölgede bugün bazıları tarla statüsünde olan arazilerdeki araştırmalarda, 2020 yılı mart ayında Harp Coğrafyası Uzmanı Dr. Selim Erdoğan ve Saha Uzmanı Erkan Özçelik’in katkılarıyla ‘Askeri Arşiv Taramaları’ neticesinde, savaş döneminde şehitlerin defnedildiği ve bilinmeyen çok sayıda yeni şehitlik belirlendi.

ÇALIŞMALARDA 15 ŞEHİTLİK 304 ŞEHİT BULUNDU

Jeoradar çalışmalarıyla, 2020 ile 2023 Ağustos ayı itibarıyla savaşın yaşandığı çok sayıdaki tepe ve mevzide 15 şehitlik tespit edilirken, bu şehitliklerden 13’ünde yapılan araştırmalarda, 304 şehide ait defin bulundu. Defin tespiti yapılan şehitlerle ilgili Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih Daire Başkanlığı (ATASE) arşivlerinde yapılan incelemelerle 10 şehidin isim ve künye bilgilerine de ulaşıldı.

13 MEVKİ 36 ALANDA ÇALIŞMA YAPILDI

DKMP 5’inci Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, 2020’deki jeoradar çalışmalarıyla ilk olarak Tınaztepe Geplimevkisinde 12 şehit naaşı bulundu ve definleri yapılarak, şehitlik ihyası gerçekleştirildi. Devam eden saha çalışmalarında, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında 2020 yılında 13 mevkide ve 36 alanda daha jeofizik yer radarı çalışması yapıldı.

85 ŞEHİT DEFNİ BELİRLENDİ

2020 yılında araştırmalar kapsamında Tınaztepe Gepli’de 12 şehit defnine ek olarak, Tınaztepe Kocapınarmevkinde 15, Sandıklı Akharım Kasabası’na bağlı Çiğiltepe Hasanbelimevkinde 13, Çiğiltepe’de 8, Ahmetpaşa Gökgöz Yaylası’nda 6, SinanpaşaAkdeğirmen Şehitliği’nde 6, Dumlupınar Büyükaslıhanlar Şehitliği’nde 19 ve Dumlupınar Kanlıköprümevkisinde 6 defin olmak üzere toplam 85 şehit defni belirlendi.

2021’DE 213 ŞEHİT DEFNİNE ULAŞILDI

2021 yılı Mayıs ayında ise ‘Şehitler Coğrafyası’ projesi kapsamında Harp Coğrafyası Uzmanı Dr. Selim Erdoğan ve Saha Uzmanı Erkan Özçelik’in katılımları ile yapılan saha çalışmalarında önceki yıllarda bilinmeyen Akharım’a bağlı Çiğiltepe Fundalitepemevkinde 63, Tınaztepe bloğunda ise 150 olası defin alanı tespit edildi.

2022’DE 6, 2023’TE 2 ŞEHİTLİK BULUNDU

2022 yılında ise Afyonkarahisar’a bağlı Başkimse köyünde 1, Kütahya’ya bağlı Arpalı köyünde 1, Selkisaray’da 3 ve Kanlı Göl’de 1 olmak üzere toplam dört bölgede 6 şehit defni belirlendi.2023’teki jeoradar çalışmalarında ise Afyonkarahisar’a bağlı Olucak ve Çamlıca Tepesi’nde, önceki yıllarda bilinmeyen 2 yeni şehitlik belirlendi. Bu 2 yeni şehitlikle ilgili jeofizik yer radarı çalışmalarıyla defnedilen şehit sayısı belirlenip, şehitlik ihyası gerçekleştirilecek.

10 ŞEHİDİN İSİM VE KÜNYESİ BELİRLENDİ

DKMP 5’inci Bölge Müdürlüğü, şehitlik tespiti yapılan 304 şehidin künye ve kimlik bilgilerinin tespitine yönelik çalışmalar devam ettirildiğini açıklayarak, bu kapsamda önceki yıllarda bilinmeyen ve yeni ortaya çıkarılan şehitliklere yönelik Tınaztepe Kocapınar’daki 10 şehidin ise isim ve künyesinin belirlendiğini açıkladı.İsimleri belirlenen 10 şehit şöyle: 15’inci Piyade Tümeni’nden 38’inci Alay erler Aksaray Eskil’den Zekeriya oğlu Tahir (34), Antalya Korkuteli’nden Ahmet oğlu Osman (29), Sinop Ayancık’tan Hüseyin oğlu Mustafa (22), 56’ncı Alay Samsun Çarşamba’dan İbrahim oğlu Mehmet (28), Sakarya’dan Hasan oğlu Ali (24), 23’üncü Piyade Tümeni 69’uncu Alay Afyon Sincalı’dan onbaşı Ali oğlu Mahmut (29), Bolu’dan onbaşı Ahmet oğlu Mustafa (26), Aydın Yenipazar’dan er Mehmet oğlu Ali (29), Muğla’dan er Ahmet oğlu Bekir (39), Konya Bozkır’dan er Osman oğlu Hasan.

BÜYÜK TAARUZ NASIL BAŞLADI

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’den yönettiği Büyük Taarruz, 26 Ağustos saat 04.30’da 200 kadar top atışıyla başlatıldı. 30 dakika süren bu ateşten sonra Türk askeri düşman hatlarına daldı. Taarruzun birinci günü, Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar 15 kilometrelik bölge ele geçirildi. 27 Ağustos Pazar sabahı Türk ordusu bütün cephelerde yeniden taarruza geçti. Türk birlikleri Afyonkarahisar’a girdi. 29 Ağustos’ta komutanlar, düşmanı teslime zorlamak maksadıyla tekrar saldırı kararı aldı ve süratle uygulandı. 30 Ağustos’ta taarruz harekatı, kesin zaferle neticelendi. Büyük Taarruz’un son safhası Türk askeri tarihine, Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti. Anadolu’daki Yunan kuvvetleri imha ve esir edilince, kalan bölümleri üç grup halinde çekildi. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Garp Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Yunan ordusunun takip edilmesi için ordunun İzmir’e ilerlemesini kararlaştırdı. Türk ordusu 15 günde 450 kilometre mesafe katederek, 150 bin kilometrekare alandan düşmanı süpürüp 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi.

 

 

Mısırlıoğlu, halkı Kocatepe’ye davet etti

 

İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, Afyonkarahisar halkını Kocatepe’ye çağırdı

 

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında Türk Milleti olarak herkesin büyük bir seferberlikle Kocatepe’de olması gerektiğinin altını çizdi.

Mısırlıoğlu, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu çağrı, 26 Ağustos 1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlanan ve Kuruluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını sağlayan Büyük Taarruz’un aynı topraklarda anılması içindir. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tüm Türk Milletini tarihi anmanın bir parçası olmaya davet etti. Bu önemli çağrı, tüm Türkiye’nin tarihine sahip çıkmasının ve ulusun birlikte hareket etmesinin önemini vurgulamaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM