“Vatan savunması sürüyor milli hissiyatı diri ve güçlü tutmalıyız”

“Vatan savunması sürüyor milli hissiyatı diri ve güçlü tutmalıyız”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, vatan savunmasının her zaman
devam ettiğini milli hissiyatın diri ve güçlü tutulmasının zorunlu olduğunu vurguladı

 

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi üyesi şehit aileleri ve gazileri 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle geçtiğimiz Cumartesi günü öğlen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve beraberindeki protokol üyeleri ziyaret ettiler.
“DERNEĞİMİZ 1915 YILINDA KURULDU”
Ziyaret sırasında Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Malul Gazi İsmail Kumartaşlı, dernek hakkında detaylı bilgiler verdi. Derneğin 1915 yılında Enver Paşa’nın talimatıyla kurulduğunu dile getiren Kumartaşlı, “Derneğimiz Çanakkale’den cepheden dönen askerlerin memleketlerine dönebilmeleri, yaralı olanların günün şartlarında ihtiyaçlarının karşılanması, şehitlerimizin dul ve yetimlerine maddi manevi yardım yapmak amacıyla kurulmuş bir cemiyettir. Derneğimiz 1963 yılına kadar değişik isimler altında faaliyetlerini sürdürmüş ve 1963 yılında Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Yönetimleri Derneği ismini almıştır. 1983 yılında derneğimiz Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak kamu yararına hizmet veren dernek statüsünü almıştır. Derneğimizin genel merkezi Ankara’dadır. Türkiye genelinde 52 ilde şubesi, 24 ilçede temsilciliği olan ve toplamda 26 bin üyesi olan bir büyük aileyiz. Afyonkarahisar’da da bir şube başkanlığı, dört temsilcilik olarak hizmet vermekteyiz. Toplamda şu anda 377 gazi üyemiz bulunmaktadır.” dedi. Şehitlerin ve gazilerin durumları hakkında bilgi veren Kumartaşlı, “Toplamda 340 şehidimiz bulunmaktadır. Toplam 260 vazife malulü gazimiz bulunmaktadır. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, şu anda tedavileri süren gazilerimize sağlık sıhhat diliyoruz.” ifadelerini kullandı.
“ŞEHİTLERİMİZ AİLELERİ GAZİLERİMİZ BAŞ TACIDIR”
Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Mart ayının çok anlamlı ve dokunaklı bir ay olduğunu belirtti. Yiğitbaşı, “12 Mart İstiklal Marşımızın TBMM’de Kabulü, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çok anlamlı ve çok duygu doludur. 18 Mart Şehitleri Anma Günü Anma töreninde şehitlerimizi dua, rahmet, saygı ve rahmetle birlikte andık. Çanakkale Zaferimizin 108’nci yıldönümünü gururla kutladık. İkmal ve Garnizon Komutanlığı’ndan Yarbaş Ayşegül Şentürk’ün sunumu gerçekten çok anlamlıydı. Savaşta yaşanan insan hikâyeleri ve o savaşın anlamını, o hissiyatı gerçekten iliklerimize kadar hissetmemizi sağladı. Bu vesile ile ben kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Vatan korumamız devam ediyor. Terörle mücadele devam ediyor. Sadece hatırlamak ve anmakla sınırla kalmayıp bu bilinci ve hissiyatı diri, güçlü tutmamız gerekiyor. Bu anlamda şehit ailelerimizi, gazilerimizi gördükçe ve her zaman için bu mücadelenin, vatan savunmasının, vatana, bayrağa sahip çıkmanın ne anlama geldiğini bir kez daha hatırlamış oluyoruz. İyi ki varsınız. Baş tacısınız. Derneğimizin yaptığı çalışmaları çok kıymetli buluyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Gerçekten yaptıklarınızın bir karşılığı yok.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM