“Laikliği yok etmek isteyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağım”

“Laikliği yok etmek isteyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağım”

CHP’li Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan, Türkiye Aile Meclisi, Türkiye Aile Birliği ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Âdem Çevik’in Afyonkarahisar’da düzenlediği basın toplantısında aileyi koruma kisvesi adı altında şeriat çağrısında bulunduğunu ileri sürdü. Demirkırkan, “Laikliği yok etmek, toplumsal ve kamusal ilişkileri yeniden din kurallarıyla düzenlemek isteyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi

 

Cumhuriyet Halk Parti’li (CHP) Dr. Mehmet Kemal Demirkırkan, laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin sahipsiz olmadığını ifade etti.

“ÇEVİK AÇIKÇA ŞERİAT ÇAĞRISI YAPMAKTADIR”

Dr. M. Kemal Demirkırkan, Türkiye Aile Meclisi, Türkiye Aile Birliği ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı olduğu iddia edilen Âdem Çevik isimli şahsın önceki gün Afyonkarahisar Eğitim Bir-Sen Toplantı Salonu’nda yaptığı basın açıklamasında toplum içinde yaşanan sapkınlıkları bahane ederek, “Aileyi Koruma” kisvesi altında “Şeriat propagandası” yaptığını ifade etti. Demirkırkan, “Âdem Çevik, adlı şahıs düzenlediği basın toplantısında, ‘Bin yıldır İslami hükümlerle idare edilen devletimizin fabrika ayarlarına dönerek 1921-1924 Anayasanın ilk maddesi ‘Devletin Dini İslam’ yeniden olmalıdır. Yönetim şekli İslam Cumhuriyetidir. Ve şûrâ esaslıdır.” diyen bir meczuptur. Bununla da yetinmeyip ‘Kısas, idam ve el ayak çaprazlama kes emrine uyulmalıdır.’ ‘Anayasa ve yasalar İslam’a Kur’an hükümlerine aykırı olamaz.’ diyerek açıkça şeriat çağrısı yapmaktadır. Ulu önder Atatürk önderliğinde 1923 yılında kurulan laik-demokratik Cumhuriyetimize kimsenin dil uzatmaya hakkı yoktur. Hele böyle meczupların hiç yoktur.”

“HAKLARINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

“21 yıllık AKP iktidarının uygulamalarından aldığı güçle, belki de iktidarın desteğiyle bu söylemleri dillendirenler hadlerini bilmelidir.” diyen Demirkırkan, şunları kaydetti: “Anayasamızın 4. maddesine göre, Cumhuriyetin laik niteliği değiştirilemez. Hatta değiştirilmesi teklif bile edilemez olduğu halde, aileyi koruma kisvesi altında, sözü dolandırıp laiklik karşıtı söylemlere ve şer-i hükümlerin uygulanmasına getiren bu insanlar Anayasamıza göre açık bir şekilde suç işlemektedirler. Türkiye Cumhuriyeti 100 yıldan bu yana laiklik ilkesini benimsemiş bir Cumhuriyet olarak varlığını devam ettirmiş, ilelebet te devam ettirecektir. Her ne kadar düşünce özgürlüğü olarak sunulsa da Anayasanın 14. maddesine göre hak ve özgürlüklerden hiçbiri ‘Laik Cumhuriyeti’ ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesinin kabul ettiği laikliği yok etmek, toplumsal ve kamusal ilişkileri yeniden din kurallarıyla düzenlemek isteyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağımı duyurmak istiyorum.”

“EV SAHİBİ EĞİTİM BİR SEN ŞUBESİ VE STK TEMSİLCİLERİNİ KINIYORUM”

CHP’li Dr. M. Kemal Demirkırkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayrıca bu toplantıya ev sahipliği yapan Eğitim Bir-Sen Şubesini, toplantıya katılıp bu meczuplara destek veren sivil toplum örgütü temsilcilerini de kınıyorum. Laik Türkiye Cumhuriyetinin vasfını değiştirmeye çalışan bu meczuplara en güzel cevabı Ulu Önderimiz vermiştir. ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz.’ Unutmayın ki laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti sahipsiz değildir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM