Karataş: Emekliler Dilenci Değil

Karataş: Emekliler Dilenci Değil

Saadet Partisi İl Başkanı Beytullah Karataş, ekonomik sıkıntıların özellikle emeklilerin belini büktüğünü söyleyerek, “İktidar bilsinki emekliler dilenci değildir” dedi

 

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, ilçe teşkilat üyeleriyle birlikte Sinanpaşa İlçesi’nde Cuma Pazarı ve ilçe esnaflarını ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi.

Sinanpaşa İlçesi esnaf ziyaretini değerlendiren İl Başkanı Karataş, vatandaşların sıkıntılarını dinlediklerini, esnafın artan maliyetlerden ve zamlardan şikâyetçi olduğunu, ekonomik sıkıntıların özellikle emeklilerin belini büktüğünü ifade etti.

“İKTİDAR DERİNLEŞMİŞ KALICI YOKSULLUĞU DAYATTI”

“İçinde bulunduğumuz dönem artık; Derinleşmiş ve kalıcı yoksullak dönemidir.” diyen Başkan Karataş, “Vatandaşlarımız; kıt kanaat geçinmeye çalışıyor, ayın sonunu getiremiyor, taksitlerini ödeyemiyor. Kredi kartı takibine düşüyor, sofrasındaki porsiyonlar gün be gün küçülüyor. Et, süt, peynir hatta artık yumurta bile alamıyor. Kış aylarındayız; on binlerce aile tüm kış yorganın altında ısınmaya çalışacak. Evlatları okula giden binlerce aile çocuğuna beslenme koyamamanın burukluğunu, hüznünü yaşıyor. İşsizlerimizin yanında, aldığı ücretle geçinemeyen binlerce insanımız da maalesef ek iş arıyor.’’ ifadelerine yer verdi.

“EMEKLİLER DİLENCİ DEĞİLDİR”

İktidarın ekonomik sorunlara kalıcı çözüm üretmediğini iddia eden Karataş, “Kalıcı çözüm getirmek yerine iktidar, emeklilere sadaka dağıtma yolunu seçti. Bir de utanmadan bu sadakayı bazı şartlara bağladılar; neymiş efendim çalışmayan emeklilere verilecekmiş. Emeklilerimizin geçinebilmek için çalışmaktan başka seçeneği mi var? Ancak, bütün emeklilerimiz adına şunu ifade etmeliyiz ki; emeklilerimiz dilenci değildir. Bu iktidar; vatandaşlarımızın problemlerine karşı o kadar duyarsız hale gelmiş ki her taraftan duyulan açık bir feryadı da duymuyor.” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞIMIZ HAFTA SONUNU BİLE GETİREMİYOR”

Sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Karataş, sözlerine şöyle devam etti: “Hemşehrilerimizin sorunlarının çözülmesi ve hak ettiği huzura kavuşması için teşkilatlarımızla azimle çalışmaya devam edeceğiz. Memleketimizin neresine gidersek gidelim maalesef her sektörde her alanda ciddi problemler olduğunu görüyoruz. Ancak bir problem var ki, o problem hepimizi derinden yaralıyor, çünkü şu an Türkiye’de 15 milyon emekli ağabeylerimiz, kardeşlerimiz var. Maalesef görüyoruz ki, emeklilerimizin alım güçleri gitgide düştü, maaşları yetmez oldu. 15 milyon emeklimizin 9 milyonu 7 bin 500 lira maaş alıyor. 7 bin 500 lirayla artık bu zamanda ne alabilir diye baktığımız zaman, inanın ki ev sahibi olmayan bir emeklimizin yaşaması çok güç. 7 bin 500 lira taban fiyat, yani 9 milyon kişi 7 bin 500 lira maaş alıyor. Bu maaşın en az 22-23 bin seviyelerine çıkartılması gerekiyor ki, açlık sınırının altında kalmasın. İnsanımız feryat ediyor ve bırakınız ay sonunu getirebilmeyi hafta sonunu bile getiremiyor.”

“MAAŞ ZAMLARI HAYAT GERÇEKLERİYLE UYUŞMUYOR”

SP İl Başkanı Beytullah Karataş, şu ifadelere yer verdi:

“Bir emeklimizin Sinanpaşa pazaryerinde söylediği sözleri olduğu gibi aktarmak istiyorum. ‘Ne yazık ki emeklilerin yüzde 80’i asgari ücret altında maaş alıyor. 15 milyonu geçen, her yıl da artan emekli, dul ve yetimler aileleriyle birlikte 35-40 milyonluk bir nüfusu oluşturan emeklilere TÜİK’in açıkladığı zam uygulanmaktadır. Temel gıdanın bile yüzde 100 zam gördüğü Türkiye’de 7 bin 500 TL emekli maaşı ile emeklinin geçinmesi mümkün değildir. Açıklanan TÜFE’ler pazar ya da market fiyatlarıyla uyuşmamaktadır.’ Dolayısıyla emeklilere yapılan zamlar da hayatın gerçekleriyle uyuşmuyor.’’

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM