AKÜ’den hayvancılık için çok özel proje

AKÜ’den hayvancılık için çok özel proje

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve beraberindeki heyet Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde incelemelerde bulundu

 

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile birlikte; Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Zeki Gürler, AKÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tekerli, Veteriner Fakültesi Doç. Dr. Koray Çelikeloğlu, Veteriner Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Durmuş Fatih Başer ve Yapı İşleri Teknik Daire Başkanı Ömer Gürcan da ziyarette yer aldı.
“GEN MÜHENDİSLİĞİ KULLANILARAK YERLİ IRKLARIN VERİMLİLİĞİNİN ARTTIĞINI GÖRDÜK”
Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde incelemelerde bulunan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Prof. Dr. Mustafa Tekerli ve ekibinden “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” hakkında bilgiler aldı. AKÜ ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında TAGEM koordinatörlüğünde küçükbaş hayvan ıslahına yönelik AR-GE projelerinin başarı ile tamamlandığını söyleyen Karakaş, “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi ile küçükbaş hayvanlarının et üretimi artacak. Yapılan tüm çalışmalarda gen mühendisliği kullanılarak yerli ırklarının verimlerinin arttığını gördük. Proje ile hayvanların büyümeleri, gelişmeleri ve kesimleri sonrasında alınan verim ile et açığını kapanacak. Mevcut hayvanların sayısının arttırılması ve damızlık hayvanların sahaya gönderilebilmesi imkanı sağlaması amacıyla da yeni bir prefabrik koyun ağılı binası inşasına başladık.” diye konuştu.
“PROJE İLE ET ÜRETİMİNDEKİ
AÇIK KAPANACAK”
Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde yürütülen küçükbaş hayvan ıslahına yönelik AR-GE projeleri başarıyla tamamlandı. AKÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tekerli’nin yürütücülüğünü yaptığı projenin araştırma ekibinde ise Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Zehra Bozkurt, Prof. Dr. Metin Erdoğan, Doç. Dr. Serdar Koçak, Doç. Dr. Koray Çelikeloğlu, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Hacan, Araş. Gör. Mustafa Demirtaş, Veteriner Hekim Samet Çinkaya yer aldı.
“Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” altyapısı kullanılarak yürütülen 3 AR-GE projesi kapsamında küçükbaş hayvanların etçilik kabiliyetlerini arttırmanın hedeflendiği projede Avrupa etçi koyun ırklarından olan Teksel ırkı kullanılarak hayvan ıslahı gerçekleştirildi. Bu projeler kapsamında, sayısal ve moleküler genetik teknolojiler yardımıyla Pırlak ve Ramlıç koyun ırklarına etçilik kabiliyetlerini artırmak amacıyla myostatin geni aktarılarak, büyüme-gelişme ve kesim sonrası parametreler bakımından olumlu sonuçlar elde edildi. Ayrıca adaptasyon problemleri nedeniyle Türkiye şartlarında yetiştiriciliği mümkün olmayan etçi bir Avrupa ırkı Teksellere, yerli ırkı Ramlıçlardan çevreye direnç genlerinin aktarılması sayesinde bölgeye uyumlu, etçilik karakterleri ve yaşama gücü yüksek Türk Tekseli geliştirildi. Yapılan tüm çalışmalarda gen mühendisliği kullanılarak yerli ırklar olan Pırlak ve Ramlıç ırklarının verimleri arttırılırken, Türkiye’de bölgeye uyumlu Türk Tekseli kazandırıldı. Tamamlanan proje ile hayvanların büyümeleri, gelişmeleri ve kesimleri sonrasında alınan verim ile et açığını kapatmaya katkı sağlanacak.
PREFABRİK KOYUN AĞILI İNŞASINA BAŞLANDI
Çalışma ekibinin ileri hedefleri arasında ise bu genotipleri koyunculuk endüstrisini yaymak bulunmakta. Bu bağlamda çalışma ekibinin kontrolünde mevcut hayvanların yetiştirilmesine Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde devam edilmekte olup, mevcut hayvanların sayısının arttırılması ve damızlık hayvanların sahaya gönderilebilmesi imkanı sağlaması amacıyla da 830 m2 alana sahip olacak yeni bir prefabrik koyun ağılı binası inşasına da başlandı. >> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM