19 Eylül, Gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür

19 Eylül, Gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür

19 Eylül Gaziler Günü töreninde konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Yusuf Aytaç Hürkal, 19 Eylül’ün, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerin şeref ve kahramanlık günü olduğunu söyledi

 

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle dün sabah Kocatepe Parkı Atatürk Anıtı’nda çelenk töreni düzenlendi. Törene; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Numan Yöner, Belediye Başkan Vekili Elif Süzme, Afyonkarahisar Milletvekilleri; Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Av. Burcu Köksal, Av. Hakan Şeref Olgun, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İdare Mahkemesi Başkanı Yasin Ayna, İl Emniyet Müdürü Mahmut Ay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tolga Yağan, kurum müdürleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Malul Gazi İsmail Kumartaşlı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Yusuf Aytaç Hürkal, gaziler, siyasi partilerin il başkanları, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

“19 EYLÜL TÜM GAZİLERİN ŞEREF GÜNÜDÜR”

Atatürk Anıtına; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Numan Yöner, Belediye Başkan Vekili Elif Süzme çelenk sundular. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Yusuf Aytaç Hürkal yaptı. 19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında, devletin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlanıp, anıldığı bir gün olduğunu söyledi. Hürkal, “19 Eylül; Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda, vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz 2021 tarihinde meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.” dedi.

“YUNAN ORDUSU SAKARYA VE DUMLUPINAR’DA BOZGUNA UĞRATILDI”

19 Eylül Gaziler Günü’nün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, TBMM tarafından gazi ünvanı ile taçlandırıldığı gün olduğunu dile getiren Hürkal, “Türk’ün Anadolu’daki bin yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den çıkardılar. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da, 22 gün, 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı Meydan Muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922’de topraklarımızdan tamamen atıldı. Böylece Yunanlıların küçük hayalleri Ege’nin serin sularında son buldu. Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı, milletimizin ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk Ordusu’nun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşının seyrini ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılmadır.” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİN ŞİFRESİ ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİ DEYİŞİNDE SAKLI”

Türk Milleti adına TBMM’nin 19 Eylül 1921 tarihinde emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanı ile mareşal rütbesini tevcih ettiğini belirten Hürkal, “Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmes, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi; ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi.’ deyişinde saklıdır.” şeklinde konuştu.

“BU TOPRAKLAR TÜRK MİLLETİNİN EN KUTSAL EMANETİDİR”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Yusuf Aytaç Hürkal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri; Ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk Ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmektir. Dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda geçmişteki hedefleri Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, polisimiz, güvenlik korucuları ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Yüce Türk Milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk Ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, Savaş Meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, Gaziler Günümüz kutlu olsun. Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekun saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi, Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluk diliyoruz.”

Tören sonunda protokol üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Yusuf Aytaç Hürkal ve dernek üyelerini dernekte ziyaret etti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM