“TRT adeta AK Parti’nin yayın organı haline dönüştü”

“TRT adeta AK Parti’nin yayın organı haline dönüştü”

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun ve 19 arkadaşının TRT’nin tarafsız yayıncılık anlayışını terk etmesindeki nedenlerin araştırılmasına ilişkin önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Olgun, “TRT adeta AK Parti’nin yayın organı haline dönüştü” dedi

 

İYİ Parti Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, TRT’nin tarafsız yayıncılık anlayışını terk etmesindeki nedenlerin araştırılmasına ilişkin verdiği önergenin AK Parti ve MHP milletvekilleri oylarıyla reddedildiğini ifade etti.

 

Olgun, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip, Türkiye’nin tek kamu kuruluşu olarak yayın tarafsızlığını esas alarak yayınlar yapması gereken TRT, son 20 yıldır tarafsız yayıncılık esasını terk ederek adeta AK Parti’nin yayın organı haline dönüşmüştür. Kamu yayıncılığı yapmasını beklediğimiz TRT idari ve mali açıdan özerk olmadığı için kendisinden beklenen tarafsız yayıncılık kurallarına uymamakta, iktidar partisinin güdümünde bir yayın çizgisi izlemektedir. Adeta bir propaganda aygıtı gibi çalışmakta, kendisinden beklenen tarafsız kamu yayıncılığını yapamamaktadır. Cumhuriyetin en önemli kurumlarından olan TRT, artık iktidarın sesidir. TRT’nin açılımı: Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’dur. Adından da anlaşılacağı gibi TRT’nin Türkiye’nin, Türk milletinin televizyonu olması gerekir. Türk halkının cebinden ödediği vergilerle yayın hayatını sürdürmektedir. TRT cumhuriyetin ilanıyla başlayan siyasal iktidarların değil; devletin kimliğini yaşatan kamu kurumlarımızdan birisidir. TRT’nin başta genel müdürü olmak üzere, yöneticileri TRT’yi açıkça anayasa ve TRT’nin kendi kuruluş kanunu da hiçe sayarak AK Parti’nin yayın kuruluşu haline dönüştürmüşlerdir. Bir zamanların devlet kuruluşu, şimdinin iktidarın sesi ve propaganda aygıtı olan TRT’nin cumhuriyetin ilanının yüzüncü yıl dönümü kutlamalarına ilişkin erteleme kararı vermesinin başka bir anlatımla yok saymasının ardındaki motivasyonu hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tüm bu görüntünün üzerine TRT’nin kamu hizmeti yayın kurumu kimliğinden uzaklaşmasına neden olan yeni yasal düzenlemeler getirmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TRT’nin örgütsel yapısını yeniden düzenleyen değişiklikler yapılmış ve 2954 sayılı yasanın bazı önemli maddeleri kaldırılmıştır.”

Öte yandan CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, “Siyasi iktidarın dezenformasyonlarının yayıncısı ve yaygınlaştırıcısı bir TRT ile karşı karşıyayız. Bu nedenle mevcut TRT yönetimi ısrarla anayasal suç işlemeye devam etmektedir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM