“Alzheimer engellenemez ama yavaşlatılabilir”

“Alzheimer engellenemez ama yavaşlatılabilir”

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Alzheimer’in engellenemeyeceğini ancak yavaşlatılabileceğini belirtti

 

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Türkiye’de ve dünyada nüfus giderek yaşlandığı ve Alzheimer hastalığına dikkat çekerek farkındalık yaratmak amacı ile 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü ve Eylül ayı da Dünya Alzheimer Ayı olarak belirlendiğini ifade etti.

“40 YIL SONRA ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNU OLACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR”

Dr. Serhat Korkmaz, konu hakkında yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Hastalık yaşlılıkla birlikte ortaya çıkmakta; başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açmakta olan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Alzheimer de bir Demans yani bunama çeşidi olmakla birlikte her Demans, Alzheimer hastalığı değildir. Günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen Alzheimer hastalığının 65 yaş sonrasında görülme sıklığı sürekli artış göstermektedir. Ülkemizdeki nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığının en önemli sağlık sorunlarından olacağı düşünülmektedir. Hastalığın belirtileri Zihinsel Bozukluklar (genellikle ilk belirti unutkanlık, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama ve karar verme güçlüğü) ve Davranışsal Bozukluklar (huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme ve depresyon) olarak iki ana başlığa ayrılmaktadır.”

“HASTALIĞIN KESİN TEDAVİSİ YOK”

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi olmadığını ve yapılan tedavi ile hastalığın tamamen ortadan kaldırılamayacağının altını çizen Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Kesin tedavisi olmamakla birlikte tedavi ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılmakta ve hastalığın belirtileri azaltılmaktadır. Tedavideki amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Balık, sebze ve meyve ağırlıklı diyet ile hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Bunun yanında; egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak, sosyalleşmek hastalıktan korunmaya yardımcı olmaktadır. Hastalığın engellenmesi mümkün olmamakla beraber özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile yavaşlatılması mümkündür. Bu vesile ile risk grubuna giren ve kendisinde yukarıda saydığımız belirtiler olduğunu hisseden kişilerin sağlık ve kuruluşlarımıza başvurarak bilgi ve destek almalarını rica eder, herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM