Milletvekili Olgun’dan “Gazi Şuhut” İçin Yasa Teklifi

Milletvekili Olgun’dan “Gazi Şuhut” İçin Yasa Teklifi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, Milli Mücadelenin kilit yeri olan Şuhut İlçesi’nin Gazilik unvanıyla tescillenmesinin şehitlerimize ve gazilerimize en güzel hediye olacağını belirterek, TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiğini açıkladı

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, Şuhut İlçesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasının yolunu açan Büyük Taarruz öncesi önemli görevler üstlendiğini belirterek, ilçenin adının “Gazi Şuhut” olarak değiştirilmesi için TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verdi.

“ŞUHUT TESADÜFEN SEÇİLEN BİR YER DEĞİLDİR”

Milletvekili Olgun, Şuhut İlçesi’nin, Millî Mücadele’nin başında da sonunda da çok önemli bir konumda olduğunu vurgulayarak, “Tam 70 bin asker, Şuhut üzerinden cephelere geçmiş, taarruzu başlatmış ve zaferle neticelendirmiştir. Bu nedenlerle, Şuhut’a bir vefa borcumuz vardır. Milli mücadelenin kilit yeri olan Şuhut ilçemizin Gazilik unvanıyla tescillenmesi şehitlerimize ve bugün yaşayan Gazilerimize en güzel hediye olacaktır. Kocatepe’nin hemen arakasında yer alan ve düşmanını bir gün dahi işgal edemediği Şuhut, Büyük Taarruz öncesi son hazırlıkların yapıldığı yer olarak tesadüfen seçilmiş değildir. Şuhut çevresini hemen hemen tamamen işgal altına alan Yunanlılar, coğrafi şartların Türklere verdiği avantajla burasını işgale cesaret edememişlerdir. Zira Şuhut ovası adeta bir ‘Kapanı’ andırmaktadır. Gazi Mustafa Kemal, Büyük Taarruzu Kocatepe’den başlatmaya karar verdiği zaman, karargâhını 25 Ağustos 1922 günü, Şuhut’a gelerek, bu kasabaya kurdurmuştur.” dedi.

“70 BİN ASKER ŞUHUT ÜZERİNDEN TAARRUZA GEÇTİ”

Milli Mücadele sırasında Şuhut İlçesinde büyük depolar kurulup, mühimmatların yığıldığını dile getiren Olgun, şunları kaydetti:

“Savaş sırasında yaralıların tedavisi için hastane oluşturulmuş ve daha da ötesi, şehit olacak Mehmetçiklerin naaşlarını gömmek için mezar yerleri bile hazırlanmıştı. Gazi, Karargâhında, savaş heyetini toplayarak, Büyük Taarruzu tam bir gizlilik içinde yürütmek için Anadolu’nun bütünüyle İstanbul ve dünya ile telgraf haberleşmesini kesen tarihi emrini vermiştir. Artık Anadolu, bütünüyle dünyadan kopmuştur. Öyle ki; Avrupa başkentlerinin Anadolu’dan haber alma olanakları ortadan kalkmış, gönderilen raporlar, büyük taarruz başladıktan günler sonra oralara ulaşabilmiştir. 25 Ağustos günü Hacı Veli Konağı’ndan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ‘Düşmana Büyük Taarruz, 26 Ağustos günü başlayacaktır.’ telgrafını çekmiştir. Şuhut, Millî Mücadele’nin başında da sonunda da çok önemli bir konumda olmuştur. Tam 70 bin asker, Şuhut üzerinden cephelere geçmiş,taarruzu başlatmış ve zaferle neticelendirmiştir.”

“GAZİLERİMİZE EN GÜZEL HEDİYE OLACAKTIR”

Olgun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm bu nedenlerle, Şuhut’a bir vefa borcumuz vardır. Büyük Taarruz’un 101. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde, milli mücadelenin kilit yeri olan Şuhut ilçemizin Gazilik unvanıyla tescillenmesi şehitlerimize ve bugün yaşayan Gazilerimize en güzel hediye olacaktır. Kanun Teklifimiz ile Şuhutluların tarihi rolünü nesillere aktarmak ve hakkını teslim etmek amacıyla Şuhut ilçemize ‘Gazi’ Unvanı verilerek adının ‘Gazişuhut’ olarak değiştirilmesi amaçlanmaktadır.”v

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM