“Şehrimizi İnsan Merkezli Olarak İnşa Edeceğiz”

“Şehrimizi İnsan Merkezli Olarak İnşa Edeceğiz”

Saadet Partisi Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Beytullah Karataş, proje tanıtım öncesinde kentsel dönüşüm konusunda açıklama yaptı. Karataş, “Şehrimizi insan merkezli olarak inşa edeceğiz” dedi

 

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Beytullah Karataş, Afyonkarahisar’ın özellikle bazı bölgelerinde çarpık şehirleşme ve rant sorununu olduğunu belirtti.

 “RANT ODAKLI DEĞİL, İNSAN ODAKLI ÇÖZÜMLER ÜRETECEĞİZ”

Karataş, konu hakkındaki sözlerine şöyle devam etti:

“Şehrimizde maddi ve manevi kalkınma dengeli ve planlı bir şekilde yürütülecek, Afyonkarahisar’ın tamamı yaşanılır hale getirilecektir.Yatay, dengeli, ölçülü, insani şehir inşa edilecek, ucuz ve kaliteli konut projeleri ile vatandaşlarımızın barınma sorununa rant odaklı değil, insan odaklı ve ihtiyaca göre çözümler üretileceğiz. Tarihi canlandırma bahanesi ile milletimizin tarihi ve kültürel mirasının rant unsuru olarak görülmesitarihe, ecdada ve şehre yönelik saygısızlık ve nezaketsizliktir. Unutulmamalıdır gelecek nesiller önceki kuşakların tercihleriyle şekillenen şehirlerde doğarlar. Rant odaklı değil, insan odaklı çözümler üreteceğiz. Geçimini zar zor sağlamaya çalışan insanlarımız barınma ve ulaşım sorunları karşısında çaresiz kalmakta. Yüksek kiralar, toplu ulaşım ve trafik sorunları vatandaşımızı adeta canından bezdiriyor.’’ ifadelerini kullandı.

“HALKIN YAŞAM KALİTESİNİN ARTIRILMASI HEDEF ALINACAK”

“Şehrimizin inşası ve dönüşümünde şu temel politikalar dikkate alınacak ve uygulanacaktır.” diyen Başkan Adayı Karataş, “Afyonkarahisar’da kültürel kimliğimize, ahlaki ve manevi değerlerimize uygun inşa edilmesi sağlanacak. Şehrin imar ve deprem planları hemen yapılacaktır. Koruyucu ve kalkınma odaklı sosyal politikalar planlanacak, geliştirilecek ve uygulanacaktır. Şehrimizin doğal ve tarihi dokusu bozulmayacaktır. Tek merkezli ve çarpık yapılaşmaya izin verilmeyecektir. Özellikle kent merkezinden başlamak üzere kentsel dönüşümler amacına yönelik yapılacak, binasal ve rantsal dönüşüm esas alınmayacaktır. Medeniyet değerlerimize ve kültürel kimliğimize uygun şehir inşa edecek, bununla beraber mimarlar ve şehir planlamacıları da yetiştirileceğiz. Kentsel dönüşümde amaç rant olmayacak, o bölgede yaşayanların yaşam kalitesinin artırılması olacaktır. ‘Riskli alan’ kavramı, adalet ve hakkaniyet ölçülerine göre yeniden tanımlanacaktır.” dedi.

“VATANDAŞ, YÖNETİM, STK VE ODALAR SÜRECE DAHİL OLACAK”

Saadet Partisi Başkan Adayı Karataş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Riskli alanlarda yaşayan vatandaşlarımız ile birlikte, mahalli yönetim, sivi toplum kuruluşları ve meslek odalarını sürece dahil edeceğiz. Şehrimizin geleceği medeniyetin geleceği olarak ele alınmak suretiyle mahalle kültürü, komşuluk ve insani ilişkiler, geleneksel mimari kültürümüz korunacak ve geliştirilecek, şehrin imarında ve dönüşümünde kültürel farklılıklar göz önünde tutularak, insani, evrensel ve İslami hassasiyetler gözetilecektir. Ahlaki ve manevi boyut açısından da şehrimizin, arsanın ve toprağın bir rant olarak değil; Allah’ın bize bahşettiği bir kıymet olarak takdir edilmesi hedeflenecektir. Rantın önüne geçmek için kentsel dönüşüm alanlarında ve diğer alanlarda fiyat denetim mekanizmasını geliştireceğiz. Hemşehrilerimizin beton kulelerin arasına sıkıştırıldığı, komşuluk ilişkilerini yitirdiği, sosyal gelişimlerini sekteye uğratarak birbirinden uzaklaştığı dikey betonlaşma hastalığına izin vermeyeceğiz. Bununla birlikte optimum yükseklikte yatay şehirleşmeyi yaygınlaştıracak iyileştirme projeleri de uygulanacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM