AFSÜ Diş Hekimliği Fakültesi ilk mezunlarını verdi

AFSÜ Diş Hekimliği Fakültesi ilk mezunlarını verdi

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2022-2023 Akademik Yılı 1. Dönem mezuniyet töreni gerçekleştirildi

 

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2022-2023 Akademik Yılı 1. Dönem mezuniyet töreni Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ)Atatürk Kongre Merkezinde (AKM) yapıldı. Törende 69 Diş Hekimi kep attı. Törene, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Adem Aslan ve Prof. Dr. Ümit Dündar, AFSÜ Diş Hekimliği Fakültesi Bölüm Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sinan Evcil, AFSÜ Diş Hekimliği Fakültesi Bölüm Dekan Yardımcıları; Doç. Dr. Ahmet Demirhan Uygun ve Dr. Öğr. Üyesi Burcu Güçyetmez Topal, Öğretim Üyeleri, Akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.
İLK KONUŞMA MEZUNLARIN TEMSİLCİSİNDEN
Törenin açılış konuşmasını yapan Diş Hekimliği Fakültesi İlyas Furkan Kurt, 5 yıldır gelmesini bekledikleri bugünde kep atacak olmaktan herkesin mutluluk duyduklarını dile getirdi. Kurt şunları söyledi: “Gerek klinik derslerimizde gerekse temek tıp derslerinde hepimiz Fakültenin ilk öğrencileri olarak ön göremediğimiz zor sınavları tüm çabamızla geçerek emeklerimizin karşılığını bugün aldık. Bu 5 yılda çok zorlansak da çok şey öğrendik. Ancak artık kök hücre vejenerasyon tedavilerinin, dijital ölçülerin ve üç boyutlu yazıcıların gündemde olduğu mesleğimizde ne kadar çok şey öğrensek de her an heyecan verici bir gelişmenin olduğu şüphesizdir. Umarım ki bugün birlikte mezun olduğum ve artık meslektaştan olduğumuz dönem arkadaşlarım da mesleğimizin bu ivmeli gelişimine katkı sağlayacaklardır. Bizi teorik ve klinik olarak mesleğimize hazırlayan deneyimlerini bize aktaran tüm hocalarımıza çok teşekkür ederiz.”
“İLK MEZUNLARIMIZI VERMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”
AFSÜ Diş Hekimliği Fakültesi Bölüm Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sinan Evcil, Diş Hekimliği Bölümünden mezun olmaya hak kazanan 69 hekimin kendisini gururlandırdığını ifade eti. Evcil, “Bu gurur öncelikle hekimlerimizi yetiştiren anne babaların sonra kıymetli hocalarının ve kendilerinin benimle aynı duyguyu paylaştıklarını biliyorum. Bugün burada ilk mezunları verirken başka bir heyecan yaşıyoruz. Hem onur duyuyor, gururlanıyoruz. Bugünde emeği olan Başta Rektörümüz Nurullah Okumuş hocamız olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bugün mezun olan mezun olan meslektaşlarımız meslek itibari ile toplumda çok saygın bir yer olan bir mevkide hizmet edecekleri. Bugüne kadar aldıkları fedakarlık ve destekten sonra şimdi sıra onlarda onlar tüm milletine, ailesine ve devletine hizmet etmek durumundadırlar. Burada onlardan bu sözü almak istiyorum. Çünkü iki önemli unsur vardır. Bir doktor içinde bir çalışan içinde adalet ve merhamettir. Biz sağlık çalışanları olarak bu iki kavramdan uzaklaşmadan mesleğimizi icra etmemiz lazım. Bugün mezun olan öğrencilerimizle fotoğraf çekinerek bu resmi büyülterek Fakültemizin Dekanlık koridoruna asmak istiyorum. Çünkü ilk mezunlarımız, ilk göz ağrılarımız, her zaman ayrı bir yerleri olacaklar. O fotoğraf orada tarihi bir nöbet tutacak.” şeklinde konuştu.
“KENDİSİNİZİ SÜREKLİ YENİLEMELİSİNİZ”
Törenin son konuşmasını yapan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Diş Hekimlerinin toplumun ağız ve diş sağlığın korunması geliştirilmesi alanında büyük bir sorumluluk üstlendiğini belirtti. Okumuş, “Diş Hekimlerinin gerçekleştirdiği koruyucu ağız ve diş sağlığı danışmanlığı toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesi, önleyici tedbirlerin alınması ve her birey için sağlıklı ağız yapısının oluşturulması bakımından hayati bir öneme sahiptir. Toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesi, koruyucu tedbirlerin alınması ve yaygınlaştırılması ile bireylerin diş sağlığı kontrollerine teşvik edilmesi noktasında diş hekimlerinin rolü çok önemlidir. Bugün mezun olan değerli öğrencilerimiz tüm bu sorumlulukları ve rolü en yetkin ve donanımlı Diş Hekimleri olarak topluma sunmak üzere mezun oluyorlar. Değerli Öğretim Üyelerimiz; Diş Hekimliğinin teorik boyutunun yanı sıra mesleki becerilerin kazandırılması gereken uzun ve zorlu bir eğitim süreci boyunca kıymetli birikimlerini paylaştılar. Bugün mezun olan yeni Diş Hekimlerimiz nerede olurlarsa olsunlar, icra edecekleri mesleklerinde hep değerli hocalarımızın izlerini taşıyacaklar. Değerli öğrencilerimiz Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde geçirdikleri 5 yıl boyunca iyi bir öğrenim görerek, değerli tecrübeler edindiler. Ancak mesleğe atılınca daha net anlayacaklar ki, öğrenme hayat boyu devam etmektedir. Çünkü hekimlik kişinin kendisini sürekli geliştirmesini ve yenilemesini gerektiren bir meslektir. Diş Hekimliği diğer tüm sağlık branşları gibi yoğun ekip çalışması gerektiren ve yetkinlik, zaman ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Mezun olan öğrencilerimize, alan litaretürünü sürekli takip etmelerini ve yeniliklere açık olmalarını öneririm. Çünkü Diş Hekimliği teknolojik ve bilimsel gelişmelere hızla adapte olmayı gerektiren bir alandır. Sevgili mezunlarımız artık sağlıklı gülüşlere ve ideal ağız sağlığına katkıda bulunacak bir mesleğin temsilcileri olacaklar. Meslek hayatları boyunca üzerlerinde gururla taşıyacakları beyaz önlüklerde hiç leke bırakmadan milletimize ve devletimize hizmet etmeyi rabbim hepsine nasip etsin.” dedi
Tören konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere plaket takdim edilmesi ile devam etti. Daha sonra tüm mezun öğrencilere temsili diplomaları verilirken, Diş Hekimliği Fakültesi Dönem birincisi İlyas Furkan Kurt mezuniyet kütüğüne plakasını çaktı. Öğrencilerin “Diş Hekimliği Andı”nı okumasının ardından mezun öğrencilerin kep atmasıyla tören sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM