Borsa ile AFSÜ arasındaki takas için sıra son imzalarda

Borsa ile AFSÜ arasındaki takas için sıra son imzalarda

Afyonkarahisar Ticaret Borsası, mevcut yerinin AFSÜ’ye devri için gerekli işlemleri tamamladı. Sıra tapu devrine geldi

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Ticaret Borsası’nın arsasının AFSÜ’ye devri için gerekli olan satış bedelini yatırarak tapu işlemlerinin yapılmasına yönelik prosedürü tamamladığını bildirdi.
Bundan sonra yapılacak işlemler doğrultusunda Borsa’nın AFSÜ Kampüsü bitişiğinde bulunan bina ve arsasının AFSÜ’ye devredileceğini belirten Milletvekili Ali Özkaya, “Böylece AFSÜ bünyesindeki sağlık tesislerimiz daha iyi geniş alanlarda hizmet verme imkanı bulacak, AFSÜ yeni binalarıyla daha modern hizmet verebilecek.” diye konuştu.
Ticaret Borsası’nın arazisinin AFSÜ’ye devredilmesi için gerekli imzalar atıldı. Yeni eğitim yılında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlük birimlerinin Ticaret Borsası’nın bulunduğu alana taşınacağını belirten AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, “Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Afyonkarahisar’da yapılan uygulama ile bir üst kullanma hakkı, ayni hakla yer değiştiriyor. Önceki duruma göre Ticaret Borsası’nın şimdiki yerinin tapusu devletindi. Borsa’nın bu arsa üzerine yaptığı binalar da 30 yıl kullanıldıktan sonra devletin olacaktı. Şimdi yapılan işlemler sonucunda Ticaret Borsası’nın yaptığı binalar da Devletin mülkiyeti sayıldı, arazi de devletin mülkü sayıldı. Böylece mevcut yerdeki binalar ve arsaya karşılık Ticaret Borsası’nın yeni devralacağı arazinin tapusu da, yeni yerin üzerine yapılacak olan binaların tapusu da Borsa’nın olacak. Ticaret Borsası kullanım haklı arsadan ve binadan kendi mülklerine geçmiş olacak.” ifadelerini kullandı.
Borsa’nın mevcut yerindeki 30 yıllık kullanım hakkının müstakil bir kullanım olarak kabul edilerek Ticaret Borsası’nın, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası yanındaki arsayı almasının sağlanacağını belirten AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, “Ticaret Borsamız yeni mülk sahibi olacak. Borsa’nın devralacağı arazinin yarısı bedelsiz, yarısı ise emlak değeri üzerinden, Ticaret Borsası’na verilecek. Böyle bir trampa Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu işlem sayesinde gerçekleşmiş olacak.” dedi.
Ticaret Borsası’nın 56 bin metrekarelik mevcut yerinin 333 milyon TL olarak değer tespitinin yapıldığını belirten AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, “Ticaret Borsası’nın yeni devralacağı yer 25 bin metrekare. 13 bin 250 metrekaresi bedelsiz, geriye kalan 11 bin 900 metrekarelik bölümü de 5 milyon TL bedelle Milli Emlak tarafından Ticaret Borsamıza devrolacak. Borsamız gerekli satış bedelini yatırdı. Şimdi iş sadece tapudaki imzalara kaldı. İlimize hayırlı, uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM