TEKNOFEST’te Afyon etabı tamamlandı

TEKNOFEST’te Afyon etabı tamamlandı

Afyonkarahisar Valiliği ve Belediye’nin iş birliğinde kente kazandırılan ve ilk kez düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) “Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması” ödül töreniyle sona erdi

 

Yarışmaların ardından derece alan takımlar ödül töreni ile ödüllerine kavuştu. Ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST’in ilk yılı olan 2018’de 500 bin katılımcının olduğunu söyleyerek, “Beşinci yılda sadece arada pandemiyi de dikkate aldığımız zaman 750 bin öğrenci aday olarak yarışmak için TEKNOFEST’e başvurdu. 500 bin ziyaretçiden 750 bin yarışmacıya bu, muhteşem bir gelişme. Türkiye’nin, ülkenin ve insanlık için milli teknoloji hamlemiz kapsamında teknolojiyi kullanan değil, bağımlısı olan değil tasarlayan, geliştiren ve üreten bireyler olma yolunda ilerlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Başarılarının artarak devam etmesini istiyoruz” dedi.
Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren de TEKNOFEST’in sadece bir yarışma olmadığını belirterek, “Milli teknoloji hamlesi Türkiye’nin milli ve özgür teknolojilerini daha lise düzeyinden alıp buralardan gençleri yetiştirerek adeta bir toplumsal seferberlikle toplumun tüm katmanlarına yaymak istiyor.” diye konuştu.
Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise Büyük Taarruz’un 100. yılı kutlamaları kapsamında festivalin, yarışmaların Afyonkarahisar’da düzenlenmesinin çok önemli olduğunu belirtti, takımları tebrik etti.
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de açıklamasında öğrencileri başarılarından ötürü kutlarken, “Termalin ve lezzetin başkenti Cumhuriyet’in kazanıldığı topraklarda Zaferin 100. yılında sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Seneye de yine birlikte olacağız. İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız.” ifadelerini kullandı.
ZEYBEK’TEN ÖĞRENCİLERE TEBRİK
Başkan Zeybek ise törende tüm öğrencileri azimleri ve cesaretlerinden ötürü kutlayarak Afyonkarahisar’ın TEKNOFEST’e ev sahibi olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Başkan Zeybek, “Sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyuz. Hocamız söz verdi seneye de TEKNOFEST Afyonkarahisar’da yapılacak. Bu yarışmanın kaybedeni yok, medeni cesaretinizden dolayı hepinizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” diye konuştu.
Zeybek ayrıca öğrencileri şehrimizde misafir etmeyi sürdürerek onların Afyonkarahisar’ı daha fazla tanımaları adına da konaklama ve gezi teklifinde bulundu. Bu teklif öğrenciler tarafından alkışlanarak karşılandı. Ayrıca gelecek yıl TEKNOFEST’in Afyonkarahisar’da yine yapılacağının müjdesi de yetkililer tarafından törende heyecanla paylaşıldı.
Konuşmaların ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Öte yandan takımlar ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.
Kapanış programına Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, protokol üyeleri, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı. >> Mustafa ERTÜRK’ün Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM