Jandarma Kavşağı’na Selçuklu düzenlemesi

Jandarma Kavşağı’na Selçuklu düzenlemesi

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Jandarma Kavşağını muhteşem bir görünüme kavuşturduklarını beliterek, “Kavşakta bayrağımızın simgesi ay yıldız ve 8 Köşeli Selçuklu Yıldızı’nın 8 erdemini anlatan figür yer alıyor” dedi

 Afyonkarahisar Belediyesi’nce, Jandarma Kavşağına yaptırılan şanlı Türk Bayrağı’nın simgesi ay yıldızlı ışıklandırma figürü Cumhuriyetin kazanıldığı topraklara hem yakıştı hem de büyük beğeni topladı.

SEKİZ KÖŞELİ SELÇUKLU YILDIZI DİKKAT ÇEKİYOR

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından, Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Jandarma Kavşağı’na şanlı Türk Bayrağı’nın simgesi olan ay-yıldız figür yerleştirdi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in talimatıyla Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Jandarma Kavşağın yeniden düzenledi. Kavşakta Türk Bayrağının simgesi ay yıldız ve 8 köşeli Selçuklu Yıldızı’nın 8 erdemini anlatan figür yer alıyor. Jandarma Kavşağına işlenen Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldız Ortadoğu’da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanılıyor. Sayı biliminde 8 sayısının cenneti  anlatan bir sembol olduğu bilinirken, kavşağın 8 farklı köşesinde merhamet, şefkat, sabır, sır tutma, cömertlik, sadakat, şükretmek ve doğruluk simgeleri yer alıyor.  

“FİGÜR CUMHURİYETİN KAZANILDIĞI TOPRAKLARA ÇOK YAKIŞTI”

Ay-yıldız figürün özellikle akşam saatlerinde kırmızı-beyaz renkli ışıkları ile Jandarma Kavşağı’na farklı bir hava kattığını dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Bu görseller hem şehre canlılık kattığını hem de milli değerlerimizin sıcak tutulması anlamında önemli. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılı dolayısıyla Jandarma Kavşağını muhteşem bir görünüme kavuşturduk. Kavşakta bayrağımızın simgesi ay yıldız ve 8 Köşeli Selçuklu Yıldızı’nın 8 erdemini anlatan figür yer alıyor. Bu çalışmamızda şehrimizin gece görüntüsüne canlılık katmanın dışında, milli değerlerimize vurgu yapmayı amaçladık. Vatandaşlarımızın beğenisini toplayan Ay Yıldız armatürü önünde birçok hemşehrimiz fotoğraf çekerek sosyal medyada paylaşıyor. Şehrimize hayırlı olsun.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM