“Emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır”

“Emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada memur ve emeklinin sesi oldu. Köksal, “Bugün emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır. Cumhur İttifakı’nın alacağı oy oranı da emekliye ve memura reva görülen zam oranını geçmesin inşallah” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına konuştu. Her zaman olduğu gibi Meclis’te vatandaşın sesi olan Milletvekili Köksal’ın konuşması gerek ulusal ve yerel medyada gerekse de sosyal medya mecralarında büyük ses getirdi.
“YİĞİT MUHTAÇ OLDU KURU SOĞANA, VERGİLERE, HARÇLARA BİLE
YÜZDE 122 ZAM YAPILDI”
Enflasyonun bir ülkede fiyatların genel seviyesinde meydana gelen değişmeyi ölçmek için kullanılan bir gösterge olduğunu dile getiren Milletvekili Burcu Köksal, “Enflasyon oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre fiyatların ne kadar yükseldiğini gösterir ve ülkede memur ve emekli maaşları mevcut olan enflasyona göre yapılır. Şimdi, ülkemizde enflasyon TÜİK’e göre yüzde 64 olarak açıklandı. Peki, biz buna inanabilir miyiz? Zamlara, hayat pahalılığına baktığımızda “TÜİK’in enflasyon rakamı doğrudur.” diyebiliyor musunuz? Ayçiçeği yağına yüzde 125, doğal gaza yüzde 152, elektriğe yüzde 96, süte yüzde 152, ekmeğe yüzde 166, şekere yüzde 285, kuru soğana bile yüzde 304 zam gelen bir ülkede enflasyon nasıl yüzde 64 olabilir? Bu arada “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” türküsünü yaşatıyorsunuz millete çünkü yapılan zamlarla o bile zengin yiyeceği olmaya başladı ve millet, gerçekten, kuru soğana muhtaç oldu sayenizde. Enflasyonun yüzde 64’ün çok çok üstünde olduğunu aslında siz de biliyorsunuz; öyle ki vergilere, harçlara bile yüzde 122 oranında zam yapıyorsunuz. Bağımsız bir kuruluş olan ENAG yıllık enflasyonu yüzde 137,5 olarak açıkladı. Şimdi, TÜİK’e bakıyorum, yüzde 64, ENAG “Yüzde 137,5.” diyor; aradaki fark 73 puan ve TÜİK’in eski Başkanı diyor ki: “Verilere artık ben bile inanmıyorum, güvenmiyorum.” Şimdi, kendi kurumunda olan kişilerin bile inanmadığı verilere, sonuçlara biz nasıl inanalım, soruyorum size.” şeklinde konuştu.
“PAZARLAR MARKETLER ATEŞ PAHASI, TÜİK RESMEN EMEKLİNİN HAKKINI VERMEMEK İÇİN TALİMATLA RAKAM BELİRLEDİ”
“Daha geçen ay yüzde 85 olan enflasyon nasıl indi?” diyen Köksal, “Peynirin fiyatı inmedi; etin, sütün, pirincin fiyatı inmedi; fakirin tek yiyeceği olan yumurtanın bile fiyatı inmedi; pazarlar, marketler ateş pahası ama enflasyon size göre indi, öyle mi? Bak, ben size anlatayım nasıl indirildiğini: TÜİK resmen emeklinin hakkını vermemek için talimatla rakam belirledi ve tek kişilik Hükûmet çıktı “Memura, emekliye yüzde 30 zam veriyorum.” dedi. Buna da başta sarı sendika olmak üzere iktidar vekilleri böyle alkış tuttu. Bu, Türkiye’nin utanç vesikadır, utanç! Ama baktım, memurda, işçide, emeklide ne alkış tutan var, ne halay çeken çünkü TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına, bu ülkede yaşayan, bu topraklardaki kimse inanmıyor. ENAG ne diyor, TÜİK ne diyor, İstanbul Ticaret Odası ne diyor? Aslında rakamlara filan bakmaya gerek yok; sokağa çıkın, esnafa, emekliye, memura, işçiye sorun, onlar zaten her şeyi anlatacak size. Ama baktım, şimdi sizde öyle bir şey yok, öyle bir derdiniz de yok, sıcak yataklarınızda yatıyorsunuz, koltuklarınızda oturuyorsunuz, ekmek elden su gölden yaşıyorsunuz; emekli ne çekiyor, nasıl yaşıyor umurunuzda bile değil.” diye konuştu.
“MİLLETİN EMEKLİSİ ÜLKE, ÜLKE GEZİP TATİL YAPIYOR, BİZİM EMEKLİMİZDE MARKET, MARKET GEZİP
UCUZ ÜRÜN ARIYOR!”
Milletvekili Köksal, ülke gündeminde büyük ses getiren konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“Gözleri ışıldayan bir Bakanımız var, Nebati; televizyonlara çıkmış, sallıyor da sallıyor. Yok memura ve emekliye verilen zam iyiymiş de enflasyonun yükselme trendini kırmışmış da ekonomideki bütün veriler iyiye gidiyormuşmuş da, miş miş de mış mış; kendi söylediklerine kendi inanmıyor, biz mi inanalım? Siz aslında “Enflasyonun belini kıracağız.” deyip de emeklinin belini kırdınız bu ülkede. 3 milyon 650 bin memura ve 13 milyon 900 bin emekliye sadece yüzde 30; öyle mi? Bakın, milletin emeklisi ülke ülke gezip tatil yapıyor, bizim emekliler market market gezip ucuz ürün arıyor, soran olursa da Avrupa bizi kıskanıyor; öyle mi? İş enflasyon, vergiye, harca, zamma gelince ÜFE, iş memura, işçiye ve emekliye gelince TÜFE; iş paylaşıma, bölüşüme gelince küfe. “İtibar, itibar” deyip duruyorsunuz ya, bakın, itibar saraylarda oturmakla değil, halkın insanca yaşamasıyla olur.”
“EMEKLİYE, MEMURA YÜZDE 30 ZAM DİYE MÜJDE VEREN AK PARTİ’Yİ MEMURLAR VE EMEKLİLERDE YÜZDE 100’LE SANDIĞA GÖMECEK”
Emekli ve memura reva görülen zammın utanç zammı olduğunu kaydeden Köksal, “Emekliye yüzde 30 diye müjde verip de yandaşlarına üçer beşer maaş bağlayanları memurlar ve emekliler yüzde 100’le sandığa gömecek. Bugün emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır; en düşük emekli maaşı 5.500 lira. 5.500 lirayla siz geçinebilir misiniz, soruyorum? Kiraların bile 5 bin liradan başladığı bir ülkede bu emekli 5.500 lirayla nasıl geçinecek? Vicdanınıza sesleniyorum. Ama emekli vatandaşlarımız, müsterih olun, en geç beş ay sonra Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidardayız ve iktidarımızda size söz veriyoruz, ant olsun ki en düşük emekli maaşı asgari ücret tutarında olacak, hiç merak etmeyin! İşçiyi, son yüzyılın en kötü durumuna düşüren, memurun satın alma gücünü yok eden, emekliyi açlığa mahkûm eden AK Parti’yi vatandaş sandıkta silecek ve bu seçimde Cumhur İttifakı olarak alacağınız oy oranı emekliye reva gördüğünüz zam oranını geçmesin inşallah.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2022-08-26 12:14:23