Çalışma Bakanı iş dünyasını dinledi

Çalışma Bakanı iş dünyasını dinledi

ATSO’da iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri ile bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin iletilen talepleri not aldı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıya Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri; ATSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komiteleri Üyeleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
MADENCİLİKTE ÖNEMLİ PROJE
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, toplantının ilk konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser yaptı. Bartın’da yaşanan maden kazası dolayısıyla taziye dilekleri ile sözlerine başlayan Serteser, “Madencilik, ülkemizin ihracat ve istihdam sağlayan sektörleri arasında yer alıyor. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak, madenciliğin ilimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız’a bağlı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın destekleri ile 2021 yılından itibaren Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği Projesi’ni sürdürüyoruz. Proje çerçevesinde eğitim ve seminerlerimizin yanı sıra bir uluslararası çalıştay düzenledik, gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalında projemizi anlattık. Bu Perşembe günü de projemiz kapsamında ikinci uluslararası çalıştayımızı gerçekleştireceğiz. Projemize destekleri dolayısıyla Sayın Bakanımız nezdinde Bakanlık’ın ilgili personeline çok teşekkür ediyorum” dedi.
“HER KESİMDEN TAKDİR GÖRÜYOR”
Serteser, şöyle devam etti:
“İş dünyası, Bakanlık görevinizden önce de sizin makalelerinizi takip eder; görüşlerinizi açıkladığınız röportajları okur ve size değer verirdi. Bakanlık görevinizle birlikte iş dünyamız, sizinle daha çok temas etme fırsatı buldu. Özellikle hem işçi kardeşlerimizin, hem de işverenlerimizin taleplerini dinleyerek toplumsal dengeyi sürdürecek tedbirler alma yolundaki çalışmalarınızın her kesimden takdir gördüğünü biliyoruz. Asgari ücret, çalışanlarımızın hayat standartlarını korurken işverenlerimizin omzuna da haddinden fazla sorumluluk yüklememelidir. Devletimizin tarafları arasında dengeyi her zaman olduğu gibi kuracağına gönülden inanıyorum.”
İŞ DÜNYASI GÖREVE HAZIR
İş dünyasının istihdamı artırmak için göreve hazır olduğunu vurgulayan Serteser, “İş dünyamız, ülkemizin istihdamını artırmak için her zaman göreve hazırdır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’in öncülüğünde daha önce katıldığımız istihdam seferberliğinde ilimiz de önemli bir rol almıştı. Cumhuriyetimiz’in 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanırken ülkemizde işsizlik oranının en aza indirilmesi, ortak hedefimizdir. Bu çerçevede, istihdamı artırmak için yapılacak çalışmalara katılmayı bir görev olarak görüyoruz. İstihdam konusunda prim ve vergi teşvikinin artırılması hâlinde iş dünyası tahmin edilenden çok daha fazla iş kapısı açacaktır. Hükümetimiz’in iş dünyasının dertleriyle hemhal olup ortak aklı esas alan toplantılara imza atması, son derece sevindiricidir. Bu vesile ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’e ve tüm Bakanlarımız’a teşekkür ediyor; toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da Afyonkarahisar’ın istihdam durumu ve potansiyeli hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
BİLGİN, MADEN ŞEHİTLERİNİ ANDI
Toplantının son konuşmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin gerçekleştirdi. Bilgin, “Bu toplantının önceden planlamış bir Afyonkarahisar toplantıları içinde çok önemli bir yeri var. Fakat bildiğiniz gibi cuma günü, yaşadığımız olay akşam benimde o günden itibaren hep Bartın’da Amasra’da hem ocakbaşında, hem cenazelerde hem de ailelerin ziyaretinde yaşadığımız çok hüzün bir olay. Allah kimseyi o tür bir şekilde imtihan etmesin. Yani bir babayı yavrusunu mezara verirken elinden tuttum mezarlıkta. Zor bir tablo. O olaydan sonra Afyon’da sizlerle buluşmanın bir hüznü var. Tekrar madende şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyorum. Yaralı olanlara acil şifalar diliyorum” dedi.
BEYAZ BAYRAK PROJESİ UYGULANACAK
İşverenlerin de çalışanların da yanında olduklarını vurgulayan Bakan Bilgin, “Biz emekçileri koruyacağız, esnafı koruyacağız, çalışanları koruyacağız. Ben şöyle bir cümleyi sık sık söylüyorum; ‘Biz sermaye düşmanı değiliz ama sermayenin emeğe düşmanlık etmesine asla izin vermeyiz’. Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi çalışma hayatıyla ilgili, iş hukukuyla ilgili bütün yasal mevzuatı bunun için çıkarmıştır. Biraz ertelediğimiz projemiz var. Beyaz Bayrak Projesi. Proje şu demek; bir işveren kamuya karşı sorumluluğunu yerine getiriyor, vergisini veriyor, işçilerin primlerini yatırıyor, bir de sendikası varsa o iş yerine ‘beyaz bayrak’, tıpkı otellerdeki ‘mavi bayrak’ gibi bir ‘beyaz bayrak’ takıyoruz. Kapısına da bir ‘beyaz bayrak sertifikası’ veriyoruz. Ona ayrıca ilave teşvik de sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
BAKAN BİLGİN AFYON’DAN ÖVGÜ İLE BAHSETTİ
Bilgin, ‘Afyonkarahisar’ denilince akıllara Kocatepe’nin geldiğini hatırlatarak şöyle devam etti:
“Afyonkarahisar o hatıraya layık bir şekilde ekonomide, üretim hayatında, toplumsal hayatını zenginleştirerek, her alanda kendisini Türkiye çapında hissettiriyor. Özellikle ihracatçı firmaların üretim, üretici firmaların, istihdam oluşturan firmaların her geçen gün hem niteliksel olarak geliştiklerini hem de ülkeye değer kattıklarını, değer transfer ettiklerini yaptıkları ihracat üzerinden görmenin sevincini de hissediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM