“Bizim mutfağımızda  sadece yemek değil, insan da pişer”

“Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, 4. Uluslararası GastroAfyon Gastronomi Festivali Tanıtım programında konuştu. Vali Yiğitbaşı, “Mevlevilik kültüründen yansıyan bu yıl ki temamız ‘Bizim Mutfağımızda Sadece Yemek Değil İnsanda Pişer’ ile birlikte bütün dünyanın ihtiyacı olan bir şeyi vurguluyoruz. Açlık sadece maddi açlık değil, ruhen ve manen bir açlık söz konusu. Gastronomi kültürü ile birlikte aynı masanın etrafında toplanmak çok önemli” dedi

 

Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’da her yıl yoğun bir katılımla gerçekleştirilen, sektör adına önemli kazanımların elde edildiği Uluslararası GastroAfyon Gastronomi Festivali’nin bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği iş birliğinde TÜRSAB Afyonkarahisar Bölge Temsilciliği’nin desteğiyle düzenlenecek festivalde, Afyonkarahisar’ın gastronomi zenginlikleri tüm dünyaya tanıtılacak. Bu kapsamda AFBEL Otel’de festivalin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya; Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Vali Yardımcısı Kübra Teymur, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Köprücüoğlu, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sezer Küçükkurt, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, TÜRSAB Dumlupınar Bölge Temsilcisi Bilal Şenel katıldılar.
“BİZİM MUTFAĞIMIZDA SADECE YEMEK DEĞİL İNSAN DA PİŞER”
Türkiye’nin Unesco tescilli üç gastronomi şehrinden biri olan Afyonkarahisar 4. kez Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali’ne ev sahipliği yapacak. “Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer” temasıyla 7-9 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, Motor Sporları Merkezi’nde yapılacak. Programın açış konuşmasını Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği (AFPAD) Başkanı Hamza Kalkan yaptı. Kalkan, “Festivalimize herkesi bekliyoruz. Bu yıl 4’ncüsü düzenlenen festivalimiz Büyük Zaferimizin 100. Yıla özeldir. Bu sene farklı etkinlikler ile birlikte yurt dışından ciddi katılımlar ile daha ileriye taşımak adına festivalimiz dolu dolu geçecek. Bizlere destek veren paydaşlarımıza, Zafer Kalkınma ajansına, Belediye Başkanımıza, Valimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Herkesi 7-8-9 Ekim’de GastroAfyon Festivaline davet ediyorum.” dedi.
“BU YIL Kİ FESTİVALDE AFYON’A YAKIŞACAK”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, festival paydaşlarına teşekkür etti. Zeybek, “Uluslararası düzeyde ikinci festivalimizi düzenleyeceğiz. 2019 yılı itibariyle gastronomi şehri ilan edildikten sonra UNESCO’nun bizden yerine getirmemizi istediği şartları tamamladık. Beş yılda yapmamız gerekenleri biz neredeyse iki yılda tamamladık. Geçen yıl Brezilya’dan Kore’ye kadar ünlü şeflerinin katıldığı, 15 büyükelçinin katıldığı uluslararası festivali gerçekleştirdik. Bu konuda Gastronomi alanında Belediye içinde müstakil bir birim oluşturan tek belediyeyiz. Diğer gastronomi festivallerine arkadaşlarımızı gönderdik. Giden arkadaşlar yaptığı incelemeler sonucu katıldıkları festivallerin bizim festivalimize ulaşamadıklarını ifade ettiler. Bu senede geniş bir katılımla Afyon’a yakışır, Zaferin Başkentine yakışır Büyük Taarruz’un 100. yılı münasebeti ile alnımızın akıyla Afyon’un adını bir adım daha nasıl öteye götürürüz düşüncesi ile el birliği ile festivalimizi gerçekleştireceğiz. Gelecek yıl bundan daha güzel olsun.” diye konuştu.
“AFYON’DA LANSMANLARA YETİŞEMİYORUZ”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’de bu festivalde bir rekor denemesine imza atılacağını belirterek 100 metrelik lokum yapılacağını duyurdu. Yurdunuseven, “Afyon’da lansmanlara yetişemiyoruz. Afyonkarahisar festivaller şehri oldu. 8 bin yıllık geçmişi bulunan şehrimizde Cumhuriyetimizin 100. yılında yeni bir festivalle daha sizlerle bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Buranın toprağında büyüdük, bu topraklara borcumuz olduğu kanaatindeyiz. Bu tür festivallere her zaman destek olmaya hazırız. Baba-oğul, gastro, karavan gibi bir sürü festivallerle Afyonkarahisar namına yakışır uygarlıklar beşiği haline geldi. Türkiye’de 3 tane gastro şehri var birisi de elhamdülillah Afyonkarahisar. Bundan gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz, çok önemli. Program gerçekten güzel ve dolu. Afyonkarahisar’a yakışır 100 metrelik bir lokum yapılacak. Basına burada büyük görev düşüyor. Bu festivali sizler tüm Türkiye’ye dünyaya duyuracaksınız. Emeği geçen Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza, aşçılarımıza, belediye personellerimize ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
“MUTFAĞIMIZDA YEMEK DEĞİL İNSANDA PİŞER”
Programın sonkonuşmasını Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı yaptı. Bu yapılan festivalin temasının oldukça anlamlı ve özel olduğuna dikkat çeken Yiğitbaşı şunları kaydetti: “Festivalin sloganı bizim ayırt edici özelliğimizi, şehrimizin aslında ne kadar çok kıymeti, değeri bir arada barındırdığını gösteren çok özet bir slogan olmuş. Bana ara sıra röportajlarda soruyorlar Afyonkarahisar’ı kısaca anlatabilir misiniz diye. Kısaca hangi birini anlatayım diyorum. İç içe geçmiş çok fazla özelliği birikimi potansiyeli olan bir şehir. Konuşmaya başladığınız zaman birçok şeyi ifade etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla Mevlevilik kültüründen yansıyan o slogan bir kez daha altını çizerek bu yıl ki tema bağlamında ifade etmek istiyorum. ‘Bizim mutfağımızda sadece yemek değil insan da pişer.’’ İnsanın pişmesi kemale ermesi olgunlaşması anlamında önemlidir aslında. Bütün dünyanın ihtiyacı olan bir şeyi aslında vurguluyor. Gerçekten altı çizilmesi gereken bir şey diye düşünüyorum. Çünkü açlık sadece maddi anlamda bir açlık değildir. Şu an dünyadaki birçok probleme baktığımız zaman ruhen, manen bir açlık söz konusu. İnsanların karnı doyuyor ama gözü doymuyor ya da ruhu doymuyor. Belki bu yüzden birçok çatışma, birçok negatif olay cereyan ediyor. Kötülüğün bu kadar yükseldiğini görüyoruz.”
“GASTRONOMİ KÜLTÜRÜ BİR MASANIN ETRAFINDA TOPLUYOR”
Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı şöyle konuştu: “Ailece birlikte yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu görmüş bulunmaktayız. Geçmişten bu yana ailelerimizin çocuklarımızın iletişim sorunu yaşadığını görüyoruz. Çocuklarımızla nasıl yakınlaşacağımızı, nasıl diyalog kuracağınızı bilemiyoruz. En azından akşam yemeklerini ailecek oturup beraber yemeliyiz. Ben görevim gereği ailece yemek yemekte şu an zorlanıyorum. Ama en azından haftada bir gün kahvaltıda ailecek beraber olmaya özen gösteriyoruz. Ailecek birlikte olmak bir masanın etrafında, gastronomi kültürü ile anneyle babayla çocuklarla o masa etrafında oturmanın aileyi birçok bağımlılıktan koruduğunu, insanların depresyona girmesini engellendiğini görüyoruz. Bu bizim kültürümüzün bir parçası. Onun için biz diyoruz ki mutfakta sadece yemek pişmiyor, insan da pişiyor. Aynı zamanda insanı pişmesi Kemal’e ermesi olgunlaşması bizi birbirimize bağlıyor. Bizi sevdiklerimize bağlıyor, muhabbeti yansıtıyor. Bu durum en yakınlarımıza sonra da çevremize yansıyor.”
“AÇLIK SADECE MADDİ DEĞİL RUHİ BİR AÇLIKTA VAR”
Yiğitbaşı sözlerini şöyle tamamladı: “Festialimizin sloganı ve şehrimizin özellikleri Mevlevilik kültürünü barındırması, Allah’ın nasip ettiği böylesine verimli bir iklime, birbirinden farklı lezzetlere, yer altı yer üstü zenginliklerine her yerde, her platformda daha da derin bir duyguyla daha da altını çizerek anlatmaya gayret göstereceğiz. Elimizden geldiği kadar festivalde dile getirmeye çalışacağız. Umuyorum bu festival, hem ulusal hem de uluslararası anlamda çok güzel katkılar sağlayacak şehrimize. Bu açıdan hem gelenekselleşmiş olması hem de her yıl bir adım daha ileriye, daha güzele daha coşkuyla kutlanması adına bizleri motive ediyor. Aynı zamanda şehrimizin böyle güzel projelerde yer alması, haberlerde yer alması insanlarımızın gönlüne girmesini de sağlıyor. Bu anlamda ben de bütün paydaşlarımızla beraber tüm katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar’ı ayırt eden, bizim özgünlüğümüzü gösteren güzel bir slogan olmuş. ‘Bizim mutfağımızda sadece yemek değil insan da pişer.’ sloganı oldukça başarılı. Bana Afyon’u kısaca anlatır mısınız diyorlar ben de kısaca hangi birini anlatayım diye cevap veriyorum. Mevlevilik kültüründen yansıyan bu yıl ki temamız ile birlikte bütün dünyanın ihtiyacı olan bir şeyi vurguluyoruz. Açlık sadece maddi açlık değil, ruhen ve manen bir açlık söz konusu. Gastronomi kültürü ile birlikte aynı masanın etrafında toplanmak çok önemli. Bunun için mutfakta sadece yemek değil insan da pişiyor. Bizi sevdiklerimize bağlıyor, muhabbeti artırıyor. Bizim şehrimizin bu güzel özelliklerini, hem Mevlevilik kültürünü barındırmasını ve birbirinden farklı lezzetlere sahip olduğumuzu her platformda anlatmaya gayret edeceğiz. Uluslararası anlamda katkı sağlayacak ve her yıl daha güzel ve coşkuyla kutlanması bizleri motive ediyor. Destek veren tüm kurumlarımıza, basın mensuplarımıza, başkanımıza ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum.”
FESTİVAL PROGRAMI ZENGİN İÇERİKLİ
Üç gün sürecek ve binlerce konuğu ağırlayacak, birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak. Bu yılki teması “Bizim mutfağımızda sadece yemek değil, insan da pişer” olan Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Festivali’nde yıldızlı şefler, yöresel ürünler ile düzenlenecek workshop etkinliklerinin yanı sıra sergiler, atölyeler gibi çok sayıda panel ve seminer yapılacak. Festivalde ayrıca geziler, müze ziyaretleri, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik yer alacak.
MEVLEVİ MUTFAĞI YEMEK YARIŞMASI YAPILACAK
Ünlü şefler ve akademisyenlerin Gastro Showlar ve bilimsel çalışmalarla damga vuracağı festivalde, yemek yarışmaları, paneller, konserler, rekor denemeleri ve sürpriz birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Festivalin ana teması ışığında “Uluslararası Mevlevi Mutfağı Yemek Yarışması” düzenlenerek, Mevlevi Mutfağı gün yüzüne çıkartılacak. Festivale ücretsiz olarak katılım sağlanabilecek. Festivalin detaylı programına, www.gastroafyonfest.com adresinden ulaşılabilecek.
İPEK AÇAR VE JÜLİDE BİLGİ KONSER VERECEK
Atölyeler, yarışmalar, etkinlikler, şovlar ve konserlerin olacağı GastroAfyon Festivali hem damakları hem de gönülleri şenlendirecek. 6 Ekim 2022 Perşembe saat 11.00’de Gastronomi Treni uğurlama töreniyle başlayacak festival kapsamında gastronomi alanında ünlenmiş Sahrap Soysal, Cüneyt Asan gibi isimler önemli programları yapacaklar. Jülide Bilgi/İncesaz ile İpek Açar, konser verecekler. Ünlü radyocular Afyonkarahisar’da muhteşem şovlara imza atacak. Hop Dedik Ayhan, Afrikalı Ali, Serdar Gökalp, Mehmet Aydın, Umut Öztürk, Kadir Çetin program yapacak. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM