Korkmaz, lenfoma ve prostat kanserine karşı uyardı

Korkmaz, lenfoma ve prostat kanserine karşı uyardı

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, gerek lenfoma gerekse prostat farkındalık günü olan 15 Eylül tarihi nedeniyle başta risk grubunda olan kişiler olmak üzere sağlıklı yaşam kurallarına dikkat edilerek gerekli tetkiklerin yapılmasını önerdi

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 15 Eylül Lenfoma ve Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle açıklama yaptı.
“LENFOMALAR BAŞLICA İKİ TÜRLÜDÜR”
Serhat Korkmaz, vücudun değişik bölgelerinde bulunan ve bulaşıcı hastalıklara karşı direnç sağlayan lenf bezlerinin, bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olduğunu belirtti. Korkmaz, “Lenfoma ise lenfoid dokularda doğal olarak bulunan lenfosit adlı hücrelerden gelişen kötü huylu lenf bezi hastalığıdır. Genel olarak 80’den fazla alt tipi olan Lenfomalar başlıca iki tiptir. Hodgkin tipi lenfomaların yaklaşık yüzde 15’ini oluşturur. Hodgkin dışı lenfomaların yaklaşık yüzde 85’ini oluşturur. Lenfomanın görülme sıklığı erkeklerde yüz binde 6,9 iken kadınlarda 5,2’dir. Sebebi kesin olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Ancak araştırmacılar bazı risk faktörlerini belirlemişlerdir. Risk etkenleri şu şekilde sıralanabilir; Vakaların çoğu 60 ve üzeri yaşta görülmektedir. Genel olarak erkeklerde daha sık görülür ama bazı alt tiplere kadınlarda daha çok görülmektedir. Irk-etnik köken ve coğrafya olarak beyaz ırkta daha çok rastlanır. Bazı türleri dünyanın birtakım bölgelerinde yaygın görülen enfeksiyonlarla ilişkili olabilir. Aile öyküsünde birinci derece akrabalarda lenfoma varsa riskin arttığı kabul edilir. Bazı kimyasallara ve ilaçlara maruz kalma riski artırdığını düşündürebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, otoimmün hastalıklar riski artırmaktadır. Bazı enfeksiyonlar, vücut ağırlığının fazla olması, meme implantları nadir olmakla birlikte, meme implantı olan bazı kadınlarda bir tür anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) geliştiği gözlemlenmektedir.” dedi.
“15 EYLÜL AYNI ZAMANDA PROSTAT KANSERİ FARKINDALIK GÜNÜ
15 Eylül tarihinin aynı zamanda Prostat Kanseri Farkındalık Günü olduğuna dikkat çeken Korkmaz, “Prostat kanserinin sebebi kesin olarak bilinmemekte ancak yaş ilerledikçe risk artmakta ve diğer kanser türlerinde olduğu gibi birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin yakalanma oranı daha yüksek olmaktadır. Bunlara ek olarak kötü beslenme alışkanlıkları da prostat kanseri riskini arttırmaktadır. Erken evrede hiçbir belirti vermeyen prostat kanseri, kanser dokusu büyüdükçe; Sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, kesik kesik idrar yapma, idrar yaparken zorlanma ve ağrı hissetme, kanlı idrar ve kanlı meni, ereksiyon sorunu gibi şikâyetlere yol açabilir. Kanserin, kemiklere yayılımı olmuşsa kalça, sırt, omurga, göğüs kaburga ağrıları da görülebilir. Bu şikâyetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermemekle birlikte bir ipucu olabilir. Bu yüzden bu şikâyetlerden herhangi birisi görüldüğünde mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Prostat kanseri riskini azaltmak için, bütün kanser türleri için geçerli olan, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye önem verilmelidir. Birinci derece akrabalarda bu kanser türü görülmüşse riskli gruba girileceğinden 40 yaşından itibaren, risk grubu dışındaki erkeklerin de 50 yaşından itibaren düzenli olarak üroloji hekimine giderek muayene olması erken teşhis için önemlidir. Her 10 prostat kanseri vakasından 6’sı 65 yaşından büyük erkeklerde görülmektedir. Ayrıca bu şikâyetlerden en az birisi mevcut ise hemen hekime başvurup gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır prensibiyle, risk grubunda olanların taramalarını aksatmamalarını, hem Lenfoma hem Prostat Kanseri için sıraladığımız belirtileri göz ardı etmemelerini öneriyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM