Şuhut Atatürk Evi’nde tarih yeniden canlandı

Şuhut Atatürk Evi’nde tarih yeniden canlandı

Milli mücadelenin Afyonkarahisar’daki sembollerinden Şuhut İlçesi’ndeki Atatürk Evi’nde, hayata geçirilen “arttırılmış gerçeklik uygulaması” ile tarih âdete yeniden canlandırılıyor

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyete giden yolun kilometre taşlarını döşediği şehir Afyonkarahisar, bu yıl 100’ncü yılı kutlanan Cumhuriyetin izlerini en çok taşıyan şehirlerden. Şehrin her bir köşesinde milli mücadeleyi ve cumhuriyeti anlatan eserler var.

CUMHURİYETTEN İZLER AFYON’UN HER YERİNDE

Cumhuriyetin ve milli mücadelenin tanığı Afyonkarahisar’da bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği Kocatepe, Atatürk’ün Karargâhı Şuhut Atatürk Evi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlandığı Zafer Müzesi ile tarihin derinliklerine gitmek mümkün. Bu alanlarda Cumhuriyet döneminden izler görmek ve bu toprakların nasıl vatan kılındığını daha iyi anlayabilmek adına ziyaret edilmesi gereken en önemli noktalardan. Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği Kocatepe ile Atatürk’ün Karargâhı Atatürk Evi, Şuhut ilçesinde Başkomutan Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Başkomutan Tarihi Milli Parkı toplam 34 bin 834 hektar alanı kapsıyor.

ZAFER KUTLAMALARININ BAŞLANGIÇ NOKTASI ŞUHUT ATATÜRK EVİ

Her yıl gerçekleştirilen 25-30 Ağustos Zafer Haftası etkinlikleri Büyük Taarruz Karargâh Evi’nde başlıyor. Büyük Taarruz Karargâh Evi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 24 Ağustos 1922 günü Akşehir’den Şuhut’a gelerek taarruz planlarını yaptığı ve konakladığı evdir. Her yıl 25 Ağustos gecesi Şuhut’tan Kocatepe’ye binlerce insan ‘Büyük Taarruz’ zaferini anmak için Zafer Yolu’nda 17 kilometre yürürken, bu yürüyüş 26 Ağustos sabahı 16.30’da top atışları ile Kocatepe’de son buluyor. 1874 rakımlı Kocatepe’de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşı cepheden izlediği siluetin bulunduğu anıt, kitabe ve mermer yazıt bulunuyor.

DİJİTAL REHBER BİRÇOK HİZMETİ SUNUYOR

Dijital rehber sayesinde Atatürk Evinde; tüm odalarda seslendirilmiş ayrıntılı anlatım ve arttırılmış gerçeklik videoları sunuluyor. Atatürk Evi sergi salonunda yer alan Milli Mücadele panoraması tablolarının canlandırma animasyonları yer alıyor. Atatürk Evi’nin belli noktalarında 3 boyutlu fotoğraf çekim alanları oluşturulurken Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve savaşta kahramanca savaşan Mehmetçik’e ait 3 boyutlu fotoğraf çektirme imkânı bulunuyor. Arttırılmış gerçeklik portal alanı ile ayrıca Atatürk Evi üst katında yer alan Karargâh odasında 25 Ağustos 1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Büyük Taarruz planını yaptığı anların animasyonu sergileniyor.

25-30 AĞUSTOS 2023’DE KOCATEPE 28 BİN 700 ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Her yaştan kişinin Afyonkarahisar’a geldiğinde mutlaka ziyaret ettiği noktalardan olan Büyük Taarruz Karargâh Evi (Atatürk Evi) 25-30 Ağustos tarihlerinde kutlanan Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerinde 28 bin 700 kişiyi ağırladı. 2023 yılının ilk 9 aylık süresince ise 80 bin ziyaretçi ağırladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyete giden yolu aydınlattığı ve kahraman silah arkadaşlarının fedakâr mücadelesi ile milli mücadelenin fitilini ateşlediği Kocatepe, 2023 yılının Ağustos ayında yaklaşık 30 bin kişinin ziyaretiyle bu topraklar için ne denli kıymetli bir nokta olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM